Sivilce (AKNE) Nedir ? Sivilce (AKNE) Tedavisi

SİVİLCE  NEDİR?

Sivilce (AKNE) gençlerde görülen yaygın bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla yüzde olmak üzere göğüslerde, omuzlarda ve sırtta oluşmaktadır. Akne vulgaris 13–30 yaş arası insanların % 80–85’ inde görülmektedir ve % 30’ u çeşitli tedaviler almaktadır. 25 yaşından büyüklerin % 40–54’ ünde yüzde akne görülmektedir. Orta yaşlardaki erkeklerin %3’ ünde ve kadınların %12’ sinde akne görülmektedir. Gençlerde anksiyete, depresyon, işsizliğe yol açması yanında, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir.

stibiox300AKNE NEDEN VE NASIL OLUŞUR?

Aknede major patojenik faktörlerin
● Androjenlerin neden olduğu sebum salgılanışının artması,
● Duktal hiperkornifikasyon,
● P. acnes kolinizasyonu ve inflamasyon
olduğu düşünülmektedir.

Sebum salgılanışının androjenler tarafından uyarılması en çok üzerinde durulan patojenlerden biridir. Akneli olgularda sebumun fazla salgılandığı gösterilmiş olmakla birlikte, sebum artışının tek başına akne oluşumuna yol açmadığı düşünülmektedir. Buna dayanak olarak hem kuru hem de yağlı deride akne oluşması gösterilmektedir. Sebum sekresyonu ile birlikte foliküler kanalda (sebase kanalda değil) obstrüksiyon oluştuğunda mikrokomedon (ciltteki siyah nokta) oluşmaktadır. Ancak sebum artmasına rağmen obstrüksiyon yok ise mikrokomedon oluşmamaktadır. Sebum artışı ve foliküler hiperkeratinizasyonu sonucu folikül komponentleri değişir ve bakteri proliferasyonu başlar. Bu olay sonucu (muhtemelen bakteri proliferasyonu ve keratinosit aktivasyonu sonucu) T hücrelerinde, keratinositlerden ve diğer inflamatuar hücrelerden proinflamatuar sitokinler (IL- 1 α , GM-CSF ve TNF- α) salgılanır. Bunların sonucunda inflamasyon gelişir, keratinositlerde apoptosiz oluşumu bloklanır ve birikerek mikrokomedon (siyah nokta) oluşumuna yol açar.

AKNENİN SINIFLANDIRILMASI

Hastalığın ciddiyetini ve yapılacak tedaviyi belirlemek için akne sınıflaması (aşama) yapılmaktadır.
Aşama 1 (hafif akne): sadece komedon varlığı
Aşama 2 (orta derecede akne): komedona ek olarak inflamatuar papül varlığı
Aşama 3 (orta derecede akne) : yukarıdakilere ek olarak püstül varlığı
Aşama 4 (ciddi akne): Nodül, kist veya ülser varlığı

Diğer bir sınıflamada ise lezyonlar iki gruba ayrılmaktadır.
Non-inflamatuar akne (Aşama I): açık ve kapalı komedon
İnflamatuar akne (Aşama 2, 3 ve 4): papül, püstül ve nodül
Ancak olguların çoğunda inflamatuar ve non-inflamatuar akneler bir arada bulunmaktadır.

SİVİLCE TEDAVİSİNDE AŞAGIDAKİ ÜRÜNÜDE KULLANABİLİRSİNİZ

Magic Dust Özelliği

Magic Dust Anti-akne tozu, isminden de anlaşıldığı gibi toz şeklindedir. Nano teknoloji ile üretilmiş olması sayesinde, cildi tıkamadan, gözeneklerden emilerek aşırı miktarda üretilmiş olan sebuma nüfuz eder.

