Horlama Önleyici aparat

HORLAMA HASTALIĞI

“*Uykuda solunum durması (sleep apnea) hastalığı, 1985 ‘den itibaren tüm Kulak Burun Boğaz hekimlerinin üzerine eğildikleri bir rahatsızlıktır. Burun ucundan, ses tellerine kadar olan bölümde, solunum yolunu tıkayan her türlü engel uykuda solunum durmasına ve horlamaya sebep olabilir. Burada şunu belirteyim ki, her horlayan hasta sleep apnea’ lı değildir, horlama aparatı

“Ağız ve burundan giren soluk havasının 10 saniye süre ile durmasına apnea, normal bir gece uykusu sırasında apnea ataklarının 5 den fazla olmasına da sleep apnea hastalığı adı verilmektedir.

dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bu yapısal darlıklar birbirine temas edince, solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.

“”Şikayetlere çocuklarda; geniz etleri ve büyümüş bademcikler.
Erişkinlerde ise; yumuşak damak adelelerinin, zayıflaması, gerginliğinin azalması ve gevşemesi sebep olmaktadır.

“Hastalığın, Santral (Beyinsel nedenli), tıkayıcı ( Burun, geniz, ağız içi, boğaz nedenli)  ve mikst (Santral ve tıkayıcı neden karışımlı) olmak üzere üç tipi vardır. Bizim üzerinde duracağımız , Tıkayıcı uyku apnesi hastalığı (sleep apnea) konusudur.

“Hastalık hafif bir horlamadan,  kalp ve akciğer rahatsızlıklarına, hatta yatakta uyurken solunum durması nedeni ile ölüme dahi sebep olmaktadır.

“Erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. Bu şikayet %25’inde sürekli bir haldedir. Horlama problemi genellikle yakın zamanda kilo almış erişkinlerde ortaya çıkar ve yaşla birlikte her geçen gün artar. Aile yaşamına etkili olan ciddi bir sorun teşkil edebilir. Eğer horlayan ve bu arada uykunuzda solunumu dakikalarca duran bir kişi iseniz, geceleri eşiniz tarafından  uyandırılma, yatış şeklinizin değiştirilmesi ikazlarına alışıksınız demektir. Horlayan kişi alay konusu olur. Ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerinin sorumlusu tutulur. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşı olur. Uykuda solunum durmasının kişiye verdiği zarar büyüktür. Dinlenilmeden geçirilen geceler vardır. Aşırı horlayan kişilerde yüksek tansiyon horlamayan kişilere göre daha sık görülür. Horlamanın en ağır formu “tıkayıcı tipte” horlama hastalığıdır.

“Bu hastaların uykularında, soluklarının kesilmesi nedeni ile kanlarında ki oksijen düzeyi aşırı oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde, kalp, kanı daha çok pompalamak için zorlanmaktadır.  Bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon, kalp büyümesi, akciğer problemleri yerleşir.

“Tıkayıcı tipte horlama hastalığı olan kişiler uykularının çok az bir kısmında derin uyku fazına geçebilmektedirler. Hiçbir zaman rahat derin bir uyku uyuyamamaktadırlar. Geceleri yataklarında sık sık dönmekte, sık idrara kalkmakta böylece, dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun, gergin ve verimsiz geçmektedir. Geceleri uykusuz kalmaları nedeni ile, gündüzleri otururken veya iş yaparken uyuklayacaklar, küçük çocuklar derslerinde başarısız, hırçın olacaklardır. En önemlisi, çalıştıkları iş yerlerinin özelliği ve  yaşam şartlarına göre; yalnız yaşayanlar araba kullananlar,  sanayide çalışanlar da dikkat ve konsantrasyon eksikliği nedeni ile, kaza ve ölümler meydana gelecektir.

“Horlayan kişilere yapılacak öneriler genelde genelde şunlardır;

*1. Bir hekim gözetimi altında, kilo vermek
*2. Adele tonusunun arttırılması amacı ile spor yapılması
*3. Uykudan önce uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçları almamalı.
*4. Uykudan 4 saat önce ve hatta hiç alkol almamalı.
*5. Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı.
*6. Aşırı yorgunluktan sakınmalı.
*7. Uykuda yana yatmak tercih edilmeli.
*8. Tüm yatağın baş tarafı yükseltilerek şahsın başı yukarıda eğimli yatmasını sağlamak
*9. Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmelerini bekleyip, onların sizden önce uykuya geçmeleri için süre tanıyın.

