Saatler neden geri alınır Faydaları nelerdir

Her yıl güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulama, tartışmalara neden olsa da bu yılda uygulanacak. 26 Ekim 2014 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren yani (25 Ekım Cumartesi’yi 26 Ekım Pazar gunune baglayan gece) saatler 1 saat geri alınacak. Saatler, 26 Ekim Pazar günü saat 04.00’ten itibaren de bir saat geri alınacak

saat

Saatlerin bir saat ileri alınması ile başlayan  yaz saati uygulaması fikir olarak  ilk kez 1784′ yılında ortaya çıktı , ilk uygulaması  1916’da yapıldı  fakat  faydası hala yararları zararları  tartışılmaya devam ediyor.

Gün ışığından daha fazla faydalanma  fikir olarak  ilk kez 1784′ yılında ABD’nin Fransa elçisi olan Benjamin Franklin tarafından ortaya atılsa  da modern yaz saati uygulaması projesi  Yeni Zelandalı böcek bilimci George Vernon Hudson’a ve İngiliz müteahhit William Willet’e atfediliyor. Hudson, 1895’te yazdığı bir makalede gün ışığından daha fazla yararlanmak için 2 saatlik bir ayarlama yapılabilecegini tavsiye ediyordu. Willet de Hudson’dan bağımsız olarak 1907’de yazdığı makalede, insanların yaz günlerini uyuyarak geçirmemeleri için saatlerin ileri alınmasını önerdi. Ancak yaz saati uygulaması ilk kez 1916’da Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’ndaki müttefikleri ve bu ülkelerin işgal ettiği topraklarda, kömür kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla uygulandı. Sonra birçok Avrupa ülkesi ve Rusya da yaz saati uygulamasını başlattı. ABD de 1918′ yılında  bu uygulamayı kabul etti.

Her yıl uygulamada geçiş günlerinde  tartışılan bu uygulama bu yılda çok konuşulacaga benziyor. Yaz uygulamasının sona ermesiyle 26 Ekim’de 04.00’ten itibaren saatler 60 dakika geri alınacak.

Türkiye’de bu uygulama ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince bu uygulama yapılıyor. Bu uygulamadan beklenen fayda ve tasarruf en çok  yaz uygulamasında hayata geçiyor. Bütün bu değişimler, AB’deki düzenlemesine paralel yapılıyor.

AMAÇ ELEKTRİK TASARRUFU

İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kw arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.