Google Adsense Reklam Çeşitleri ve Özellikleri

“Google Adsense Reklam Çeşitleri ve Özellikleri”

“Google Adsense”,Yayıncı olarak onay almış web sitesi ve bloğ  sahipleri açısından önemli bir gelir kapısıdır. Google tarafından reklam veren kuruluş ve kişilerden alınıp  yayınlanan reklamlar sayesinde Google Adsense hesabınız ile hatırı sayılır gelirler  elde edebilirsiniz. Eğer özgün ve legal bir siteye sahipseniz Google Adsense başvurunuz %90 ihtimalle kabul edilecektir. Başvurunuz kabul edilince sizden  sizin sitenize size verilen kodlar vasıtasıyla reklamları sitenize eklemeniz istenir. Peki hangi reklamlar ne işe yarar, özellikleri nelerdir? Dilerseniz hemen geçelim:

“GOOGLE ADSENSE Metin ve Görüntülü Reklamlar”

isminden de  anlayabileceğiniz gibi bir resim ve yazıdan oluşan reklam çeşididir. Klasik site reklamı olarak da bilinir. Kendi içinde boyutlara göre kategorilere ayrılır:

” Esnek (Otomatik Boyut)” : Esnek reklam çeşidi en çok kullanılan ve Google tarafından da önerilen reklam çeşididir. Eğer esnek reklam kullanırsanız reklamlarınız hem masa üstünde hem de mobil cihazlarda cihazın ekran boyutuna göre şekillenecektir. Bu sayede yayınlanan reklamlardan çok daha fazla gelir elde edersiniz ve sitenizin görüntüsü bozulmaz.

“728×90 Reklam”  : Genelde ana sayfada kullanılan bir reklam çeşididir. Bazı sitelerde header yani üst kısımda da dikkat çekmesi için kullanılabilir. Sabit reklamdır.

“336×280 Reklam ” : Eğer sitenizin yan kısmına dikdörtgen şeklinde bir reklam alanı oluşturduysanız bu reklam kodunu o kısma ekleyebilirsiniz.

“320×100 Reklam ” : Mobil cihazlar için tasarlanmış büyük banner kısmıdır. Sabit reklamdır.

“300×600 Reklam” : Yine sitenin yan kısmına koyabileceğiniz büyük ve geniş reklam çeşididir. Oldukça fazla dikkat çekebilir. Sabittir.

“300×250 Reklam”  : Sitenizin yan kısmında ve mobil cihazlar için de kullanabilirsiniz. Sabittir.

Adsense görüntülü reklam

Google Adsense reklam çeşitleri arasında oldukça fazla kullanılan görüntülü Adsense reklam çeşitleri, aslında kapladığı alan ve bu alanda sadece bir adet Google Adsense reklamı barındırdığı için çok kazanç sağlamamaktadır.  Grafik açısından yoksun ama reklam bütçesi olarak zengin Google Adwords reklam verenler tarafından da bir kayıp olarak düşünülebilir. Bu konuda bütçesi var fakat istediği gibi reklam vermek isteyen Google Adwords kullanıcıları düşünmenizi öneririz.

Daha fazla profesyonel Google Adwords kullanıcılarının kullandığı görüntülü Google Adsense reklamları çoğu zaman çöp reklam olarak sınıflandırılabilir. Bu konuda yabancı içerikli bir web sitesi sahibiyseniz bu konuda biraz daha ılımlı olabilirsiniz.  Fakat Türkçe içerikli bir web siteniz varsa tecrübelerimize dayanarak gün içinde sürekli grafik reklamları türeten sürekli yayına veren Google Adsense görüntülü çöp reklamlarla karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

Bu konuda ayrıca yoğun içeriğe sahip, genelde yazı metinlerinden oluşan bir sitede ise Google Adsense görüntülü reklam izleyicisine hoş bir görünüm sağlayacağı, ilgili Google Adsense görüntülü reklamlarını tıklayabilecekleri de söylenebilir. İçeriğinize göre seçim yapmanız da gerekebilmektedir. Oldukça fazla görsel içeren bir web sitesinde ise görüntülü Google Adsense reklamları kendi görselleriniz içerisinde kaybolacak, tıklanma oranlarını düşürecektir.

