Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı

Seo ve Sosyal Medya İlişkisi

Sosyal medya arama motoru optimizasyonu için ciddi  bir konudur. Facebook ile hayatımıza giren Sosyal Medya o günden bu yana çeşitli haberler ile günlük hayata ne kadar etki ettiğini ve politikadan eğlence dünyasına kadar ne kadar büyük bir araç olduğunu ispatladı. Bir çok etkinlik öncüleri etkinliklerinin bilinirliğini facebook ile sağladı.

Sosyal Medya Tanımı

Sosyal Medya web üzerinde birey ya da kurumların tanıtım ve sosyalleşmek adına sohbet etmek için yapılan tüm paylaşımlardır. Bunlar yazı, resim, video veya sadece chat olabilir.

Sosyal Ağlar

Bloglar, forumlar ve sohbet siteleri günümüze kadar sosyal ağları anlatırken artık bunlara dahil olup ve hatta daha güçlü hale gelen sosyal paylaşım siteleri olan Facebook, Twitter, Google Plus gibi platformların tümüne verilen isimdir.

EN Yaygın Sosyal Ağlar

En bilinenler Facebook, Google Plus, Twitter, LinkedIn, Orkut adındaki sosyal ağlardır. Bunların yanı sıra yerel çaplı olan daha birçok sosyal ağ vardır. Tüm sosyal ağlar ve linklerini buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Kurumların Sosyal Medya Algısı

Kurumlar şirketler sosyal medya aracını son yıllarda büyük bir önemle tartışmaktadır. Çünkü onlar için bedava tanıtım kapısıdır ve rakiplerinden geri kalmamalıdırlar. Şirket profillerinin ciddiye alınmasını istedikleri için bu konuda departmanlar dahi açmışlardır. Büyük firmaların sadece bu iş üzerinde çalışan ekipleri vardır.

Bazı firmalar ise bu işi out source olarak gerçekleştirmektedirler. Nadir olsa da bazı firmalar da sosyal medya dan seo için faydalanabiliyor.

Sosyal Medya ve Seo

Sosyal medyanın büyük çıkışlarının ardından arama motorları sosyal ağlar için ayrı algoritmalar geliştirmeye başladılar. Bu konuda en büyük sıkıntıyı Google yaşadı. Google Facebook sayfalarındaki ve profillerindeki linklere erişemiyordu çünkü Facebook bunun iznini google a vermemişti. Tabi ki erişemediği linklerin sebebi profillerin gizli olması sadece bir kişinin arkadaşlarının onun duvarında yazanları görebiliyor olmasıydı. Google biraz da bu açığı kapatmak için Google+ ı devreye soktu burada privacy biraz daha farklı işliyordu ve linkleri crawl edebiliyorlardı.

Bu gelişmelerden sonra SEO için çalışmalar yapan uzmanlar arama motorlarının işleyişindeki değişimi fark ettiler. Artık arama motorları sosyal paylaşım sitelerindeki linkleri daha farklı bir algoritma ile değerlendiriyordu ve bunlara önem veriyordu. O andan itibaren tüm seo girişimleri sosyal medya olmadan olmaz hale geldi denilebilir.

Sosyal ağlardan aldığınız backlink siteniz için oldukça büyük önem teşkil eder.