SALATALIKTAN KORKAN KEDİLER

Bir kedinin arkasına yemek yerken hiç  farkettirmeden bir salatalık koyarsanız nasıl bir tepki verir ,

Kedilerin Burunlarının dibine kadar  sokulan salatalıklar her kedi için aynı derecede yansıma oluşturmuyor  bazı kedilerin umrunda bile olmamakta , bazılarnın ise salatalıgı görür görmez ödleri  patlamakta

Ancak uzmanlar bunun hayvanlar açısından hiç de iyi bir fikir olmadığını söylemekte

“Takdir edersiniz ki bir hayvan üzerinde stres yaratmak hiç de iyi bir şey değil,” diyor Güney Kaliforniyalı hayvan davranışı bilimcisi Jill Goldman. “Bunu biraz eğlenmek için yapıyorsanız insanlığınızı sorgularım.”

 

Bristol Üniversitesi’nde kedi davranışı uzmanı olan John Bradshaw da Goldman’a katılıyor ve “iğrenç” videoların “insanları kedilerini korkutmaya ve bu duruma gülmeye teşvik ettiğini” söylüyor.

Neden Korkuyorlar?

Goldman salatalıkların, kedilerin içindeki doğal tepkileri tetiklediğini söylüyor. Ne de olsa normalde diplerinde aniden bir salatalık bitmiyor.

Goldman kedilerin bu yeşil istilacıları bir yılan gibi algılayabileceğini de söylüyor. Yılanlar ölümcül avcılar olabileceği için kediler korkuyor.

“İrkilen kedi olay yerini mümkün olduğunca çabuk bir biçimde terk etmeye çalışıyor, daha sonra da güvenli bir mesafeden durumu tekrar ele alıyor,” diyor Goldman.

Think Like a Cat kitabının yazarı Pam Johnson-Bennett da, söz konusu videolarda salatalıkların genellikle kedilerin mama yediği, yani güvenle ilişkilendirdiği bir alana yerleştirildiğini, bunun da hayvanların kafasını karıştırabileceğini söylüyor.

Tehlikesiz Oyunlar

Eve yeni eşyalar getirmenin evcil hayvanlar açısından olumlu sonuçları olsa da Goldman’a göre amaç hiçbir zaman hayvanların ödünü patlatmak olmamalı. Kedileri bilerek korkutmak hayvanların yaralanmasına, etrafı kırıp dökmesine ve uzun sürecek bir stres dalgası altına girmesine yol açabiliyor. Bunun yerine yeni oyuncakları alıştırarak sunmakta fayda var.

“Yeni tanıştırıldığınız birini burnunuzun dibine sokmalarını istemezsiniz,” diyor Goldman. “Biraz güvenli bir mesafeden tanışmaktan zarar gelmez.”

Aynı şey kediler için de geçerli. Tıpkı insanlarda olduğu gibi her kedi bu duruma farklı tepki verebilir. Bazı kediler diğerlerine kıyasla çok daha kolay bir şekilde stres altına girebiliyor.