İçeriği ile paralel Google Adsense görüntülü reklamlar hatta kaliteli, kazandıran bir kelime içeriğine sahip web sitesinde özenle hazırlanmış Google Adsense görüntülü reklamları tahminlerinizin çok çok üzerinde bir gelir getirebilir. Yine her zaman olduğu gibi reklam yerleşiminin de oldukça önemli olduğu Google Adsense görüntülü reklamlar sitenize ayrıca hoş bir görünüm getirecektir. Adsense metin reklamlarının dışında daha canlı bir görünüm serileyen Adsense görüntülü reklamlar bazı kişilere göre belirli alanda bir reklam yayınlandığı bunun bir kayıp olarak nitelendirildiği doğrudur. Fakat başarılı bir yerleşim sonrasında Google Adsense reklamlarının kazanlarının metin reklamlarına nazaran daha fazla olduğu gerçektir.

Yine birçok Google Adsense reklam türlerinde olduğu gibi sitenin içeriğinin kazandıran kelime türlerinden birinin olmaması durumunda sitenizde Adsense çöp reklamlar veya site içeriğiniz ile ilgisiz reklamların yayınlanması az kazanmanıza neden olabilmektedir. Bu Adsense reklamlarından niçin az kazanıyorum sorusunun bir diğer yanıtıdır.

SİTE  İÇİ Feed  Reklamlar

Web Sitenizde yayımladığınız makale vb. içeriklerin arasına sıvışan, reklam olduğunu pek belli etmeyen, tıklanma ihtimalinin yüksek olduğu reklam çeşididir. Kendi içinde resimli olma durumuna göre ve resmin bulunduğu yere göre ayrılır.

“Görüntü Yukarıdaki reklam”  : Görüntünün yukarıda yazının alt kısımda olduğu reklam çeşididir. Bu reklam çeşidini listelemelerde kullanabilirsiniz.

“Görüntü Yandaki reklam”  : Klasik görüntünün sol tarafta yazının sağ tarafta olduğu reklam çeşididir. Bu reklamı yazı sıralamalarının arasına koyabilirsiniz.

“Başlık Yukarıdaki reklam”  : Bu reklamı da tıpkı görüntü yanda da olduğu gibi yazı sıralamalarında kullanabilirsiniz. Tek fark başlık bulundurmasıdır.

“Yalnızca Metin reklam ” : Adından da anlayabileceğiniz gibi resim olmayan reklam çeşididir. Kullanılması pek tavsiye edilmez.

“Yazı İçi Reklamlar”

Yazının görüntüsünü bozmadan esnek olarak yazıya oturan reklam çeşididir. Genelde makalenin ortasına koyulur. Çok fazla göze batmaz. Yazı içi reklamların kullanılması tavsiye edilir.

“Sayfa Düzeyi Reklamlar”

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar için oluşturulmuştur. Sitede kalan boş kısımlara otomatik olarak reklam ekler ve bu sayede kazancınız artar. 3 çeşidi vardır:

“QuickSmart Reklamları” : Adsense’nin kendi politikalarına uygun olarak sitenin belli başlı boş kısımlarına otomatik olarak eklediği reklamlardır. QuickSmart reklamları alabilmek için verilen kodu “header.php”‘de bulunan </head> etiketinin üst kısmına eklemelisiniz.

“Sabit/yer Paylaşımlı Reklamlar” : Ekranın alt kısmında küçük bir şekilde çıkan sabit reklamdır. Çok az yer kaplar, kolay kapatılabilir. Vinyet reklamlar yerine tercih edilebilir.

“Vinyet Reklamlar”: Vinyet reklamlar sitenizde herhangi bir yazıya veya linke tıkladığınızda tam sayfa olarak açılan reklamdır. Reklamı kapatmak için kullanıcılar her yazı geçişinde veya tıklamada sağ üst kısımda bulunan “Reklamı kapat” butonuna basmalılardır.

 

 

Şu ana kadar bir yorum yapıldı.

  1. ONUR diyor ki:

    Bilgilendirici yazı için teşekkürler. Gerçekten çok bilgilendirici.