“Hastalığın kesin tanısı ve tip tayini, polisomnografi tetkiki ile uyku Laboratuvarlarında yapılmaktadır.
Polisomnografide, rahatsızlığı olan şahıs, uyku laboratuvarında özel hazırlanmış sessiz odada, bir gece uyutulur. Vicuduna yerleştirilen elektrodlardan elde edilen kayıtlar değerlendirilir. Böylece  normal bir gece uykusunda elde edilen sleep apnea sayısı;

0 ile 5 arası hafif
5 ile 15 arası orta
15 ile 25 arası ve üstü ağır sleep apnea olarak değerlendirilir.

“Bu güne kadar yüzlerce firma uykuda soluk durması ve horlamaya karşı cihazlar geliştirmiştir. Bazıları hastaların pijamalarına, sırt üstü yatmamalarını sağlamak için , pijamalarının arkasına tenis topu yapıştırmalarını önermiş (Sırt üstü yatarken horlama daha çok artar). Bazıları çene, boyun askıları, boyunluklar ve ağız içine yerleştirilen cihazlar önermiş ancak, hiçbir yarar sağlamamıştır. Horlama sesi ile çalışıp hastayı uyandıran elektronik cihazlar bulunmuştur. Bütün bunlar hastanın horlamadan uyuma alıştırmaları olarak düşünülmüştür. Ancak maalesef horlama kişinin kontrolünde olmayan bir problem olup tüm bu cihazlar hastayı sadece uyutmamaya yöneliktir.

“Bugün uygun vakalarda, Polisomnografik tetkik sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda kullanılan, burun dışına maske ile takılarak pozitif hava basıncı veren SPAP veya BİPAP adı verilen cihazlar başarı ile kullanılmaktadır.

“Cerrahi tedavide, yukarıda da belirttiğimiz gibi, burun ucundan ses tellerine kadar tıkanmaya sebep olan (geniz, ağıziçi ve boğaz bölümünde) anatomik yapılar temizlenir.

“Bu amaçla çeşitli cerrahi metodlar uygulanmakta, bu yaklaşımlar cerrahiyi uygulayacak hekim tarafından değerlendirilmekte ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.
Horlamayı kesen ve bir süre sonra da tamamı ile yok etmeye yardımcı olan, toprak mıknatıslı uyku terapi cihazıdır. Horbay horlama önleyici  aparat üstün teknolojili bir sterilizasyon prosesi vasıtasıyla nontoksit (Slikon) malzemelerden imal edilmiştir. Horbay horlama önleyici  aparatın içerisinde bulunan mıknatıslar NASA tarafından geliştirilen toprak mıknatıslardır. (800+Gaus)

“Nadir bulunan bu toprak mıknatıslar sayesinde horlama  önleyici aparat genzi açar, burun sinirlerini uyararak küçük dilin normaldeki yerinde kalmasına yardımcı olur. Bu sayede horbay horlama önleyici  aparat horlamayı engeller.

3 ila 7 gün içerisinde etkisini gösterir. Yaklaşık olarak 3 ay sonra da horlama hastalığını tamamen tedavi etmeye yardımcı olur.


Horlama nedir

“Horlama hastalığı uyku sırasında ağız ve burun arasındaki hava yolunun daralması sonucunda gürültülü bir şekilde çıkan sese horlama adı verilir.  Horlama hastalığına en sık rastlanan sebeplerinden bir tanesi küçük dilin normalden büyük olması, sarkması yada yumuşak damaktaki kasların esnekliğini kaybederek solunum yolunun tıkanması ve küçük dilin titreşimidir.

“Horlama hastalığı altında yatan başlıca sebeplerden bazıları ;
(Allerjik nezle, burun kemigindeki egrilikler, sinüzit,bogazdaki dokuların aşırı büyük olması dokuların aşırı büyük olması, küçük dilin ve damagın aşırı sarkılık ve uzun olması, alt ve üst çenedeki yapısal bozukluklar, dilin aşırı büyük olması) Horlama hastalığına sebep olabilmektedir.


