Radyasyon Yayan Ev Aletleri

Etrafında birçok elektrikli alet var fakat sen bunların olumsuz etkilerinden henüz haberdar değilsin. İş yerinde bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinesi; evinde TV, radyo, elektrikli ev aletleri, lambalar, bilgisayar ve daha birçok elektrikli alet. Tüm bu aletlerin elektromanyetik radyasyon yaydıklarını ve bu radyasyonun sağlığına olumsuz zarar verdiğini biliyor musun? Çok fazla elektrikli aletle çevrili olmak ve dolayısıyla elektromanyetik radyasyona maruz kalmak uykusuzluk, göz rahatsızlıkları, yorgunluk, işitme bozuklukları ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Eğer sen de bu belirtileri kendinde gözlemleyebiliyorsan şu noktalara dikkat etmelisin:

  • İlk yapman gereken kullanmadığın elektrikli aletlerin fişini çekmek. Unutma, fişini çekmeyip sadece aleti kapatırsan EM radyasyonu tamamıyla engelleyemezsin. Çalışan aletlerin ise hem ön hem de arka kısımları radyasyon yaydığı için bu aletlere çok yakın bir noktada bulunmamalısın.
  • Bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarına çok yakın oturmamalısın. Ekran radyasyonun düşük olmasına dikkat etmeli ya da LCD ekranları tercih etmelisin.
  • Cep telefonunu vücudundan uzak bir mesafede bulundurmalısın. Eğer vücudunda taşıyorsan bel, kalp ve göğüs bölgelerinden uzakta tutmalısın. Telefonla görüşmeler yaparken ise mutlaka kulaklık kullanmalısın.
  • Yatak odanda elektrikli aletlerin çalışmamasını sağlamalısın. Çalışan veya Stand By konumunda bekleyen aletlerden yayılan radyasyon uykusuzluğa sebep olabilir.
  • Mikrodalga fırınlar yüksek oranda EM radyasyon yayarlar. Bu yüzden aletin çalıştığı odada bulunmamalı, bulunman zorunluysa alete en az 1 m mesafede olmalısın.
  • Unutma, telsiz telefonlar da radyasyon yayarlar. Bu yüzden evinde veya işyerinde telsiz telefon yerine kablolu telefonları tercih etmelisin.
  • Fotokopi makineleri, saç kurutma makineleri ve elektrikli battaniyeler de radyasyon yayıcılardan. Fotokopi makinelerine en az 1 m mesafede durmalı, saç kurutma makinesini aralıklarla kullanmalı ve elektrikli battaniyeni de yatağına girmeden önce kapatmalısın.
  • Eğer bir aletin hem elektrikle çalışanı hem de pille çalışanı mevcutsa pilli olanını kullanmalısın.

İşte elektromanyetik radyasyondan korunmak için yapman gerekenleri öğrendin. Bu önerileri mutlaka uygulamanı tavsiye ederiz. Eğer ciddi şikayetlerin varsa doktora görünmeyi unutma!
kaynak: emk.gazi.edu.tr