OTOPARK NEDİR

OTOPARK NEDİR

“”Otoparklar günümüzde motorlu araçların park edilmesi için kullanılan alanlara verilen genel bir isimdir . İki farklı otopark vardır  açık otopark  ve kapalı otopark  olarak  birbirlerinden ayrılırlar. Sürücülerin işlerini halletmesi için trafiği de engellememesi adına araçların durabileceği alanlardır. Trafiklerin sıkışıklığını önlemek amaçlı otoparklardan faydalanılmaktadır.

Açık otoparklar: Sokaklar, yol kenarları, otoparklar olup üstü herhangi bir şekilde kapalı değildir. Açık otoparkların kullanımları günümüzde en yaygın şekilde olanlardır. Alışverişe giderken mağazaların otoparkları buna temsildir. Ücretli ve ücretsiz olarak birbirlerinden ayrılabilirler. Otoparklar daha çok sosyal hayatta yoğunluk gösteren kişiler için hazırlanmıştır.

Kapalı otoparklar: Hizmet sınıfı daha çok üst kısma hitap eden parklardır. Modern olduğu gibi katlar güvenli kameraları ile kontrol adına alınmıştır. Ücretli otoparklar sınıfına girerek arabalara uygun şekilde tasarlamıştır. Zengin kesimlere göre tasarlanmıştır. Bazen rezidansların kendilerine ait kapalı otoparkları olur. Giriş çıkışların kontrolü belirlenen görevli tarafından sağlanmaktadır.

Yerlatı  otoparkları: Yer altına taşınan otoparklar olup aracınızı belirli bir yere park ettikten sonra taşınmasıdır. Araçlar asansörler tarafından taşınarak araç güvenliğe alınır. En güvenli otopark sistemidir herhangi dış etkenlerden etkilenmez. Ücreti diğerlerine göre daha yüksek seviyelerde olup bugün Tokyo gibi şehirlerde aktif olarak görülmektedir.