Magic Dust, içinde bulunan zeolitlerin açık kafes yapısı ve çok iyi bir absorban olması sayesinde, cildin alt tabakasında aşırı miktarda üretilmiş olan sebumun kendi içine sızmasını sağlar. Ciltte aşırı yağlanmadan ve tıkanmalardan dolayı oluşan sivilce (akne), iltihap gibi cerahatları emerek bu cerahatları ve aşırı yağı cildin yüzeyine doğru çeker. Böylece cildin alt tabakasının pürüzsüzleşmesine ve doğal yapısına ulaşmasına yardımcı olur. Doğal yapısında kalan cilt zarar görmez. Bununla beraber edipermal hücrelerin yenilenmesi uyarılmış olur, yapılandırıcı doku tamir mekanizması aktif hale gelir. Ayrıca içeriğinde bulunan propolis ise kurutucu etkisi ile sürüldüğü bölgedeki mikrop ve bakterilerin yok olmasına yardım eder ve yeni bakterilerin üremesinde engelleyici işlev görür. Magic Dust sadece sivilce kurutucu görevi görmez, kullanım sıklığına göre sivilce oluşumunu engelleyici görev de görür. Bu işlemi yaparken ciltte bir tahribat yaratmaz, cildi hassaslaştırmaz, cildin nemini yok etmez, yaşlanmaya ve kırışıklığa neden olmaz ve sivilce oluşumunu engelleyici görev de görür.

Magic Dust  İçeriği

Magic Dust; içeriğini sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum aminosilikatların oluşturduğu ZeolitKriptonolit ve Propolisten oluşan anti-akne tozudur.

Zeolitler; eksi yüklü; hafif; içine gazların, suyun ve artı iyonların sızabildiği kristal kafes yapılı minerallerdir. Zeolitler molekül eleği olarak kullanılır. Özellikle suyun yumuşatılmasında iyon değiştirici görevi görürler.

 • Zeolitler içerdiği polisakkarit bileşikleri ile doku yenilenmesini hızlandırır ve iltihaplanmaları azaltır.
 • Zeolitler beyaz kan hücrelerinin enfeksiyon bölgelerine hareketini hızlandırır, böylece bakterileri, virüs ve diğer mikroorganizmaları yok eder.
 • Kullanım Şekli ve Dozu

  Anti akne tozunun kullanımının başlangıcında, akşamları bir kez olmak üzere, yıkanmış ve iyice kurulanmış akneli, iltihaplı ya da aşırı sebum salgılanan cilt bölgesine, kavanoz içinde bulunan sünger yardımıyla, çok kalın bir tabaka oluşturmayacak şekilde uygulanır. Anti akne tozu sürüldüğünde en az 1 saat olmak üzere ciltte tutulur. Yağlı cilt tipine sahip olanlar bu süreyi biraz daha artırabilir. Daha sonra cilt tekrar iyice temizlenir. Normal ya da kuru cilt tipine sahip olanların cildini temizledikten sonra cilt tiplerine uygun bir nemlendirici kullanmaları tavsiye edilir.

 • Zeolitler toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
 • Zeolitler çok iyi bir absorbandır. Bakterileri, viral partikülleri çok iyi tutar ve vücuttan uzaklaştırır.
 • Yan Etkileri

  Stibio Magic Dust anti akne tozunun hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Cildi çok kuru olanlarda özellikle ağız çevresinde hafif bir kuruluk ve hassasiyet oluşabilmektedir. Bu durum anti akne tozunun kullanımını kesmeyi gerektirmez. Cildi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmek hassasiyeti giderecektir.

  İltihap kurutucu etki cildin alt tabakasından üst tabakasına doğru oluşur. Eğer cilt içinde fazla miktarda yağ ve iltihap birikmiş durumdaysa, kullanımın ilk günlerinde bu yağ ve iltihap cildin yüzeyine doğru emilir, cildin alt tabakasında birikmiş olan sivilce üst tabakada görünür hale gelebilir. Bu durumda anti akne tozunu kullanmaya devam edin, birkaç gün sonra cildiniz arınacaktır.

 • Zeolitler epitel doku ve deri koruyucudur.
 • Zeolitler karaciğer koruyucudur.
 • Zeolitlerin antioksidan etkisi vardır.

Propolis, kanser ve enfeksiyonlara karşı verilen savaşta destekleyici etkisi olan bir arı ürünüdür. Propolis, arılar tarafından çiğnenen bazı bitkilere yine arılar tarafından eklenen enzimler sayesinde ortaya çıkan doğal bir macundur.

 • Propolis antimikrobiyal, antiviral ve antibakteriyeldir.
 • Propolis antibiyotik özelliği çok yüksek olan doğal bir ilaçtır.
 • Propolis sağlıklı dokularda bir değişiklik yaratmadan sadece hastalıklı dokuya ve enfeksiyona etki eder.

 

Şu ana kadar bir yorum yapıldı.