Google AdSense ne Kadar Kazandırır Nasıl Kazandırır

AdSense ne kadar kazandırır ?

Web Sitesinde  Google AdSense reklamları yayımlamak isteyen, veya  web sitesi açmış sitesine bir kaç makale girmiş ve yeni onay almış olanların sıkça sormuş olduğu  bir soru. “Google AdSense ne kadar kazandırır ?”   Google Adsenseden siz nasıl kazanıyorsunuz  Google Adsenseden ne kadar kazanıyorsunuz gibi soruları  soran çok,

Google AdSense ne kadar kazandırır sorusuna verilen cevaplar, daha çok soru sorulan kişinin bilgi becerisi ile alakalı sonuçlardır Bu soruyu soran merakla bu işe soyunan kişinin ne kadar kazanacagının veya ne Google Adsense ne kadar kazandırır sorusunun tam cevabı degildir

 

İlk önce web sitenizin trafiklerini dikkate  alarak, AdSense ne kadar kazandırır sorusuna birlikte yanıt arayalım.

AdSense ne kadar kazandırır ?

Öncelikle şunu belirtelim. Google AdSense gelirleri açısından, Web sitenizin trafiği  olayın sadece ve sadece bir parçasıdır yalnızca bir parçasıdır.

Web sitesi açarak Google AdSense den  az veya  çok paralar kazanabilirsiniz. Web sitenizin ne kadar trafiği var yani ziyaretçisi var kaç ziyaretçi ile   ortalama kazancınız ne olur?.

Şimdi adım adım trafiğe göre kazanç potansiyellerine bakalım.

Sıfır trafik:

Web sitenizde organik olarak Sıfır trafiğe sahipseniz, AdSense ne kadar kazandırır diye sormanız sadece işi bilenleri gülümsetir

Belli bir trafiğe sahipseniz, aşağı yukarı ne kazandığınız bellidir zaten. Ama trafiğiniz yoksa, kısaca beklediginiz kadar kazanamazsınız

Google AdSense başvurusu yapmak için, her hangi bir trafik barajı şartı bulunmamaktadır. Çünkü ödeme eşiğine ulaşıncaya kadar zaten para alamayacaksınız veya Google size yayıncı hakkı vermeyecektir

Yani web sitenizde organik  ziyaretçinin  olmaması, Google AdSense ye yayıncı  başvurusu yapmanıza engel değildir.

Web sitesi açıp yayınlamaktaki amacınız Google  AdSense reklamlarından para kazanmak ise  henüz oragnik  ziyaretçiniz ( google aramalarında ilk sayfalarda yer alarak elde ettiginiz ziyaretçi )artmadan başvurmanızı öneririm.

Hedef belirleme ve minimum trafiğe ulaşma

Web sitesi açarken amacınız yayıncı olarak google  adsenseden para kazanmak olsada bu amaca erişmek için belirli bir hedef kitlede makale yayınlamanız ve o konu ile alakadar olan kişileri takipçi edinmeniz gerekmektedir

Hedefinizin olmadığı hiç bir işte başarılı olamazsınız ev olamayacaksınız . Google Adsense yayıncı gelirlerinden faydalanamayacaksınız bunu peşinen söyleyim Fakat kazansanız bile bu kazanç hiç bir şekilde sizi tatmin etmeyecektir Hedeflerinizi doğru belirlediğinizde, ne kadar kazanacağınızı da siz belirleyebilirsiniz. Çok kolay değil, ama imkansız da değil.Yapmanız gereken şey, sitenizin ulaşmasını istediğiniz hedefi belirlemektir.

Web sitenizi açtınız ve onayı aldınız ve yapmanız gereken şey bir hedef belirlemektir. ne kadar kazanmak isteiyorsunuz

Aylık 50 lira mı?,.

500 lira mı?,.

1.000 lira mı?.

Bunların hepsi farklı düzeyde hedeflerdir. Ancak ulaşmak için, hedefe uygun düzeyde trafiğe ihtiyacınız vardır.

Kazanç için sahip olmanız gereken en düşük ziyaretçi sayısı 500 olmalıdır. 

Neden 500

**Web Sitenizde yer alan İçeriğinizin en azından makul bir hedefli kitleye ulaşabildiginizin  kanıtıdır

**Sadece ücretli trafik yerine organik trafik kazanacağınızın kanıtıdır .

**Kullanıcı demografik özelliklerini ve eylemlerini belirlemek için analiz edebileceğiniz iyi bir veri kaynağına sahipsiniz

**Testleri, içeriği, açılış sayfalarını ve reklam yerleşimlerini diğer şeyler arasından ayırabileceğiniz ve mantıklı sonuçlar çıkaracak kadar veri sahibi olabileceğiniz yeterli sayıda görüntüleme alanınız var demektir.

