Nasır Nedir

Herhangi bir yerde deri fazla sürtünmeyle karşı karşıya  kalırsa orada nasır oluşur. Meselâ çok çalışan ellerde nasır oluşur . Ayaktaki nasırlar ise iki türlüdür. Birisi ayak tabanında çok sürtünmekten, yanı çıplak ayak ile yürümekten olur. Bir kısmı da ayakkabının dar ve sert olması yüzündendir.

nasır

Ayakkabının sürekli olarak ayağın üzerine basınç yaptığı veya vurduğu bölgelerde olurlar. Bu olayda henüz oluşan nasır dışarıya doğru çıkamaz ve tam aksine merkezinde daha da derine itilir ve bir kısmı henüz canlı olan epidermis deki hücrelerde nasırlaşmaya başlar, yani nem kaybederek, keratin depolamaktadırlar; bu yolla hücre çekirdeği kurur ve buruşur, sonuçta hücre ölür. Böylece bir nasır oluşumu başlar.

Başlarda nasırlaşmış olan merkezi ve etrafındaki sertleşmiş deri, henüz etrafındaki dokudan ayırt edilebilmektedir. Bu noktaya verilen basınç halen devam eder ve de nasır tedavi edilemez ise, nasırın merkezi derinin çok daha derine itilmesinden ötürü, sancı yapar. Nasırlı bölgenin sürekli olarak derinlere bastırılması sayesinde tehlikeli gelişmeler olur ve kılcal sinirler, kan torbacıkları ve birleşik doku kılcalları, cilt derisinin papillalarının nasır tarafından sürekli olarak bastırılması yüzünden, clavus ile kaynaşmaya başlarlar. En kötü durumlarda nasırın alt kısımlarında bulunan bir kemiğin kemik derisi de bundan etkilenebilir. Fakat bu gelişme ancak buradaki deri çok ince oluğunda gerçekleşebilir.