Web Sitesi Backlink Hizmeti

Backlink Nedir

“Backlink kısaca, bir web sitesinin başka bir web sitesine vermiş olduğu, anasayfasından veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya text linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.”**

*Gelen bağlantılar links ve içe bağlantılar olarak bilinen “Backlink”, bir web sitesi veya web sayfası için çok  önemlidir. Temel bağlantı terminolojisinde bir backlink, bir web düğümü tarafından alınan herhangi bir bağlantıdır (web sayfası, dizin, web sitesi ya da üst düzey etki alanı olan başka bir web düğümden).

# Web navigasyonunda, siteye verilen (gelen) bağlantılar arama motorları tarafından birincil aracı olarak kabul edilir. Backlink sayısı, o web sitesi veya sayfanın değerini gösterir (Örneğin; web sitenin PageRank değeri, bir başka deyişle Google tarafından kullanılan popülaritesi için, önemli bir göstergedir). Web sayfası için backlinkler; site içeriği ile ilişkili, kişisel, kültürel ya da anlamsal olabilir. O sayfaya kimin, kimlerin dikkatinin çekileceğini göstermektedir.”*”

*web siteleri için arama motorunda daha iyi bir seviyede yer almak, kısacası arama motoru optimizasyonunu sağlamak için çok çeşitli teknikler vardır. Linkbaiting (mümkün olan en fazla kaynaktan “backlink” almaya yarayan, özel olarak oluşturulmuş içerikler şeklinde açıklanabilir) gibi bazı yöntemleri planlamak ve çalışmak özel bir pazarlama gerektirir. Bazı web siteleri doğal olarak “linkbaiting” oluşturabilir: Bir ünlü hakkında haber yapan siteler buna güzel bir örnektir. Herhangi bir konu hakkında bilgi arayan insanlar ve onların aşırı ilgisiyle orada “linkbait” oluşur, çünkü pek çok web sitesi aracılığıyla bağlanacaklardır.”-*

ws*Bir backlink değerini belirleyen çeşitli faktörler vardır. Verilen bir konuda yetkili, konu ile bire bir ilişkili sitelerden Backlink yüksek değerdedir. Her iki sitede, konuya yönelik anahtar kelime ile içerik varsa, alınan ve verilen backlink’in, web sayfalarının arama motoru sıralamaları üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna inanılmaktadır. Başka bir web sayfasından backlink verilmesi, hedef web sayfası için elverişli bir ‘editoryal oy’u temsil eder. Bir başka önemli faktör backlink çapa metni (Anchor text)dir. Web sayfasında çapa metin olarak bulunan bir köprü açıklayıcı etiketleme olduğunu gösterir. Arama motoru botları (örümcekler, tarayıcılar, vs) bir web sayfasında içeriğin ne kadar alakalı olduğunu değerlendirmek için çapa metinleri inceler. Bir arama motoru kullanıcısı tarafından herhangi bir anahtar kelime sorgusu yapıldığında, Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP), ilgili bir web sayfasının sıralaması, çapa metin ve web sayfası içeriği uyumu derece olarak ağırlıklıdır.”*”

” Doğru bir backlink çalışması ile bağlantılar popülerlik ve köken bağlamında tartılır, siteye zarar vermeden ve linkspam frenlemeye de yardımcı olacak şekilde sağlanır.”*”

Baclink Nedir ?

 *Sitenizi Google gibi arama motorlarının kolaylıkla tarayıp aramalarda çıkarması için Google’ın da ipuçları paylaştığı bazı kriterlere göre düzenlemelisiniz. Bu düzenlemeler sadece sitenizin tasarımı ve kaynak kodlarıyla sınırlı değil. Aynı zamanda sitenize bağlantı veren sitelerin hangi siteler olduğu da çok önemli. İşte bu bağlantılara Backlink deniliyor ve diğer sitelerin sizin sitenize referans olması anlamını taşıyor.

Backlink Kelime Anlamı Nedir ?

*İngilizceden dilimize “geri bağlantı” şeklinde tercüme edebileceğimiz Backlink, kendi sitemizin başka sitelerden aldığı bağlantılara verilen isimdir. Bu bağlantılar, resim veya yazı gibi şekillerde olabilir. Ayrıca Backlink’ler Google gözünde Dofollow ve Nofollow diye ikiye ayrılır.

“DoFollow BACLİNK NEDİR” ?

*Dofollow backlink web siteleri için alınan backlinkin niteliğini belirten bir etiket mantığına dayalıdır. Dofollow etiketine sahip bir link alan site link aldığı sitenin alexa, trustrank, pagerank gibi değerlerinden faydalanabilir. Özellikle de alanında otoriter bir platformdan alınacak backlinkler web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamaları olumlu yönde etkileyecektir. Web girişimcilerinin web siteleri için aldıkları backinklerde etikete önem verdiği günümüzde dofollow etiketinin önemi hayli büyüktür. Pagerank, trustrank değeri yüksek otoriter bir siteden alınan dofollow etiketli linklerin faydaları saymakla bitmez. Sitenin backlinkleri incelendiğinde dofollow etiketine sahip kaliteli sitelerin fazla olması arama motorlarının siteyi önemsemesine yardımcı olacağı gibi google gözünde güvenirlik kriteri olan trustrank değerine oldukça güzel faydaları olacaktır.  Web sitelerinin birbirlerini referans gösterebilmek adına kullandıkları link etiketlerinden biridir. Dofollow etiketi kullanan bir site Google başta olmak üzere diğer tüm arama motorlarına bu siteye referansım pagerank değerimden pay verebilirsin mesajını vermektedir. Site sahiplerinin bu konuyu net bir şekilde algılaması gerekmektedir. Bütün linkler dofollow ya da bütün linkler nofollow olacak diye bir kaide yoktur. Her ikisinin sağlıklı bir dengede tutulması gerekir.

