YOUTUBE SEO ÇALIŞMASI YAPARKEN KULLANABİLECEĞİN EN ETKİLİ YÖNTEMLER

YOUTUBE SEO ÇALIŞMASI YAPARKEN KULLANABİLECEĞİN EN ETKİLİ YÖNTEMLER

Burada youtube videomuzda  anahtar kelime belirlerken insanların videomuzun konusuyla ilgili hangi kelime öbeklerini aradıklarına göz önünde bulundurmamız  gerekiyor. Bir video hazırlarken insanların hangi anahtar kelimeler üzerinden videomuza erişeceklerini iyice analiz etmeliyiz

Şu kekilde düşünelim Youtube SEO konusunda hazırladığımız videomuza ulaşacaklar. Bu videoya hangi anahtar kelimeler üzerinden ulaşırlardı?
Dikkat çekici bir video başlığı koyarak insanların videonu daha kolay fark etmesini sağlayabiliriz . Hedeflediğin esas anahtar kelimeyi video başlığında kullanman SEO açısından avantaj sağlayacaktır.
Etiketler Youtube’ta kullanılan en etkili SEO tekniklerinden biridir. Videonla ilişkili anahtar kelimeleri etiket olarak ekleyerek videonun izlenme sayısını arttırabilirsin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler eklemen videolarının SEO gücünü arttıracaktır.9-10 tane anahtar kelime eklemen yeterlidir.
Yorum sayısı fazla olan videolar Youtube SEO açısından önemli bir avantajdır. Tıpkı Google’da olduğu gibi Youtube’da da yorum sayısı önemli bir SEO kriteridir.

Yorumlar Youtube’a hangi videonun insanlar tarafından daha çok ilgi gördüğünü söyler. Bu durumu avantaja çevirmek için insanları videomuza yorum yapmaya teşvik edebiliriz.
Kanalın abone sayısı Youtube’un videoları sıralarken dikkate aldığı önemli bir kriterdir. Kanalına abone olan insanlar paylaşacağın her videoyu göreceği için abone sayısını arttırmaya çalışmak öncelikli amaçlarından biri olmalıdır.

Başarılı Youtuber’ları incelersen paylaştıkları videoların sonunda insanları kanala abone olmaya yönlendirdiklerini görürsün.
SEO’yu etkileyen en önemli faktörün içerik kalitesi olduğunu unutmamalısın. Kaliteli bir video çekimi ve ses kaydı içeriğinin daha çok beğenilmesini sağlar. Video kalitesini arttırmak için profesyonel bir stüdyo kullanmana gerek yok. Video çekimlerini cep telefonunla bile yapabilirsin.
Video kapak resmi SEO’yu doğrudan etkileyen bir faktör olmamasına rağmen ilgi çekip videonun daha çok tıklanmasını sağlayacağı için videomuzun sıralamasına önemli ölçüde etki eder.

Bazı insanlar sadece video kapak resminden etkilenerek bile videomuza tıklayabilir. İlgi çekici tasarımlar yapmak için Photoshop programını kullanabilirsin.
Youtube’a yüklediğin video doyasının ismi “94729k.mp4” gibi anlamsız bir kelimeyse bunun yerine videonun konusunu anlatan bir isim yazabilirsin.
Youtube kanalının ve videolarının SEO gücünü arttırmak için backlink inşası yapman gereklidir. Kanalına gelen her backlink Youtube’a kanal otoritenin arttığı sinyalini verir.

Bunun için kendi blogların ve başka bloglar üzerinden Youtube kanalına ve videolarına backlinkler gönderebilirsin.
Hazırladığın Youtube videolarını blogundaki içeriklerin içine eklersen videolarına doğrudan trafik yollamış olursun.

İzlenme sayısı ve toplam izlenme süresi artacağı için Youtube videolarını daha yukarılarda konumlandırmaya başlar.

Hazırladığın videoda hedeflediğin anahtar kelimeyi mutlaka açıklama bölümünde kullan. Youtube videonun altında yer alan açıklama bölümünde anahtar kelimeyi gördüğünde o anahtar kelimenin arama sonuçlarında seni daha yukarılarda konumlandırır.
Youtube, bir video paylaşım ağıdır. Yani bir sosyal medya ağıdır… Diğer sosyal medya kanallarında yapılan video paylaşımları Youtube sıralamaları içim önemli bir kriterdir.

Sosyal medya ağlarında bir videon için yapılan her paylaşım sana bir backlink kazandırır.

Videolarını hangi sosyal ağlarda paylaşmalısın?

Facebook
Twitter
Instagram (Videonu yerleştirdiğin blog yazısının linkini paylaşarak)
Bu sosyal ağlarda videolarını paylaşarak izlenme sayısını arttırabilir, videonun arama sonuçlarında daha üst sıralarda konumlanmasını sağlayabilirsin.

Etiketler: , ,