Tablet Bilgisayar

Tablet bilgisayar veya sadece tablet, tek bir ünitede ekran devresi ve batarya bulunan bir mobil bilgisayarlara verilen genel isimdir

. Tablet Bilgisayar  parmak veya kalem hareketlerini algılayabilen, fare ve klavye  takılarak kullanılabilen, kamera ve ivmeölçer gibi sensörlerle donatılan cihazlardır. Temel özellikleri kontrol edebilmek amacıyla ekstra fiziksel tuşlar içerebilir. İçerdiği sanal klavye eklentisi ile kullanılır.

7 inç veya daha büyük ekrana sahip cihazlar tablet olarak nitelendirilebilir. .

20. yüzyıl içerisinde geliştirilmeye başlanan tabletler 2010 yılından itibaren popüler olmuş ve minibook adı verilen küçük boyutlu dizüstü bilgisayarların yerini almıştır.

Tablet Bilgisayarlar Boyutları ve hafif olması  sebebiyle kolay taşınabilen, Wi-Fi teknolojisi sayesinde kablosuz internet erişimine imkan veren tablet bilgisayar modelleri özellikle işi dolayısıyla devamlı yer değiştirmesi gereken işadamlarının, öğretmen ve öğrencilerin hayatına büyük kolaylıklar getirmektedir.

Tablet PC ile uzun yolculuklarda film izleyebilir, müzik dinleyebilir veya oyun oynayabilirsiniz. Bu bilgisayarları ödevlerinizi yetiştirmek için kullanabilir; sosyal medya platformlarında çok zaman geçiriyorsanız cihazınızlaFacebook, Twitter, Linkedin, Google plus, Pinterest ve YouTube gibi sosyal ağlara bağlanabilirsiniz.

Android ve iOS işletim sistemleri günümüzün tablet bilgisayarlarında en çok kullanılan sistemlerdir. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android kısa zamanda büyük ilerleme kaydetmiş ve yoğun bir ilgi görerek yaygınlaşmıştır. iOS’da geliştirme yapmak istiyorsanız tamamen Apple teknolojilerini kullanmanız gerekir; fakat bu sistem de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır ve üzerinde geliştirilen uygulamalar büyük bir popülariteye sahiptir. Tablet bilgisayar alırken aralarından tercih yapabileceğiniz işletim sistemi seçeneklerinden Windows üzerinde yapılan geliştirmeler Android’in gerisinde kalmıştır. iOS işletim sistemini barındıran tablet PC’ler sadece iPad ve iPad2 gibi Apple ürünleridir ve bu cihazların sayısı az olmakla beraber popülariteleri büyüktür. Üzerinde kolayca geliştirme yapılabilen Android sistemi ile çalışan tablet bilgisayarlarsa çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Teknolojisi meraklısı ve araştırmayı seven insanlar için en uygun alternatif Android’dir. İnternete bağlanıp film izlemek gibi web etkinliklerini şık bir cihazla yapmak isteyenlerse iPad’i tercih edebilir. Her ortamda kullanılabilen bu yeni nesil PC’lerle yanınızda sınırsız bir kütüphane taşıyarak dolaşırsınız. Ders sırasında not alabilir, toplantılarda konuşmaları ve görüntüleri kaydedebilir, Wi-Fi bağlantısı olan her yerden internete bağlanabilirsiniz.