**Yeterli sayıda görüntüleme olanağına sahip olduğunuzdan, başka bir düşük katmanlı blog yerine, nişinizde ki rekabetçi yazarlardan biri olabilirsiniz.

**Bu kadar trafiği düzenli olarak almak biraz zaman alıyor; bu da, yatırım yapmaya değer reklam verenleri ikna etmeye yardımcı olan bağlılığı gösterir.

Elbette günde 500 ziyaretçi fazla değil. Özellikle gösterim başına verilen ücretleri düşündüğümüzde, kazancınızın pek dişe dokunur rakamlara ulaşmayacağını tahmin etmek zor değil.

Reklamlara tıklayan olmadığı sürece, aylık kazancınız 10 lira kadar olacaktır.

Gerçekçi olmak

Ayda 10 15  lira kazanma düşüncesi rahatsız edici değil mi?.

AdSense ne kadar kazandırır derken, kimse bu rakamı hayal etmez.

Peki şunu düşünün şimdi:

Sitenizi ilk açtığınızda, trafik denilen şeyin ne kadar uzağındaydınız?.

Şimdi önünüzde 500 rakamı var. Yani sıfırdan yukarı doğru bir ivme söz konusu. İlk gün kazancınız sıfır dı, şimdi 15 lira.

Reklamcılık geliriniz için bir hedef belirlerken yapmanız gereken en önemli şey bu hedefin makul olduğundan emin olmaktır. 

Tabii, günde 100 lira, günde 500 lira veya daha fazlasını yapabilirsiniz. Sadece hemen yapamazsın. Bu uzun vadede bir hedef, ve başarmak için yıllarca çaba sarf etmeniz gerekir.

Modern web pazarlamacılığının anahtarı, sürekli bir değer akışıdır. Aktif bir siteyle sürekli olarak yayınlarınız olması gerekir; bununla birlikte, ne kadar sıklıkla yayın yaptığınız size kalmış.

Günde 3 yazı eklemek le, haftada bir yazı eklemek arasında çok büyük fark yoktur. Önemli olan süreklilik dir.

Gösterim başına para kazanmak için, oldukça yüksek bir trafiğinizin olması gerekir. TBM ile para kazanmak ise daha karlı ama kolay değildir.

TO çok düşük olursa, makul paralar kazanamazsınız.

Google %2 lik tıklama oranını başarı olarak görmektedir.

Yani sitemize gelen 100 kişiden 2 si reklamları tıklarsa, bu başarıdır.

Nişin etkisi

Google AdSense ne kadar kazandırır dedik, hala tam rakamlara gelemedik. Çünkü kazanca etki eden şeyler bir hayli çok. En önemlilerini anlatmadan anlaşılması zor olur sanırım.

Bazı nişler doğal olarak diğerlerinden daha fazla ödeme yapar. Otomatik sigorta gibi bir şey yüksek bir TBM değerine sahip olabilir, çünkü reklam spotları için teklif veren şirketler daha fazla ödeme yapmak ister.

Elbette ki bunlar, yaptıkları karın bir fonksiyonudur.

Başarılı bir reklam politikası kaydı, bir şirkete bir ya da iki yıl boyunca binlerce müşteri kazandırabilir. Bu nedenle bu müşterileri elde etmek için önemli miktarda para ödemeye razıdırlar.

Öte yandan, “ucuz ürünler” gibi bir şey birkaç kuruş dan fazla ödemeyecektir. Zaten onun karı düşük olacağı için, size de fazla bir para ödemeyecektir.

Karlı olmak için, çok büyük rekabetin olmadığı, orta menzilli bir niş seçmek daha mantıklıdır.

Ancak daha iyi niş, daha iyi anahtar kelimeler, kazançlarınızı pasif bir biçimde arttırmak konusunda son derece faydalı olacaktır.

Şimdi gelelim, ne kadar trafikle, ne kazanırız sorusuna cevap aramaya. Bunun için farklı senaryolar oluşturacağız.

Az kazanç senaryosu

Google AdSense ne kadar kazandırır sorusuna asıl şimdi cevap vermeye başlıyoruz.

Bu ilk senaryomuzda, belli oranda trafiğe sahip olmuş, sıfır noktasının ötesine geçmiş bir site için varsayımlar oluşturacağız.

Bu senaryoda kazanç hedefimiz, aylık 500 lira civarıdır.

GBM ile, bin gösterim başına 2 lira civarında kazanç elde edeceğinizi varsayabiliriz.

