Radyasyon Yayan Ev Aletleri

“Radyasyon nedir”

Radyasyon nedir “, elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerjinin dagılması  ya da bulunduğu ortama yayılmasıdır. “Radyoaktif maddelerin alfa, beta, gama gibi ışınları yayması”na veya “Uzayda yayılan herhangi bir elektromanyetik ışını meydana getiren unsurların tamamı” “radyasyon” olarak adlandırılır

 • Radyasyon elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerji yayılımı ya da aktarımıdır.
 • Bilindiği gibi maddenin temel yapısını atomlar meydana getirmektedir. Atom ise proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdek ile bunun çevresinde dönmekte olan elektronlardan oluşmaktadır.
 • Herhangi bir maddenin atom çekirdeğindeki nötronların sayısı proton sayısına göre oldukça fazla ise; bu tür maddeler kararsız bir yapı göstermekte ve çekirdeğindeki nötronlar alfabeta gama gibi çeşitli ışınlar yaymak suretiyle parçalanmaktadırlar. Çevresine bu şekilde ışın saçarak parçalanan maddelere ‘radyoaktif madde’ çevreye yayılan alfa beta ve gama gibi ışınlara ise ‘radyasyon’ adı verilmektedir.
 • Teknolojideki çok hızlı gelişmeler sonucu üretilen çeşitli elektronik cihazların (TV radyobilgisayar ve röntgen tomografi vb. tıbbi cihazlar) yaygınlaşması ile meydana gelen radyasyonun elektromanyetik kirliliğe yol açtığı anlaşılmıştır
 • Günlük yaşantı içerisinde  Etrafımızda  birçok elektrikli alet var fakat biz  bunların olumsuz etkilerinden henüz haberdar değiliz. İş yerlerinde bilgisayarlar , yazıcılar , fotokopi makineleri ; evimizde TV ler , radyo lar, elektrikli ev aletleri, lambalar, bilgisayarlar   ve daha birçok elektrikli alet ve elimizde hiç düşürmediğimiz cep telefonları  . Tüm bu aletlerin elektromanyetik radyasyon yaydıklarını ve bu radyasyonun sağlığımıza  olumsuz zarar verdiğini biliyor muyuz? Çok fazla elektrikli aletle çevrili olmak ve dolayısıyla elektromanyetik radyasyona maruz kalmak uykusuzluk, göz rahatsızlıkları, yorgunluk, işitme bozuklukları ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Eğer sen de bu belirtileri kendinde gözlemleyebiliyorsan şu noktalara dikkat etmelisin:
 • İlk yapman gereken kullanmadığın elektrikli aletlerin fişini çekmek. Unutma, fişini çekmeyip sadece aleti kapatırsan EM radyasyonu tamamıyla engelleyemezsin. Çalışan aletlerin ise hem ön hem de arka kısımları radyasyon yaydığı için bu aletlere çok yakın bir noktada bulunmamalısın.
 • Bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarına çok yakın oturmamalısın. Ekran radyasyonun düşük olmasına dikkat etmeli ya da LCD ekranları tercih etmelisin.
 • Cep telefonunu vücudundan uzak bir mesafede bulundurmalısın. Eğer vücudunda taşıyorsan bel, kalp ve göğüs bölgelerinden uzakta tutmalısın. Telefonla görüşmeler yaparken ise mutlaka kulaklık kullanmalısın.
 • Yatak odanda elektrikli aletlerin çalışmamasını sağlamalısın. Çalışan veya Stand By konumunda bekleyen aletlerden yayılan radyasyon uykusuzluğa sebep olabilir.
 • Mikrodalga fırınlar yüksek oranda EM radyasyon yayarlar. Bu yüzden aletin çalıştığı odada bulunmamalı, bulunman zorunluysa alete en az 1 m mesafede olmalısın.
 • Unutma, telsiz telefonlar da radyasyon yayarlar. Bu yüzden evinde veya işyerinde telsiz telefon yerine kablolu telefonları tercih etmelisin.
 • Fotokopi makineleri, saç kurutma makineleri ve elektrikli battaniyeler de radyasyon yayıcılardan. Fotokopi makinelerine en az 1 m mesafede durmalı, saç kurutma makinesini aralıklarla kullanmalı ve elektrikli battaniyeni de yatağına girmeden önce kapatmalısın.
 • Eğer bir aletin hem elektrikle çalışanı hem de pille çalışanı mevcutsa pilli olanını kullanmalısın.

İşte elektromanyetik radyasyondan korunmak için yapman gerekenleri öğrendin. Bu önerileri mutlaka uygulamanı tavsiye ederiz. Eğer ciddi şikayetlerin varsa doktora görünmeyi unutma!
kaynak: emk.gazi.edu.tr

EVDEKİ RADYASYONDAN KORUNMA YOLLARI NI BURADAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

RADYASYONU ÖNLEYİCİ BİTKİLER BURADAN BAKABİLİRSİNİZ