Gadget Nedir Blogger Gadget Nasıl Eklenir

Gadget Nedir Blogger Gadget Nasıl Eklenir

GADGET NEDİR 
Gadget nedir bizim dilimizde karşılığı eklenti demektir. Yani; eklenen bir şey, aksesuar da diyebiliriz. Bloglarda gadget özel ihtiyaçlar için kullanılır. Bloğun herhangi bir yerine resim, yazı veya sayaç gibi şeyler koymak için kullanılır. Blogspot bloglarında bu gadget dediğimiz eklentilerin çoğu hazır ve otomatik olarak kurulur. Fakat, blogspot’a bulunan eklentilerin çoğu ihtiyacımızı karşılamaz. Örneğin, canlı trafik eklentisi veya özel amaçlı sayaçlar eklentisini dışarıdan temin ederiz. Bu eklentiler, blogger’e uygun olmalıdır. Tedarik ettiğimiz bu eklentiler bilgisayar dilinde yazılmış “JavaScript” kodlardır. Bu eklentilerin kurulumu ile ilgili bilgileri ayrıca vereceğim. Şimdilik örnek olarak “Popüler Yayınlar” eklentisini bloğuma nasıl kurarıma cevap vereceğim.

Blogger Gadget Nedir Nasıl Eklenir

Bloglarımızı daha kullanışlı bir hale getirmek için blogger tarafından yapılmış gadgetleri blogumuzun istediğimiz bir yerine ekleyebiliyoruz. Nasıl ekleme yapıldığına gelmeden önce Gadget nedir kısaca değinelim. Dilimizdeki karşılığı eklenti olan gadgetlere yardımcı küçük yazılımlar diyebiliriz.

Blogger Gadget Nasıl Eklenir?
Blogger kullanıcı paneline giriş yaptıkatan sonra sol taraftan yerleşim sekmesini tıklıyoruz. Yerleşim sekmesine tıkladığımızda kaşımıza şablonumuza gadget ekleyebileceğimiz yerler gelecek.

Blogger’da Hangi Gadgetler Bulunuyor.
Kısaca ekleyebileceğiniz blogger gadgetlerini de listeleyelim. Bu arada yeri gelmişten bu gadgetlerin %99 ücretsizdir.

– Adsense Gadget: Belirlediğiniz alana adsenseniz varsa adsense reklamı ekler.

– Öne Çıkan Yayın Gadget: Yayınlarınızda genel olarak son yayın en başa gelmektedir bu gadget sayesinde çok önce yazdığınız bir yazınızı hep görünür kılabilirsiniz.

– Blog Araması Gadget: Adı üzerinde blog içerisinde kolayca arama yapılmasına imkan veren gadgettir.

– HTML/JavaScript: Bu gadget sayesinde html veya JavaScript kodlarını istediğiniz alana ekleyip çalışmasını dilediğiniz kodları çalıştırabilirsiniz. Ben bu alanda reklam kodlarını kullanmayı tercih ediyorum.

– Profil Gadget: Blogunuzu ziyarete gelenlere kendi profilinizi görüntüleme şansı vermek isterseniz bu gadget tam size göre…

DAHA GENİŞ OLARAK BLOGGER KONUSUNU ÖGRENMEK İSTERSENİZ TIKLA