TBM ile orta menzilli bir alanda, makul olarak tıklama başına 50 krş. değerinde bir değer düşünebilirsiniz.

Bazı nişlerle çok daha yüksek, diğerleri ile çok daha düşük alabilirsiniz.

Bu kategorideki siteler, muhtemelen, düşük rekabetli bir alan seçmiştir. Niş de rekabet yüksek olsa bile, daha az rekabetin olduğu anahtar kelimeleri seçmesi muhtemeldir.

En azından büyümesini destekleyecek kaynaklara sahip olana kadar bunu yapması son derece mantıklıdır.

Tıklama oranınıza gelince, hem matematik kolaylığı açısından hem de  orta seviye bir site için mantıklı bir TO olduğundan % 1 iolarak kabul edeceğiz.

GBM reklamlarından günde 15 – 20 lira kadar para kazanmak için, 10.000 civarı gösterime sahip olmanız gerekir. Yani ayda yaklaşık 300.000 görüntüleme sağlarsanız, GBM ile hedeflediğiniz rakama ancak ulaşırsınız..

TBM reklamlarından günde 20 lira kazanmak için, toplam 40 tıklama gerekir. % 1 tıklama oranını esas aldığımıza göre, günlük 4.000 görüntülemeye ihtiyacımız var.

TBM üzerinden hesap yaptığımızda, aylık 120.000 görüntüleme, hedeflediğimiz parayı kazanmamızı sağlayacaktır.

Bu trafik oranları kolay ulaşılır oranlar değildir. Bunları sağlamak için trafik arttırma yöntemleri üzerinde çalışmak şarttır.

Ayda üç beş kuruş gelse yeter düşüncesiyle hareket edenler için bu rakamlar bir şey ifade etmeyecektir. Ancak Google AdSense reklamlarından tatmin edici düzeyde paralar kazanmak için, en başta gerçekçi senaryoları bilmek gerekir.

Umut tacirliği yapan yüzlerce blog var, kesinlikle gerçekçi yaklaşımlar sunmadan, ayda şu kadar, bu kadar kazanırsınız demekteler. Emin olun o kadar kolay değil.

Sitenizi günde bir kez ziyaret etmeye bile 4000 kişi bulmak, yıldırıcı bir görev olabilir.

Gördüğünüz gibi, bu tür trafikten daha fazla para kazanmak istiyorsanız, anahtar kelime GBM / TBM’niz veya tıklama oranınız gibi diğer faktörlerden bazılarını artırmak genelde daha kolaydır. Artan trafik, diğer optimizasyonlar dan daha fazla değer elde edebilmeniz için şarttır.

Trafiğiniz nispetinde kazanma potansiyelinizin de artacağı muhakkaktır.

Orta düzey kazanç senaryosu

AdSense ne kadar kazandırır derken, aslında pek çok kişinin duymayı ümit ettiği rakamlar, orta düzey senaryo için geçerlidir.

Bu düzeyde amaç, aylık 2.000 – 3.000 lira kadar para kazanmaktır.

Orta katmanlı bir site için, biraz daha rekabetçi bir alana gideceğinizi düşünebiliriz. Bu hem GBM’nizin hem de TBM’nizin değerini artıracaktır, ancak genel olarak tıklama oranınızı düşürecektir.

Günlük olarak ortalama,30 ila 100 lira arasında para kazanmak gerekiyor ki, hedeflenen gelire ulaşalım.

GBM’den günde 30 TL kazanmak için günde yaklaşık 8-9 bin görüntülemeye ihtiyacımız olacak. Ayda 250.000 civarında.

TBM’den günlük 30 TL kazanmak için 60 tıklamaya ihtiyacımız olacak. Her 200 görüntülemeden en az bir tıklama gerekiyor yani. Bu, günde 6-7 bin görüntüleme veya ayda 200.000 görüntüleme civarında demektir.

Burada şöyle bir durum söz konusu olacaktır. Bu düzeydeki bir site, rekabetin tam kalbinde olacaktır. Buda beraberinde daha değerli reklamların gösterilmesi anlamına gelecektir.

İnsanların daha yüksek değerdeki nişlere yönelmesi elbette boşuna değil. Gerek site sahipleri, gerekse reklam verenler için bu siteler para yatırmaya değer alanlardır.

Yani bu seviyede günlük 30 lira kazanmak için, 60 tıklama yerine, 30 tıklama bile yetebilir.

Yüksek kazanç senaryosu

AdSense ne kadar kazandırır diyen birine, aylık 10.000 lira ve üstü deseniz, her gün 50 tane site açar sanırım.

Ancak bu rakamlar, sadece en iyilerin ulaşabileceği rakamlardır.

