Nasır nedir , Nasır Nasıl Tedavi Edilir ?

Nasır, sürtünme veya basınç nedeniyle derinin boynuzsu tabakasından oluşan bir oluşumdur. Ölü deri hücreleri birikerek bir keratin (protein) tabakası oluştururlar. Bu durum ilerledikçe nasırın altındaki deri hücreleri iltihaplanır, ağrı ve rahatsızlık verir.

nasır

Nedenleri

Nasır, daha çok derinin aşırı sürtünmeyle karşılaştığı yerlerde ortaya çıkar. Elleriyle çalışan işçilerde ve çıplak ayakla dolaşanlarda, normal olarak ağrı vermeyen ve gerçek nasır olmayan deri kalınlaşması olabilir. Ancak, sözgelimi kemancılarda sürekli olarak çenelerini kemanın gövdesine dayamaktan ya da yeni ayakkabı alanlarda ayakkabının belirli noktalarda ayağı vurmasından gerçek nasır oluşur.

Bütün sıkı ayakkabıların ve yüksek ökçelerin nasır oluşturabilmesine karşılık, nasır en çok ayaktaki çıkıntılarda, parmaklar arasında ve topukta ortaya çıkar. Bunyonların üzerinde de nasır olur. Bunun nedeni, buradaki kemiğin çıkıntılı oluşu ve sürekli olarak ayakkabıya sürtünmesidir. Bu kemik çıkıntıları üzerindeki sert deri tabakası alt tabakaları koruduğundan, buralarda nasır sık görülür. Ancak nasır ve bunyon oluşumu arasında bundan öte bir ilişki yoktur. Bazı kişiler, özellikle de yaşlılar, nasıra daha eğilimlidirler.

Protez kullananlarda, derinin aşınması nedeniyle de nasır olabilir. Böyle durumlarda nasır oluşturan nedenin ortadan kaldırılması genellikle yeterlidir ama bazen nasırın alınması zorunlu hale gelebilir.

Belirtiler

Nasır, çevresindeki normal deriye göre daha sarımsı renkte, kalın bir deri tabakasıdır. Koni biçiminde olabilir. Ayak parmakları arasındaki nasırlar ise çoğunlukla yumuşaktır. Nasırlar günün sonunda ağrı yapar, ayrıca basınçla karşılaşınca rahatsızlık verirler. Kronikleştiğinde ya da şiddetli olduğunda, çevresindeki deri kızarır ve nasır, hareketsiz durulurken bile çok ağrır. Belirtiler çok çeşitlidir ve bazen nasırı siğilden ayırmak zor olur. Ancak siğil genellikle daha ufaktır ve basınçla ağrı yapar. Derinin üst tabakası kazındığında siyah noktacıklar halinde siğilin kökü ortaya çıkar.

Nasır rahatsızlık verir ve ağrır, ama çoğunlukla tehlikeli değildir. Daha ciddi bir sorun, “hiperkeratoz” denen, derinin avuç içinde ve tabanda hiçbir neden olmadan kalınlaşması ve bunun yayılması durumudur. Hiperkeratoz hemen doktora gösterilmelidir. Nasırın tek tehlikesi, alınması sırasında kirli aletlerin kullanılmasıyla enfeksiyon kapması ve iltihaplanmasıdır. Özellikle şeker hastalarının bu konuya dikkat etmesi gerekir. Ayaktaki kan dolaşımları zayıf olduğundan, enfeksiyon kolaylıkla kangrene dönüşebilir. Bu yüzden en iyisi nasırlarını bir uzmana göstermeleridir.

Nasır Nasıl Tedavi Edilir

Nasır, kalınlaşmış deri olduğu için, derinin üst tabakalarının temizlenmesiyle tedavi edilir. Nasırlı kısım bir süre ıslatılıp yumuşatıldıktan sonra ponza taşıyla ovulur. Bu, yeni oluşmaya başlayan nasırlar için yeterlidir. Daha ileri durumlarda ise, nasır bir makasla ya da özel bıçaklarla alınır. Ancak bu işlem sırasında yumuşak deriyi kesmemeye dikkat edilmelidir. Yumuşatıp nasırı düşüren nasır yakıları da vardır. Salisilik asit (% 40 oranında) içeren bu yakılar nasırın tam üstüne uygulanır ve 24 saat bırakıldıktan sonra alınıp, yumuşayan nasır bir ponza taşıyla temizlenir. Tek uygulamada yumuşamayan nasıra yeniden yakı konur. Daha yaşlı kişiler bazen nasırlarıyla yaşama yolunu seçerler. Bunun için yumuşak tamponlar kullanılır. Ortası delik olan bu tamponlar nasırın ağrı vermesini önler. Şeker hastaları ve dolaşım sistemi bozukluğu olan kişiler ise, sık sık bir uzmana giderek gerekli bakımı yaptırmalıdırlar.

