Tasarruf Yapmanın Yolları

Tasarruf Yapmanın Yolları

** İşin özeti aslı Birikim aslında gelecektir. Bugünden yarına bırakılacak can kurtarandır aslında.her bir israf geleceğimizden çalmaktır

** Herşeyin giderek azaldığı bu dünyada gelecek için maddi ve manevi  tasarruflar ve birikimler yapmak zaruret haline gelmiştir.

** Elektrik,su,hava,çevre hatta sevgi…

** Önemsiz gibi duruyor ilk bakışta ama bunlar gelecek için mühim. Çocuklarımız için mühim.

** Peki neyi neye göre kıyaslayacağız ? Yada hangi noktada nasıl bir tasarruf planı uygulayacağız ?

Kısa kısa anlatmak gerekirse ;

MADDE MADDE TASARRUF

1) PARA : Belkide insanlık tarihinin en ilginç buluşundan biri Paradır denilebilir. Artık olmazsa olmaz sınıfına giren mefhum günümüz dünyasında  oldukça büyük önem arz etmekte.Mesela bu kavramı güzel kullanıp bir köşeye atmakta fayda muhakkaktır. İhtiyacınız olmayan şeyleri asla almayın.Evde dursun lazım olur mantığından vazgeçin. Alışverişe giderken mutlaka gitmeden evvel kendinize bir ihtiyaç listesi yapın. Liste yapın ki reyonlara dalıp kasada tüh almasamıydım sendromu yaşamayın. Kuruşları mutlaka  ama mutlaka önemseyin.

2) ZAMAN : Hayatımızda en anlamlı kavram bu belkide. İster acıların ilacı olsun ister çabuk kaybedilen bir yaklaşım. Kıymeti mühim. Değeri bilinmeli. O kadar seri o kadar planlı ki karşımızda nerde ne yapacağını bizi kime yada hangi yola çıkaracağını kestirmek akla sığmayabiliyor. Bu yüzden kesinlikle dikkatli kullanılması gerekir. Bir program yapılabilir. Böylece yönetime katkı sağlamış olabilirsiniz.

3) SAĞLIK : OLMAYA CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ… Muhteşem hükümdarın hasta yatağında yatarken söylediği bir cümle. Hünkar 46 yıllık bir saltanatın sonuna geldiğini sırtında çıkan şirpençe’ nin ruhunu bedeninden ayıracağını hissetmiş olmalı ki bunu döküvermiş dudaklarından.Sağlık olmadan hiç bir önemi yoktur hayatımızda.Bizler ne kadar sağlıklı olur isek etrafımıza da kendimize de o derece fayda sağlamış oluruz.

4) ELEKTRİK SU : En büyük tüketim çılgınlığımız aslında bunlarda. O kadar beyhude harcanıyor ki akıllara ziyan. Sanki bitmeyecek hiç tükenmeyecek gibi. Halbu ki biz kendi elimizle katletmiyormuyuz doğa yı? İklimler ile oynaşmıyormuyuz? Ağaçlara sevgililerimizin adını yazmak marifet sayılmıyormu yurdumuzda ?

 

Bu makale aslında uzarda uzar. Biz ne kadar bilinçli davranırsak kendimize ve etrafımıza sağladığımız fayda o kadar çok olur. Doğanın nefesin kısaca hayatın emanet olduğunu unutmayalım. Zamanları mekanları mutlaka yerinde ve zamanında kullanalım. Ünlü İngiliz  şair POE nin dediği gibi ÖNCE İNSAN OLMAYI BAŞARALIM…

Begendi iseniz yorumlarınızla sizde tasarruf yöntemlerini anlatın belkide bizim atladıgımız noktalar vardır