Web Sitelerine Backlink Hizmeti

Gelen bağlantılar links ve içe bağlantılar olarak bilinen Backlink, bir web sitesi veya web sayfası için önemlidir. Temel bağlantı terminolojisinde bir backlink, bir web düğümü tarafından alınan herhangi bir bağlantıdır (web sayfası, dizin, web sitesi ya da üst düzey etki alanı olan başka bir web düğümden).

Web navigasyonunda, siteye verilen (gelen) bağlantılar arama motorları tarafından birincil aracı olarak kabul edilir. Backlink sayısı, o web sitesi veya sayfanın değerini gösterir (Örneğin; web sitenin PageRank değeri, bir başka deyişle Google tarafından kullanılan popülaritesi için, önemli bir göstergedir). Web sayfası için backlinkler; site içeriği ile ilişkili, kişisel, kültürel ya da anlamsal olabilir. O sayfaya kimin, kimlerin dikkatinin çekileceğini göstermektedir.

Web siteleri için arama motorunda daha iyi bir seviyede yer almak, kısacası arama motoru optimizasyonunu sağlamak için çok çeşitli teknikler vardır. Linkbaiting (mümkün olan en fazla kaynaktan backlink almaya yarayan, özel olarak oluşturulmuş içerikler şeklinde açıklanabilir) gibi bazı yöntemleri planlamak ve çalışmak özel bir pazarlama gerektirir. Bazı web siteleri doğal olarak linkbaiting oluşturabilir: Bir ünlü hakkında haber yapan siteler buna güzel bir örnektir. Herhangi bir konu hakkında bilgi arayan insanlar ve onların aşırı ilgisiyle orada linkbait oluşur, çünkü pek çok web sitesi aracılığıyla bağlanacaklardır.

Bir backlink değerini belirleyen çeşitli faktörler vardır. Verilen bir konuda yetkili, konu ile bire bir ilişkili sitelerden Backlink yüksek değerdedir. Her iki sitede, konuya yönelik anahtar kelime ile içerik varsa, alınan ve verilen backlink in, web sayfalarının arama motoru sıralamaları üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna inanılmaktadır. Başka bir web sayfasından backlink verilmesi, hedef web sayfası için elverişli bir editoryal oyu temsil eder. Bir başka önemli faktör backlink çapa metni (Anchor text)dir. Web sayfasında çapa metin olarak bulunan bir köprü açıklayıcı etiketleme olduğunu gösterir. Arama motoru botları (örümcekler, tarayıcılar, vs) bir web sayfasında içeriğin ne kadar alakalı olduğunu değerlendirmek için çapa metinleri inceler. Bir arama motoru kullanıcısı tarafından herhangi bir anahtar kelime sorgusu yapıldığında, Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP), ilgili bir web sayfasının sıralaması, çapa metin ve web sayfası içeriği uyumu derece olarak ağırlıklıdır.

Doğru bir backlink çalışması ile bağlantılar popülerlik ve köken bağlamında tartılır, siteye zarar vermeden ve linkspam frenlemeye de yardımcı olacak şekilde sağlanır.

HTML (Hyper Text Markup Language) tasarlandığında, backlink izlemek için gereken, açık bir mekanizma, ek lojistik ve ağ yükünü taşımak amaçlı yazılım da tasarlanmıştır.

Çoğu içerik yönetim sistemleri; hedef siteye bildirim gönderen, harici site bağlama için sağlanan ve backlink izlemek için özellikler içerir. Çoğu arama motoru ise belli bir web sayfasına kaydedilen ve backlink sayısını belirleyen bir mekanizma sağlar. Örneğin; Google arama yapılabilen wikipedia da Web sayfa sayısını bulmak için http://wikipedia.org/~~V gibi link işareti gerekir. Google sadece bir siteye işaret eden bağlantıların sayısının küçük bir bölümünü gösterir. Daha pek çok backlink aktarılırsa onu her web sitesi için gösterilen yapar. Wiki sistemleri kendi sayfalarına iç bağlantı belirleme yeteneği içerir, ancak herhangi bir sayfaya dış bağlantılar izlemez.

Diğer mekanizmalar birbiriyle ilişkili olmayan kuruluşlar tarafından denetlenir farklı web sayfaları arasında backlink izlemek için geliştirilmiştir. Bunun en önemli örneği bloglar ve notlar arasındadır.

Bir bağlantı metni gördüğümüzde veya tıkladığımızda, bunun internet üzerinden başka bir sayfaya yönlendirme olduğunu anlarız. Farkında olunsa da olunmasa da bu bağlantılar, arama motoru optimizasyonu için son derece önemlidir ve önemli kelimeler için arama motorlarında sitenizin rank değerine iyi bir katkıda bulunmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu kelimesine aşina olanlar büyük olasılıkla önce backlink sözcüğüne rastlar. SEO da yeni iseniz, o zaman backlink in ne olduğunu ve arama motoru optimizasyonu için neden önemli olduğunu araştırırsınız.

Backlink (geri bağlantı), bir web sitesinden başka bir siteye yönlendirilmiş bağlantıdır. Bu bağlantılar gelen bağlantılar olarak da bilinir. Web sitenize verilen backlinkler arama motoru için iyi bir göstergedir ve algoritma sitenizin önemli olduğunu anlar.

Eğer yüksek kalitede web sitelerinden gelen bağlantılar varsa Google PageRank, sitenize daha fazla backlink yapacak hak verir. Aynı zamanda Google, kalite backlink sayısı varsa, web sitenizi arama sonuçları sayfalarında diğerlerine göre daha ilgili ve dikkate alınacak site şeklinde değerlendirir.

Sadece eski sitelerden büyük miktarlarda backlink yerine, gerçekte düşük kaliteli sitelerden alınacak backlinkler de sizin sıralamanıza zarar veremez.

Arama motorlarının herhangi bir anahtar kelime için bir web sitesinin alaka düzeyini hesaplarken, bu sitede gelen bağlantıların sayısına bakar. Arama motoru backlink kalitesini belirlemek için gelen bağlantı sitesinin içeriğini de dikkate alır.

Arama motorlarında yüksek sıralamalara ulaşmak amacıyla web sitelerini işlemek için birçok yol vardır. Ancak, diğer sitelerden harici backlink ile arama motorlarını etkilemek çok daha zordur. Bu nedenle arama motoru algoritması için backlink faktörü yüksek değer taşımaktadır.