Değişik bir alışkanlık ya da yeni bir ayakkabı nedeniyle oluşan tek bir nasırın giderilmesi oldukça kolaydır ve bir daha yinelemez. Büyük nasırlardan kurtulmak için, önce nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Ayak kemikleri üzerindeki ya da parmak aralarındaki yineleyen nasırlar, düzenli bakım ister. İyi uyan ayakkabılar yardımcı olursa da, bu tür nasırlar genellikle kronikleşme eğilimi gösterirler. En iyisi, daha başlangıçta tedavi için girişimde bulunmak ve düzenli ayak bakımını ihmal etmemektir

NASIR İKSİR BİTKİSEL NASIR TEDAVİSİ %100 KESİN ÇÖZÜM

NASIR TEDAVİSİNDE KULLANMAKTA OLDUĞUMUZ ÜRÜNÜMÜZ DOĞADAN TOPLANAN ŞİFALI BİTKİLERİN ÖZÜNDEN ELDE EDİLMİŞ %100 BİTKİSELDİR.KESİN ÇÖZÜM OLMAKLA BİRLİKTE VÜCUTTA HİÇBİR YAN ETKİ YARATMAMAKTADIR.HAMİLE EMZİKLİ BAYANLARIN KULLANMASI SAKINCALI OLABİLİR.
KULLANMA ŞEKLİ:
1 – NASIRLI OLAN BÖLGE VAZELİN İLE KORUMA ALTINA ALINIR. KÜÇÜK TÜPTE OLAN İLAÇ DİKKATLİ ŞEKİLDE AÇILIR VE NASIRIN ÜZERİNE KÜRDAN İLE ISLANACAK ŞEKİLDE SÜRÜLÜR. TAMAMEN ISLANANA KADAR 4-5 KEZ DOKUNDURULARAK GÜNDE 1 DEFA AKŞAMLARI UYGULANIR. NASIR BÜYÜKSE 4 GÜN KÜÇÜKSE 3 GÜN KULLANMAK YETERLİDİR. İLK GÜNDEN İTİBAREN BÖLGE KARARMAYA BAŞLAR. 3. VEYA 4.GÜN SONUNDA KÖMÜR GİBİ OLUR VE MAKSİMUM 10 GÜNE KADAR TÜM KÖKÜYLE BİRLİKTE KENDİSİ DÜŞER VE NASIR ÇİLESİNDEN KALICI OLARAK KURTULMUŞ OLURSUNUZ.
2 – AYNI UYGULAMAYI YÜZÜNÜZDE VE VÜCUDUNUZDA RAHATSIZ EDEN İSTENMEYEN ET BENLERİ İÇİNDE UYGULAYABİLİRSİNİZ.DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ HUSUS ET BENLERİ KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN FAZLA SÜRÜLMEZ.1-2 DEFA KÜRDAN İLE DOKUNMANIZ YETERLİ OLACAKTIR.GÜNDE 1 KEZ 3 GÜN UYGULANMASI YETERLİDİR.
3 – ELLERDE VE AYAKLARDAKİ SİĞİLLER İÇİN DE AYNI UYGULAMAYI YAPABİLİRSİNİZ. DIŞARIYA TAŞMAMASI İÇİN SİĞİLLİ BÖLGENİN ETRAFINI YİNE VAZELİN İLE KORUMA ALTINA ALIN. SİĞİLLERİNİZİN ÜZERİNE KÜRDAN İLE 2-3 DEFA DOKUNMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. 3.GÜNDEN SONRA KÖMÜR GİBİ OLUR VE KENDİLİĞİNDEN DÜŞER. BİR DAHA KESİNLİKLE TEKRARLAMAZ.