Seo ve Sosyal Medya İlişkisi

Hangi Sosyal Ağlar Seo için kullanılabilir

Son günlerde  sanırım yüzlerce sosyal ağ bulmak mümkündür. Bunların içinden tabi ki daha güvenilir ve popüler olarak sıyrılanlar var. Bu yazıda size seo için sosyal ağlar listesi hazırladım ve her birinden kısaca bahsettim.

Bu sosyal ağlar üzerinden profiller açarak websitenizin daha çok backlink toplamasını ve ziyaretçilerinize ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Sosyal ağlardan link alırken dikkat etmeniz gerekenler

Facebook ve benzeri şekilde kişisel güvenlik politikaları olan sosyal ağlar google tarafından taranamıyorlar. Yani bir kişinin profilini sadece arkadaşı olanlar gördüğü için onun paylaşmış olduğu linklerin bir önemi olmuyor. En azından bu durum bir süre öncesine kadar böyleydi. Siz aldığınız linkleri garantiye almak için bir fan page hayran sayfası oluşturabilir ve buradan linkler paylaşabilirsiniz.

Facebook

Tabi ki ilk olarak sosyal ağ terimini sayesinde tanıdığımız Facebook var.

Google Plus

Sosyal medyadan alacağınız en değerli linklerin google plus üzerinden geldiğini unutmayın. Google sosyal ağlar için tarama yaparken en rahat google plus üzerinden yapmaktadır. Bu sebeple seo için sosyal ağlar kullanacaksanız google plus kesinlikle kullanmalısınız.

Twitter ve seo

Twitter ile en rahat ve verimli seo backlink çalışmaları yapabileceğiniz sosyal ağ. Twitter da paylaşılan linklerin değeri kaç kişiye ulaştığı ve ne kadar tweet aldığı ile alakalıdır. Takipçisi çok olan profillerden link yollamaya çalışın. Hatta bunu para karşılığı yapan takipçi sayısı yüksek profiller de vardır.

Aşağıdaki liste ise diğer sosyal ağlar ve benzerleridir. Bu ağlar üzerinden de mümkün olduğunca backlink almaya çalışın.

LinkedIn: Genellikle business tabanlı bir ağdır.

Myspace: Microsoft un sosyal paylaşım ağı denilebilir.

Pinterest: İlgi alanlarına odaklı paylaşımların yapıldığı bir ağdır.

Reddit: Link edinmesi oldukça zor olan bir dizin servisi ve sosyal ağ karışımı denilebilir.

Orkut: Google plus tan önce google tarafından oluşturulmuş bir sosyal ağ platformu.

Tumblr: Blog tabanlı bir ağ.

Blogspot: blog tabanlı türkiye de çok fazla bilinen bir platform.

WordPress: WordPress bilmeyen yoktur ve blog denilince akla ilk gelenlerden biridir.

Digg

StumbleUpon