WordPress Seo Teknikleri

“WordPress” Dünya üzerinde en çok kullanılan hazır cms blog sistemidir. Açık kaynak kodlu olması ve geliştirilebilir özellikleri sayesinde  bir çok alanda kullanılmaya başlandı. Artık wordpress ile e ticaret siteleri, kurumsal siteler ve kişisel bloglar hazırlanabilmekte.  Durum böyle olunca SEO konusu wordpress içinde oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.Wordpress Sitelerinde sayfa içi seo yapma taktiklerini bilmeyenler için aşşağıda net bir şekilde bulabilirsiniz.

“WordPress seo” konusunda oldukça gelişmiş bir sistemdir bir çok seo eklentisinin yanı sıra kendi bünyesinde yer alan özellikleri sayesinde çok kaliteli “seo”çalışması yapılabilmekte. Wordpress ilk seo ayarlarından biraz bahsedecek olursak. Bir Wordpress sitesi kurduğunuz zaman link yapısı seo’ya tam uyumlu değildir bunu değiştirmek ve seo’ya uyumlu link yapısı oluşturmak gerekir bunun için Wordpress yönetim panelinizden Araçlar Menüsünde bulunan Kalıcı Bağlantılar bölümünde düzenleme yapabilirsiniz. Sitenize özel link yapısı oluşturabileceğiniz gibi yazı isimlerinin de link olarak düzenlenmesini ayarlayabilirsiniz.

WordPress kalıcı bağlantılarını ayarlamak size arama motorlarında artı sağlayacaktır. Örneğin ilk kurulumda WordPress bağlantıları şu sekildedir (http://www.seosihirbazi.net/?p=123) kalıcı bağlantılar ayarlarında sonra adres (www.siteadiniz.com/kategori/yazi-ismi.html) şeklinde düzenlenir.

Kalıcı bağlantıların yanı sıra konularınıza uyumlu etiket girmekte seo konusunda bir artıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu şudur ki etiketler dışarıdan ziyaretçi çekmekten çok iç bağlantı sağlar, yani aynı özelliklere sahip konuları bulmak isteyen bir ziyaretçi sizin anahtar kelimenize tıkladığında Wordpress sistemi o kelimeye sahip diğer konuları listeleyerek ziyaretcinize sunar. Bu sayede site içinde ki diğer konulara daha hızlı ulaşmış olur ve ziyaretçiniz sitenizde daha fazla zaman geçirir buda Alexa ve Google sıralamanızı olumlu etkiler.

Malesef ülkemiz anahtar kelime kullanımında oldukça geride bazı site sahipleri bu konuyu abartarak spam site olarak algılanıyor ve ziyaretçi kayıplarına uğramaktadır. Anahtar kelimeler konu ile alakalı ve ne çok ne de az olamamalı.

“WordPress” Seo eklentilerindende biraz bahsederek konumuzu sonlandıralım. Yazının başında belirttiğimiz gibi Wordpress Seo konusunda iyi bir sistemdir çeşitli eklentilerle seo özelliği desteklenerek sitenizi arama motorlarında oldukça iyi bir seviyeye getirmektedir. Biraz seo eklentilerine bakacak olursak şu an en çok kullanılan seo eklentisi All in One Seo Pack bu eklentiyi sitenize kurduğunuzda genel ayarlar yaparak arama motorlarında sitenizin nasıl görünmesini istiyorsanız ayarlayabilir siniz. Ayrıca eklenti her yazınızın altında yer alarak konu ile alakalı düzenlemelerinizi yapmanıza olanak sağlamakta bu da konunuzun daha hızlı index almasına ve sitenizi üst sıralara çıkmasına katkı sağlamaktadır.  Şimdilik bu kadar bir sonraki yazımız da Wordpress Seo Eklentilerine biraz detaylı olarak değineceğiz. Sonra ki konumuzda Seo konusunda önemli bir  nokta olan Sosyal imlemeden ve Wordpress Sosyal İmleme Eklentilerinden Yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin. Mutlu Günler (:

kaynak:http://www.seosihirbazi.net