wordpress nedir

WordPress Nedir?

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz.

wp-logo1

WordPress açık kaynaklı bir yazılım olduğu için dünyanın her yerinden isteyen herkesin katkıda bulunmasına açıktır; “created by and for the community” denir, yani topluluk tarafından ve yine topluluk için geliştirilmekte ve desteklenmektedir. Bu şekilde her geçen gün daha da kullanışlı ve sağlam bir sistem haline gelmektedir.

WordPress’i tanımak, kurmak ve kullanmak istiyorsanız resmi sitesi WordPress.org‘u ve şu an bulunduğunuz WordPress Türkiye‘yi biraz araştırın; İngilizce belgeler için Codex‘e, Türkçe belgeler için WordPress Belgeleri sayfalarımıza ve hazırladığımız WordPress Rehberi’ne bakın. Belgelerde veya diğer kaynakları kullanarak çözemediğiniz sorunlar varsa veya söylemek istediğiniz başka bir şey varsaforumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!

WordPress Türkiye

WordPress Türkiye, WordPress kullanımıyla ilgili Türkçe döküman ve kaynak sıkıntısını gidermek için 19 Mayıs 2005 tarihinde birkaç arkadaş tarafından kuruldu. İlk dönemlerde WordPress haberleri ve forumüzerinden kullanıcı sorunlarına yardımcı olmayı hedefledik. Ancak daha sonraki dönemlerde artan kullanıcı sayısı nedeniyle belgeler adlı wiki bölümünü açarak ile kullanıcılara Türkçe döküman sağlamaya çalıştık.

WordPress’in 1.5.x sürümlerinden sonra çıkarttığı 2.0.x sürümlerine kadar forum ağırlıklı olarak çalıştık. Topluluk olarak 2.0.1 sürümüne kadar kullanıcılarımızın hazırlamış olduğu Türkçe dil dosyalarını kullanıp, destekledik. Mayıs 2006’da 2.0.2 sürümü ile ilk Türkçe WordPress paketini kullanıcılara sunduk ve bu tarihten sonraki tüm sürümler için Türkçe paketi hazırlayıp güncelledik.

Hâlâ forum ve belgelerin yanında, güncel sürümlerin Türkçe paketlerinin hazırlanması, eklentilerin vetemaların Türkçeleştirilmesi, WordPress Codex‘inde bulunan belgelerin Türkçeleştirilmesi konusunda WordPress Türkiye kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca hazırlamış olduğumuz ve sürekli güncellenen WordPress rehberi ile de özellikle yeni başlayanlar için başucu kılavuzu oluşturmayı hedefliyoruz.

Türkçeleştirme, belgelendirme, tanıtım, destek ve forumlardaki yardımlarından dolayı adını sayamadığımız herkese çok teşekkür ederiz.

WordPress avantajları nedir?

WordPress’i kullanmak oldukça basittir. Web tabanlı olduğu için yönetim ekranına, internet bağlantısı olan herhangi bir yerden ulaşabilir ve güncellemelerinizi yapabilirsiniz. Esnek ve kullanışlı yapısı sayesinde, sitenize gelen ziyaretçilerle mesajlaşabilir, RSS beslemesi ile onları yeni yazılarınızdan haberdar edebilirsiniz. Diyelim ki tatile gittiniz ve çok güzel fotoğraflar çektiniz. Çektiğiniz resimleri 5 dakika içince blogunuza yükleyebilir ve sevdiklerinizle anında paylaşabilirsiniz.

Günümüzün en çok kullanılan arama motoru Google, WordPress yapısını çok ideal bulmaktadır. Google’da üst sıralarda yer almak potansiyel müşterilerinizle daha rahat buluşacağınız anlamına gelmektedir. Ticari amaçlı bir site kurmak planlarlarınız varsa, WordPress’i kesinlikle tavsiye ederim.

Geleneksel olarak hazırlanan statik web siteleri (HTML) bir kez hazırlandıktan sonra güncellemeler ve yeni eklemeler için oldukça hantaldır. HTML kodlamasını bilmek gerekir. WordPress ile hazırlanan bloglar güncel ve özgün bilgiler içerdiğinden daha çok sevilirler. Hem site sahibi olarak siz çok daha rahat bir ara yüze sahip olursunuz, hem de ziyaretçileriniz sizinle iletişime geçerek (Yorum, mail, anket vb.) kendilerini arkadaş ortamında gibi hissederler.

WordPress “TEMA” mimarisi üzerine oturmaktadır. Tema, Eklenti vb. gibi kavramları daha sonraki yazılarımda ele alacağım. Temalar, blog içerisindeki resim ve yazıların stil sayfaları (style.css) ile düzenlenmesi ile oluşur.

Eğer daha önce web sitesi kurduysanız, sizinde başınıza gelmiştir. Zamanında siteye yeni bir yazı ya da resim eklemek için insanların peşinden koştuk. Peşinde koştuğumuz insanlar ya daha fazla para almak için ya da bizim işimizi angarya gibi gördüklerinden; “Müsait değilim”, “10 dakika içinde hazır”, “Bugün tamamlıyorum”, “Gönderdiğin mail gelmedi”, “Ahhh… ben unuttum onu yaaa…” gibi cevaplarla tüm hevesimizi kursağımızda bırakmışlardır. WordPress ile tüm bunlardan ücretsiz bir şekilde kurtulabilirsiniz. İşin özü “Paranla rezil olmak” tabiri eskide kaldı.

Sizde WordPress bir site yapmak isterseniz konu nun detaylarını tam olarak ögrenmek isterseniz aşagıdaki  siteye git butonundan siteyi ziyaret edebilirsiniz