Radyasyonun Zararlı Etkilerinden Koruyan Bitkiler

Günlük hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla üretilen teknolojik cihazlar bir yandan da insan sağlığını tehdit eder hale gelebiliyor. Özellikle hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştırdığına inandığımız cep telefonları, bilgisayarlar ve televizyonlar maalesef aslında yaydıkları radyasyon nedeni ile sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemeye başlıyorlar. Bu yüzden günlük hayatında bu tip cihazlar ile çok fazla haşır neşir olan kişilerin radyasyona aşırı maruz kalmamak için dikkat etmesi gereken bazı hususlar oluyor. Örneğin uzmanlar radyasyondan uzak kalmak için elektronik cihazlar ile de insanların uzaklık anlamında aralarına mesafe koymaları gerektiğini söylüyorlar. Bunun en önemli yöntemleri arasında cep telefonunu mümkün mertebe vücuttan daha uzak bir noktada taşımak, bilgisayar ekranına biraz daha uzak bir mesafeden bakmak ya da ürünleri uzun süre fişe takılı bir şekilde etrafınızda bulundurmamak yer alıyor. Ayrıca geceleri cep telefonunun açık bir vaziyette hemen yanınızda bulunması da insan sağlığı için ciddi anlamda tehdit oluşturabiliyor. Bu yüzden elektronik cihazlar ile araya biraz mesafe koymakta fayda oluyor. Aynı zamanda her halükarda radyasyona maruz kalan vücudu korumak için bazı sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi de büyük bir önem taşıyor. Bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi halinde radyasyonun insan vücudunda bıraktığı hasarların iyileştirilebilmesi ya da önlenebilmesi daha da kolay bir hale geliyor.

 Sarımsak

Sarımsak bilindiği üzere ayrı ayrı birçok farklı hastalığa gelen çok sağlıklı bir yiyecektir. Özellikle sarımsağın doğal antibiyotik özelliği onu tam anlamıyla bir şifa kaynağı haline getirmiştir. Ne var ki insanlar sarımsağın biraz kokulu bir yiyecek olmasından dolayı onu yoğun olarak tüketmekten kaçınmaktadırlar. Ancak bu kesinlikle çok yanlıştır. Çünkü vücutta oluşan pek çok hastalığa ve çevrenin vücuda verdiği hasarlara düzenli sarımsak tüketimi ile engel olmak mümkündür. Yine de sarımsak tüketirken dikkatli olmakta da fayda vardır. Çünkü sarımsağın tansiyonu düşürme gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Yani normal tansiyonu düşük olan insanlar için ya da tansiyonu düşenler için sarımsağın fazla tüketimi biraz tehlikeli olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra sarımsak radyasyonun insan vücudunda bıraktığı olumsuz etkileri önlemede de etkili olabilmektedir. Sarımsağın içerisinde glutatyon ve kükürt gibi çeşitli doğal antioksidanlar bulunmaktadır. Bu nedenle de sarımsak insan vücudundaki alyuvar hücrelerinin radyasyonun yarattığı hasarlardan korunmasına yardımcı olmaktadır. O nedenle radyasyona haddinden fazla maruz kalan kişilerin sarımsak tüketmeleri çok önemlidir.

 Zencefil

Zencefil de tıpkı sarımsak gibi radyasyonun insanda oluşturduğu olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olan bir yiyecektir. Hatta zencefilin özellikle sarımsak ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü zencefil sarımsak ile birlikte tüketildiğinde sarımsağın içerisinde bulunan glutatyon adlı antioksidan maddelerin etkisini daha da fazla arttırmaktadır. Bu nedenle radyasyon neticesinde ortaya çıkan serbest radikallerin engellenmesinde zencefilin ve sarımsağın etkisi bir hayli büyüktür.

 Yoğurt

Özellikle günlük hayatında cep telefonu ve bilgisayar gibi cihazları yoğun olarak kullanan kişilerin düzenli olarak yoğurt tüketmeleri gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Hatta uzmanlar her gün en az iki su bardağı kadar yoğurt yenmesi gerektiğini söylemektedirler. Çünkü yoğurt insan vücudunda oluşan zararlı maddelerin kolay bir şekilde atılmasına ciddi derecede yardımcı olmaktadır. Ancak bilinmelidir ki yoğurt direkt olarak radyasyondan korumamaktadır. Fakat düzenli yoğurt tüketimi ile fazla radyasyon alımı sonrasında çok zarar görmüş olan dokuların ve hücrelerin yenilenmesi hem hızlanmakta hem de kolaylaşmaktadır. Ancak yoğurdun maalesef direkt olarak radyasyonun zararlı etkilerini vücuttan uzaklaştırma gibi bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Yine de yoğurt insan vücudunun direncini arttırmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve radyasyon nedeni ile oluşan sıkıntıların tedavi edilmesine katkıda bulunmaktadır. Çünkü her ne kadar insan vücudundaki dokular ve hücreler kendi kendilerini tamir edebilseler de bazı durumlarda bu tamir sürecini hızlandırmak ve iyileştirmek için beslenme yolu ile bir takım takviyeler yapmak gerekmektedir. Ayrıca radyasyonun zararlı etkilerini onarmada en az yoğurt kadar etkili olan diğer besinler de süt ve tüm süt ürünleri, yumurta ve et gibi protein bakımından oldukça zengin olan besinlerdir

Meyan Kökü

Meyan kökü de fazla bilinmese de radyasyonun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak konusunda etkili olan besinlerden bir tanesidir. Özellikle uzmanlar meyan kökünün düzenli olarak ve doğru şekilde tüketimini tavsiye etmektedirler. Çünkü meyan kökü de tıpkı sarımsak gibi içerisinde bir hayli antioksidan özellik bulunduran bir yiyecektir. Hatta antioksidan bakımından zengin olan besinlerin de başında gelmektedir. Meyan kökü ve meyan kökünden yapılmış olan ekstrelerin düzenli olarak tüketilmesi halinde DNA’da meydana gelen hasarın engellenmesi ve radyasyon nedeni ile lipitlerde oluşan oksitlenmenin önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. Yine de meyan kökü tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekmektedir. O yüzden de meyan kökü tüketmeden önce de vücudunuzun buna uygun olup olmadığını anlamak ve ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda emin olmak için bir doktordan bilgi almak çok önemli olmaktadır.

Evdeki Radyasyondan korunma yolları

Radyasyon Yayan Ev Aletleri