Ütü nedir ütü seçiminde nelere dikkat etmeliyiz

Kıyafetlerimizdeki kırışıklıkları gidererek onların daha düzgün ve güzel görünmelerini sağlayan ütüler ayrıca yüksek sıcaklık etkileri ile mikrop öldürücü özelliğe de sahiptir. Alındıklarında uzun yıllar kullanılan ütülerin seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi bu ürünlerin hem daha etkili kullanılmalarını sağlar hem de gereksiz özelliklere boş yere para verilmesini engeller.

Ütü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ütü seçiminin en önemli noktalarından birisi ütünün gücüdür. Ütü gücü, ütünün içindeki suyun ısınma hızını ve ütünün verdiği buharı etkiler. Özellikle keten ve kot gibi kıyafetler çok sık ütüleniyorsa kırışıklıkların zorlanmadan açılması için ütü buhar gücünün ortalama olarak 2200-2400 Watt arasında olması gerekir. Ancak daha çok sentetik ve kolay ütülenebilen kıyafetler ütülenecekse ya da ütü çok seyrek aralıklarla kullanılacaksa bu durumda gücü 2000 Watt altında olan ürünler de tercih edilebilir.
  • Kırışıklıkların açılmasında ütünün buhar gücü önemli rol oynar. Güçlü buhar veren ütüler kumaşların dokusuna hızla nüfuz ederek kırışıklıkları açar. Buhar gücü yüksek ürünler ütüleme süresini de azaltarak enerjiden ve zamandan tasarruf sağlar. Bu yüzden tercih edilecek ütüdeki sürekli buhar çıkışının en az 40 gram/dakika, çok buhar uygulamasında ise en az 90 gram/dakika olmasına özen gösterilmelidir.
  • Günlük kullanım için genellikle su haznesi gövde içinde olan ütüler tercih edilir. Ancak kalabalık ailelerde ya da çok sık ütü yapılan durumlarda bu ütülerin hazneleri içindeki su çok sık biter. Bunun için bu durumlarda buhar haznesi olan ütülerin tercih edilmesi daha doğrudur.
  • Ütülerin çamaşırlar ile temas eden yüzeyleri olan tabanlarının özelliği de ütü seçiminde son derece önemlidir. Ütü tercihinde tabanı ısıyı iyi ileten, parlama yapmayan, kıyafet üzerinde kolaylıkla hareket eden ve çizilmelere karşı dayanıklı bir ürün tercih edilmelidir. Bu özellikler genellikle seramik ve teflon kaplama tabanlı ütülerde birlikte yer alır.
  • Farklı kumaş çeşitlerine göre sıcaklık seçimi yapılabilen ütü programları da ütü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Tercih edilecek ütüde her kumaş cinsi için bir program olup olmadığına dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca fazla program seçeneği olan ürünler tercih edilmelidir.
  • Tercih edilecek ütünün ergonomik olmasına ve el ile rahatça kavranabilmesine de dikkat edilmelidir. Ütünün musluk suyu ile kullanılabilmesi, ütüde kireç önleyici bir sistemin bulunması ve oluşan kirecin ütü tarafından temizlenebilmesi gibi özellikler de mutlaka dikkate alınmalıdır. Ütülenen kumaşlarda su lekelerinin oluşmaması içinse ütüde damlama önleme özelliği bulunmalıdır. Ayrıca güvenlik önlemi olarak yatay ve dikey konumda iken belirli bir süre sonra otomatik kapanma özelliği de tercih edilecek üründe aranmalıdır.
  • Bir stand üzerinde sürekli şarj edilerek kullanılan kablosuz ütüler ise kablo engeli olmadığından kullanım kolaylığı sağlar. Bunun yanında harekete duyarlı ütüler ise dokunulduklarında tekrar çalışarak enerji tasarrufu sağlar. Bazı ütülerle ise askıda asılı kıyafetler ütülenebilir. Bu tip ihtiyaçların karşılanabilmesi için de ütü seçiminde istenen özelliğin bulunmasına dikkat edilmeldir.

 

 

Etiketler: ,