Website Açılış Hızı ve Seo’ya etkileri Nelerdir

Website Açılış Hızı ve Seo’ya etkisi

Websitenizin açılış hızı seo üzerinde dolaylı olarak bir  güçlü bir etkiye sahiptir.

€ Arama motorlarının crawler programları sitenizin sayfalarını düzenli aralıklarla ziyaret etmektedirler. Bu website tarama aşamasında aynı zamanda site açılış hızlarını ve indirdikleri içeriğin KB cinsinden boyutlarını da kaydederler. Eğer Websiteniz fena halde yavaşsa google sitenizin taranma sıklığında oynamalar yapar.

# Sayfaları yavaş açılış hızını sahip olan sitelerin google botları tarafından taranması daha az olur. Sizin website yöneticisi olarak bu durumu lehinize çevirmeniz gerekmektedir. Gerekli hız testlerini yaparak sorun olarak gördüğünüz kısımları düzeltmelisiniz. Google hız testi için geliştirdiği google page speed sayfasını bu amaç için kullanabilirsiniz.

## Google page speed hız testi ile websitenizin performans ile ilgili birçok problemini göreceksiniz. Bunlar google tarafından size ücretsiz olarak maddeler halinde listelenir.

# İlk iş olarak high priority olan kritik öneme sahip olan maddeleri düzeltmeyi deneyin. Zamanla tüm maddeleri düzeltin. Bir süre sonra göreceksiniz ki artık google crawler sizin sitenizi daha çok ziyaret edecek ve daha çok sayfa tarayabilecek.

# Site açılış hızının seo için olan etkisinin yanında  kullanıcı deneyimi için olan kısmını da düşünmelisiniz. Websitenizde seo yaparak google organik trafiğini çekebilirsiniz. Fakat kullanıcıları sitenizde tutmanın yollarını da bulmalısınız. Bunlardan biri de hızlı açılış hızını sahip olmaktır.