“Günün yorgunluğunu en iyi şekilde attığımız yer olan yatağımız bizler için en iyi rahatlama yeridir. Peki, yatarken yaşadığımız sorunlar nelerdir? Başlıca şikâyetlerden birisi de horlama olmaktadır.

“Horlama hastalığı yaşayan insanların bazen burun içerisindeki vücut gelişimi sırasında büyüyen geniz eti nedeniyle çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Kendimizden çok yanımızda yatan ya da aynı odayı paylaştığımız bireyle verdiği rahatsızlıklara dönüşmektedir. Bu yüzden horlamaya alacağımız önlemler başında çağımızın yeni teknolojisiyle üretilmiş cihazlar gelmektedir.

“Bu horlama önleyici aparat sayesinde horlama tedavisinde hem kendimiz için hem de çevremizdeki sevdiğimiz insanlara oldukça yarar sağlamakta ve rahatça bir uyku geçirmemize neden olmaktadır. Günümüzde geliştirilen birçok yeni cihazlar sayesinde horlama hastalığına belli zamanlar aralığında kesin çözümlere götüren horlama tedavisi şekilleri bulunmuştur.

“Hala horlama sorunu yaşıyorum çaresini bulamadım diyenler mi var? İşte sizlere yerinde uygulamalı çözüm önerileri sunuyoruz! Garanti verilen cihazlar sayesinde 3 ila 7 gün içerisinde etkisini gösteren horlama önleyici aparat şikâyetinizi yavaşça azaltıp yaklaşık 3 ay gibi bir sürede de tamamen horlama hastalığını tedavi etmeye yardımcı olan en yeni ve kaliteli cihaz diyebilirsiniz.

“Çevrenizde horlama sorunu yaşayıp da tedavi sürecinde geç kalan sevdikleriniz var ise hemen hareke geçip bizlere ulaşarak horlama önleyici  aparat sayesinde kalıcı çözüm uygulayabilirsiniz.

“Çünkü cihazı kullanan bireylerden alınan olumlu tedavi görüşleri zaten kendiliğinden ürünün kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

“Horlama ile başlıca oluşan sorunlardan bazıları da damak yapısında oluşan bozukluklardır. Özellikle burnun şeklinde oluşan eğimler, küçük dildeki yapısal bozukluklar, burun içerisindeki dokularda yapısal bozukluklar meydana gelmektedir. Tüm bu sorunlarına çözüm olarak bir uzmana danışarak kullanabileceğiniz horlama önleyici aparat ile tedavi uygulamalarına başlayabilirsiniz. Horlama sorunları herkes de aynı nedenlere bağlı olmadığı için kullanacağınız cihazları ya da aparatların daha önce nerde ve ne şekilde kullanılmış olması, tavsiye ediliyor olması en önemlisi de hangi süre içerisinde ne kadar fayda sağlıyor olmasıdır.

Horlama şikâyetleri yaşayanların dikkatine!
“Yaşadığınız bu tür rahatsızlığı ciddiye alıp en kısa süre de araştırma sonucu olumlu sonuçlar veren ürünümüzün kullanımı ve ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Aslında yaşadığınız horlama sorununa küçük horlama önleyici  aparat sayesinde çözüm bulabilirsiniz. Kullanacağınız bu uygun ve hafif horlama önleyici aparat sayesinde hem horlama sorunundan kurtulacaksınız hem de size rahatsızlık vermeden uyuyabileceğiniz hissetmeden uyku bozukluğuna yol açmadan rahat bir nefes almanıza yol açacak bir sistemi kullanarak rahatlama olanağından faydalanmış olacaksınız.


“Sadece Horbay horlama önleyici aparatı uyumadan evvel burun deliklerinize yerleştiriniz. Kullanımı işte bu kadar KOLAY!

-Ayrıca Horbay horlama önleyici aparat burun deliklerinize asla baskı yapmaz. Son derece yumuşak ve rahattır.
-Horbay horlama önleyici aparatın hiçbir yan etkisi yoktur, zararsız ve kokusuzdur.
-Tamamen burun deliklerine yerleşir ve rahat bir şekilde nefes almanızı sağlar.