” Dofollow Backlink Özellikleri”

  • Sitenin pagerank değerinin artmasına yardımcı olur
  • Google gözünde güveni simgeleyen Trustrank değerini artırır.
  • Alexa değer sıralamalarını düşmesine yardımcı olur.
  • Site hitlerinin artışına yardımcı olur.
  • Sitenin kendi alanındaki otoritesini artırır.
  • Arama sonuçlarında hedef kelimede yükselişi sağlar.
  • Site sıralamalarındaki dalgalanmaları zamanla ortadan kaldırır.
  • Arama motorları gözünde sitenin değerini her anlamda artırır.

* Dofollow backlink alımlarının yeni bir sektör yarattığı internet dünyasında webmaster forumlarını takip ettiyseniz; bu alanda ciddi ticaretler döndüğünü görürsünüz. Pek çok web sitenin kolay kolay dofollow link vermediği son yıllarda bu tarz linklerin büyük bir kısmı belirli ücretler karşılığında site sahipleri tarafından satılmaktadır. Sitede yayınlanacak tanıtım yazıları, footer linkler, header linkler, text linklerle link alımı yapan site bir dofollow etiketiyle tanıtılır.  Arama motorlarına link verilen sitenin takip edilmesini ve güvenilir site olduğunu fark etmesini sağlayan dofollow linkler seo camiasında oldukça önemlidir. Kurumsal seo anlamında da oldukça önemli olan link türü sanal ortamın yeni trendleri arasında bulunuyor. Ücretsiz olarak bulunabilecek dofollow link platformlarının sınırlı olması ve pek çok webmaster tarafından link çöplüğüne döndürülmüş olması bu tür ortamlardan uzak kalınması için yeterli bir neden. Link çöplüğüne dönmüş bir platformdan nofollow ya da dofollow link almanın tahmin ettiğiniz kadar fayda sağlamayacağını bilmelisiniz. Çağımızda olabildiğince temiz kalmayı başarmış minimum link çıkışına sahip platformlardan alınacak linkler elbette değerlidir. Haber siteleri, kişisel bloglar, moda blogları, teknoloji blogları ve daha onlarca kategoride güncel, kaliteli bloglar link çıkışları yaparak diğer webmaster’lara destek oluyor. Seo firması faaliyetleri içerisinde de önemli bir yeri olan dofollow backlinkler temiz, kaliteli platformlardan alındığında ciddi faydalar sağlayacak link türlerinden.

“NoFollow Backlink Nedir”?
“No Follow link yapısı 2005 yılında Google tarafından spam siteler ile mücadele için geliştirildi.Özellikle yorum alanlarında bulunan web sitelerinin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığınızdan dolayı no follow etiketi kullanarak bu site hakkında bilginizin olmadığını ve bu sitenin içeriğiyle bir bağlantınızın olmadığını Google’a bildirmiş olursunuz.

“No Follow link olarak link verdiğiniz siteler sizin Pagerank değerinizden yararlanamazlar.Bu backlinkler Google tarafınca link olarak sayılmaz.Ancak bu linkler ile sıralamalarda yükseliş sağlamak mümkündür.
No Follow Linkler Zararlı Mı?
“No Follow teriminin Türkçe karşılığı “Takip Etme” olunca çoğu kişi no follow link tipini yanlış algıladı ve hatalı yorumlar yaptı.No Follow olarak edindiğiniz backlinkin Pagerank’a etkisi yoktur.Öte yandan aldığınız bu link ile sıralamalarda yükseliş göstermeniz mümkündür.Ayrıca no follow linklere sahip olmanız SEO açısından çalışmalarınıza çok daha doğal bir görünüm verecektir.Tüm linklerinizin Do Follow biçiminde olması doğal bir izlenim bırakmayacağından sitenize zarar verecektir.

 “Backlink alırken dikkat etmeniz gereken hususlar”

*” Google’nin banladığı sitelerden Backlink alırsanız size bir faydası olmayacaktır.”*

*”* Link çöplüğüne dönmüş sitelerden Backlink alırsanız Google bu Backlinkleri sevmediği için sitenize pek fazla bir katkısı olmayacaktır. Mesela link çıkışı fazla olan toplistlerden Backlink almanızın size pek fazla katkısı olmayacaktır.”*

*”* Bazı web siteleri gizli Backlink vermektedir. Bu tip sitelerden alacağınız Backlinklerinde size katkısı olmayacaktır.”*”

– Backlink alımını bir günde kesinlikle yapmayın.Bu işlemi belli süreçlere bölün.

BACKLİNK İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

**İçeriğinizle alakalı sitelerden Backlink almaya çalışın.Bu işlem biraz zordur ama başardığınızda emin olun size katkısı çok fazla olacaktır.

**Kaliteli dizinlere kayıt olmaya çalışın

**Sosyal sitelerden link almaya çalışın.(örn: Facebook,Twitter)

**Kaliteli forumlarda veya bloglarda yazılar yazarak bu sitelerden Backlink almaya çalışın bu web sitelerinden alacağınız Backlinklerin siteniz için önemi oldukça yüksektir.

SİMİLARWEB NEDİR