Semantik Web ve Seo İlişkisi

Semantik Web ve Seo

Semantik web orataya çıktıktan bir süre sonra ufakta olsa oluşan standartlar arama motorları tarafından algoritmalara dahil edilmiştir. Bu durum seo yapan kişiler tarafından da takip ediliyor. Semantik web arama sonuçları için nasıl sonuçlar doğuracak? Bu yazıda bunlardan bahsedeceğim.

Semantik web sayesinde arama motorları kişisel asistanlara dönüşecek. Aradığınız bilgiler bilgisayarlar tarafından anlamlı hale gelecek örneğin aradığınız bir kişi ismi semantik web destekli bir arama motoru tarafından bir isim olduğu bilinerek arama sonuçları listelenecek.

Nasıl ki resimler için seo çalışmaları yaparken bir resmin arka planında yani html etiketlerinde bazı metinler girilebiliyorsa artık herhangi bir kelimenin de arka planında tanımlayıcı etiketler olacak. Buna göre seo çalışmaları da şekil ve yön değiştirecek.

Yazılarınızda geçen Bill Gates ismine arka tarafta bunun bir insan ismi olduğunu belirterek arama motorunun daha odaklı sonuçlar çıkarmasını sağlayabilecek ve insanların anladığı şekilde onunda anlamasını sağlayacaksınız.

Şuan için belli başlı semantik etiketleri yer alsa da yakın gelecekte mümkün olan tüm tanımlamalar için semantik etiketleri  kullanabilir hale gelecek. Bir etkinliği içerik olarak yazarken etkinlik yeri, zamanı, ücreti, tipi, yapan kişi ve açıklaması gibi bir çok şeyi daha anlamlı yazabileceğiz.

HTML5 etiketleri hali hazırda genel anlamda bunu zaten sağlamaktadır. Header, footer, content, sidebar isimlerini class isimleri için kullanarak bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Fakat semantik web ve seo bütünlüğünden kesin olarak konuşmak için henüz erken. Muhtemeldir ki ilerleyen yıllarda google bununla ilgili açıklamalar yapacak ve bunun sonucunda seo profesyonelleri hemen işin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili paylaşımlarda bulunacaklardır