Güzelligimi korumak için ne yapmalıyım?

Güzelligimizi korumak için ne yapmalıyım?

 Kötü alışkanlıklarınız cildiniz, saçınız ya da tırnaklarınıza zarar verebilir.

Peki bunları bırakmak ya da daha doğru yapmak için ne yapmalısınız?


Telefonu yüzünüze yaslayarak konuşmayı bırakın

Çene çizgisinde akne ve boyun tutulmasına neden oluyor. Telefonu cildinizden mümkün olduğunca uzakta tutun. Konuşurken başka işlerle de uğraşıyorsanız ahize kapalıyken de konuşulabilen hoparlörlü telefonlardan edinin.

Arındırıcı maskeleri haddinden fazla kullanmayın
Sonucunda aşınmış, yanan bir yüz ve tahriş olmuş bir cildiniz olabilir. Kendinizi tek bir arındırıcı ya da temizleyici maskeyle sınırlayın. Cildinizi ölü hücrelerden temizleme işlemini çok sık gerçekleştirirseniz sonucu kötü olabilir.

Makyajı temizlemeden uyumayın ya da egzersiz sonrası yüz yıkamayı ihmal etmeyin

Gözeneklerde tıkanma, yapışan kirpikler, gözlerde yanmaya neden oluyor. Şansınız var ki vakti en kıt olanlar, uykuya en fazla hasret kalanlar için bile pratik ürünler raflarda mevcut. Son çare olarak, maskara, göz kalemi ve farınızı makyaj çıkarıcı mendillerle tek hamlede temizleyebilirsiniz.

Tırnak yemeyi bırakın
Düzenli olarak manikür yaptırın ya da tırnaklarınızı mevsimin moda renklerine boyayın (iyi bakımlı tırnakları yeme ihtimaliniz daha düşüktür). Ya da tadı berbat olan tırnak cilalarını tercih edin.

Diş bakımını ihmal etmeyin
Sararan dişler, kokan nefes, diş çürümesi, diş eti hastalıklarına yol açıyor. Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın. Dişlerin arasında sıkışmayan kaliteli bir diş ipi kullanın.

Çenenizle sınırlı cilt bakımından vazgeçin
Dekolte bölgesi vaktinden önce yaşlanır. Göğüs gölgeniz yaşınızı ele verebilir. Çünkü boyun ve göğüs derisi daha incedir, genellikle güneşe daha sık maruz kalır. Çenenizin altında kalan bölgeye de yüzünüzde kullandığınız temizleyici, nemlendirici ve sıkılaştırıcı ürünlerden uygulayın.

Zamanı geçen makyaj ürünleri kullanmayın
Zamanı geçmiş makyaj ürünleri kullanmaktan ve kaplardaki ürünlere parmakla dokunmaktan hemen vazgeçin. Çünkü, ciltte çatlaklar, enfeksiyonlar, gözde tahriş meydana gelebilir. Rengi, dokusu ve/veya kokusu değişen her şeyi atın. Rimeli üç ila altı ayda bir değiştirin. Fondöteni de en azından yılda bir kez yenileyin. Ayrıca kaplarda bulunan ürünleri mümkün olduğunca az ellemeye çalışın. Pamuk ya da aplikatör kullanın ya da avuç içinize çok az bir miktarda dökün veya sıkın. Her uygulama için farklı bir makyaj süngeri kullanın.

Cilt Bakımının Hassas Noktaları

Kaç yaşından itibaren yaşlanmaya karşı etkili cilt ürünleri kullanmamız gerek? – Burada problem yaşlanma süreci başladıktan sonra ürün kullanılmasıdır. Ergenlik dönemiyle birlikte bakım başlamalıdır. Önemli olan cildin bariyerinin güçlü tutulmasıdır. Çizgiler lekeler başladıktan sonra bunları düzeltmek zorlu ve uzun bir süreçtir. O sebeple doğru zamanda ihtiyaçlara göre doğru ürünler kullanılmalıdır. Temizlemetonikleme- koruma/nemlendirme cilt için olmazsa olmazlardır. Antioksidanlarla cilt bariyerini güçlendirir savunma mekanizmasını güçlü hale geitririz. Sonrasında ihtiyaçlara göre artı ürünler eklenir. Cildimize antioksidan takviyesi yapmak için ne tür cilt bakım ürünleri kullanmamız gerekiyor? – C ve E vitamini gibi vücudun doğal olarak kullandığı antioksidanlar ve bitkisel antioksidanlar içeren ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerin formüllerinin sağlıklıyüksek konsantrasyonlu ve saf içeriklerden oluşması gereklidir. Dermokozmetik özelliklere sahip ve cildin temizleme koruma anti-oksidan etki ve problem düzeltici gibi tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte ürünler kullanılmalıdır. YANLIŞ BAKIM DA YAŞLANDIRIR – Cildi dıştan ürünlerle beslemek yeterli mi? Bunun dışında hangi yiyecek ve içecekler cilt için gerekli? – Elbette sağlıklı beslenmek cildimiz için büyük yatırımdır birçok hastalığa karşı bizi korur. Meyve ve sebze tüketimi cilt sağlığını destekler. Fakat cildimiz için kullanacağımız antioksidanlar cildin her katmanı tarafından emilir ve büyük fayda sağlar. Yaşlanmanın ve kırışıklıkların oluşumunun hızlandıran nedenler nedir? – Serbest radikaller sigara dengesiz beslenme oksidatif stres yanlış bakım uygulamaları. Yaşlanmayı durdurmak için yapılan estetik operasyonlara karşı mısınız? – Hayır birçok uygulama yapılıyor. Önemli olan doğru cilde doğru uygulamanın yaptırılması. Bu noktada görüyorum ki ülkenizde çok fazla uygulama yeri var. Cildinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu bilmeli ve öyle ilerlemelisiniz. – Karma ciltlerin bakımıyla ilgili bilgi verebilir misiniz? – Cildinizin neye ihtiyacı olduğu önemlidir. Cildiniz karma ama nemsiz mi? Çizgiler mi var? Sivilceleriniz çıkıyor mu? Lekeniz var mı? O sebeple cilt tipine göre değil cildin durumu ve ihtiyaçlarına göre tavsiyelerde bulunulmalı. Her cilt tipi için temizleyici kullanılması da çok önemli bir adımdır.