Bu günde yaklaşık 200 – 300 lira kazanmak. Şimdi, çok sayıda yüksek profilli siteler bu kadarını veya fazlasını yapabilir.

Bu yüksek profilli sitelerden biri olmayı hedefliyorsanız sabırla ve uzun süre çalışmalısınız.

Burada, GBM’nizin daha da yüksek olduğunu varsayabiliriz, çünkü çok değerli, aynı zamanda çok rekabetçi bir niş hedefliyorsunuz.

Aynı zamanda TBM lerde daha yüksek olacaktır. Tek bir tıklamadan 5 tl gibi rakamlar kazanabilirsiniz.

AdSense GBM’ini kullanarak günde 200- 300 lira kazanmak için,  14.000 görüntülemeye ihtiyacınız olacaktır. Bu, en üst düzey trafik olan aylık 420.000 görüntülemeye denk geliyor.

AdSense TBM’ini kullanarak günde 200 – 300 lira kazanmak için ortalama 30 – 40 tıklama almanız gerekecek. 100 görüntüleme başına 2 tıklama oranıyla, bu ayda yaklaşık 50.000 görüntüleme olan yaklaşık 1.700 görüntüleme yüzdesi.

Bu şaşırtıcı derecede düşük ve hemen, yüksek trafik alanlarındaki yüksek değerli TBM anahtar kelimelerinin, tüm web pazarlamasında en çok hedeflenen neden olduğunu görmenizi sağlar.

Biraz karmaşık mı oldu?.

Basitleştirelim.

Bu seviyede, daha az trafik, daha az tıklama ile, çok daha yüksek paralar kazanabilirsiniz. Değerli anahtar kelimeleri hedefleyerek, tıklama başına 0.50 krş yerine, 5 tl kazandığınızı bir düşünün.

Ayrıca 1000 gösterim için alacağınız kuruşlar yerine, 10 – 12 tl gibi ekstraları da unutmamak gerek.

Yüksek AdSense kazancı için başarı yolları

AdSense ne kadar kazandırır?.

Kısaca tek cümle olarak Sizin beceriniz kadar.!!!!

Web Sitenizi daha fazla kazanç getirisi sağlayacak biçimde  optimize edebilmenin birkaç yolu vardır

** Saf gösterim temelinde daha fazla kazanmak için web sitenizin trafiğini artırın artırmaya çalışın

** Düşük kazançlı GBM’den daha yüksek kazançlı TBM’ye geçiş yapın.

** TO’nuz daha yüksek olabilmeniz için daha fazla insanı reklamlarınızı tıklamaya teşvik edin.Reklam yerleşimini daha dogru şekilde yaparak

** Hedeflenen nişinizi veya anahtar kelimelerinizi, TBM’niz için daha yüksek değerler taşıyan bir anahtarla değiştirin.

** GBM için, daha fazla reklam birimi ekleyin böylece bir görünüm birden fazla 1000 gösterim seti yerine geçer.

Bu hedefleri gerçekleştirmenin farklı yolları da vardır. Daha önce bazıları hakkında yazdım, yazmaya da devam edeceğim.

En başta Web sitenizin trafiğinizi arttırmanızın ne kadar gerekli olduğunu söylemeye lüzum yok sanırım.

Web sitenizde Gösterim başına kazancınızın artması için, ve kendiliğinden trafik kazandıran viral ve özel içerikler oluşturmayı da düşünmelisiniz ve yapmalısınız

Elbette en başta yapmanız gereken şeylerden biri de, hedefinize uygun bir konu ve isim domain  seçimi yapmak olmalıdır

SONUÇ:

Google AdSense ne kadar kazandırır sorusunun cevabı sizsiniz aslında. Kazancı belirleyen yegane şey, sizin siteniz için yaptıklarınız dır.

Google AdSense reklamları ile yüksek oranlarda paralar kazanmak istiyorsanız, çok çalışmalı, mükemmel içerikler oluşturmalı, ve hattadahi  para harcamalısınız.

Google AdSense reklamlarını yemek ve sitenizide bir lokanta olarak düşünün.

Ne kadar kötü ,itici ve bakımsız bir yer ise, ürün  fiyatları da o denli  düşük olacaktır. Veya bakımlı ve nezih, son derece sunum olarak şık bir yerde yemek yemenin fiyatı ve getirisi de  ona göre yüksek olacaktır.

Reklamlar da bulundukları yere  göre fiyatlandırılır. Ne denli mükemmel  nezif farklı bir ortam hazırlarsanız, elinize geçen maddi kazancınız da o miktarda  artacaktır

Google adsense den en çok kazandıran