Powerbank Nedir

Powerbank yada  pratik taşınabilir şarj aleti günümüzde küçük büyük birçok kişinin sürekli olarak kullandığı yavaş yavaş vazgeçilmezler içinde yer almaya başlamış olan yanımızda taşıyabildigimiz ufak şarj depolarına verilen genel isimdir.

Powerbank teknolojisinin gelişimini bilgisayarların ilk zamanlarına benzetebiliriz. Bilgisayar teknolojisi yeni yeni yaygınlaştığı vakit hemen hemen taşınabilir portatif bir aygıt ortaya konmamıştı. Daha sonrasında taşınabilir modeller yapılmasına karşın taşınabilir bilgisayarlar da bir fişe bağlanmadan çalışmadı. Daha sonra bataryalı portatif bilgisayarlar tasarlandı ve insanlar dışarıda belirli bir süre özgürce bilgisayarlarını herhangi bir kabloya gerek kalmadan kullanmaya devam edebildi. Ve son olarak aynı teknoloji üzerinde büyük geliştirme ve güçlendirmeler ile şarjı çok daha uzun süre giden bilgisayarlar üretildi.
Hemen hemen daha buna benzer geliştirmeleri devam eden ve henüz daha çok iyi verim vermeyen teknolojiler bulunmakta ve bu teknolojilerin başlangıcında batarya teknolojisi gelmekte ve günümüzde birçok alanda kullanılan bu teknoloji maalesef tam anlamıyla mükemmelleştirilemedi.
Bataryalar; tablet bilgisayar, cep telefonu, laptop bilgisayar vb. Birçok elektronik aletin içerisinde kullanılmakta ve devamlı olarak şarjı nihayetlenen, yetersiz kalan bu cihazların şarj problemini ise powerbank’lar ile rahatça giderebilirsiniz.
Batarya teknolojisi tam anlamıyla gelişmedikçe eğer telefonunuzu ve diğer cihazlarınızı sık bir şekilde kullanıyorsanız yedek batarya kullanmak zorundaydınız fakat bu cep telefonunuza büyük zararlar verebilen bir yöntemdir. Bunun için yeni teknoloji ürünlerinden olan powerbank kullanımını her insana tavsiye ediyoruz. Power bank taşınabilir şarj cihazlarının en uygun fiyat ve anında kargo ile hızlıca elinize ulaştırılır.
İşiniz gereği ortalama bir insanın dışarıda kaldığından daha çok dışarıda kalıyor ve telefonunuzun şarjı hızlı tükeniyorsa bir power bank almanız gerekiyor
Peki bu powerbank’ın kapasitesi ne kadar olmalı veya ne telefonunuzu kaç kere şarj etmeli? Öncelikle Hangi Power Bank’ı Almalıyım?Makalemizi inceleyip kendinize uygun kapasitede power bank’ı belirlemeniz gerekiyor.
Peki power bank’ın pil kapasitesi için boyutu neden önemlidir? Çünkü powerbank içerisinde yer edinen 1 adet pil en fazla 5200 mah olmaktadır tabi ki bunun yanı sıra daha düşük kapasiteli powerbank’larda mevcuttur. Sonuç olarak alacağınız power bank’ın kasa boyutu ne kadar büyük olursa içindeki pil sayısı doğal olarak artacağından içindeki pil kapasitesi de artmış olacak.
Fakat çok yüksek kapasiteli powerbank’lar her süre kullanışlı olmayabiliyor. Batarya’ların genel olarak ağırlıklarının boyutlarına göre birazcık daha fazla olduğunu hesap ederseniz büyük bir power bank ebat olarak büyük olacağı gibi ağırlık olarak da fazla olabiliyor fakat eğer bir tek çalgıta kullanacaksanız yada yanınızda sürekli bir çanta bulunuyorsa en mantıklı tercih yüksek kapasiteli powerbanklar’dır.
MAh Nedir?
MAh tüm power bank’ların isminde geçen ve powerbank cihazınının içinde bulunan güç kapasitesini belirtir. Teknik olarak Miliamper/saat olarak nitelendirilir.
Power bank’larda Volt sabit olarak 5 Volt’tur. Fakat amper değeri power bank’a nazaran değişiklik gösterebilmektedir. Amper değeri içindeki şarj kapasitesinin ne kadar hızda telefonunuza yada diğer cihazlara aktarılacağını belirlemektedir. Amper kıymeti ne kadar yüksek olursa aletinızı o kadar hızlı şarj eder. Unutmadan belirtelim, power bank’ların genelinde 1 amper çıkış bulunmaktadır.