Evde Tasarruf yapmanın Pratik Yolları

Evde Tasarruf yapmanın Pratik Yolları

Bir ay boyunca nice zorluklara göğüs gerip   ailemizi daha müreffeh daha rahat bir hayat yaşatmak için kazanmış olduğumuz   paramızı “har vurup, harman savurmakta isek  ne kadar çok çalışırsak  çalışalım , paramızın hiçbir değeri olmayacaktır. Hatta daha sonra paramızın yetmediğinden şikayet etmeye başlayacağız.  Kazandığımız paranın  cebimizde kalan miktarını mantıklı adımlar atarak arttırabilirsiniz. Elimize geçen tüm para ile  bilinçli bir şekilde harcama yaptığımız ve giderlerimizi mantıklı olarak tasarruf edici şekilde ayarladığımız   sürece, maddi anlamda herhangi bir sıkıntı girmeden hayatımızı  kafamızı rahat şekilde yaşayabileceğiz

 

tasarruf

Son zamanlarda  çocuk okutmak, bir ailenin  geçimini temin etmek  günümüz şartlarında  bayağı bir zorlaştı ve zorlaşmaya devam etmekte . Bu durumun üstesinden gelmek için para, ekonomi, tasarruf, birikim ve yatırım konularında bilgimizin olması ise bizler için büyük bir avantaj olacaktır. Elinize geçen parayı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi bilmemiz gerekiyor. Giderlerimizi en az  seviyede tutmaya çalışırken , gelirimizi  ek iş fikirleri ile arttırabiliriz. Paramızın kıymetini bilerek , ona göre harcama yapmak kesinlikle cimrilik olarak düşünülmemelidir

“Parayı sokaktan mı topluyoruz?” tepkisini karşılaştığınız bazı durumlarda dile getirmiş olabiliriz. Paramızı harcarken bilinçli adımlar atmamıza ve tasarruf etmemize yardımcı olabilecek  bazı önerileri sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

 

Market alisverisi

1- Makarna,kuru bakliyat, deterjan, ürünlerini toptan almaya çalışalım
2- Peynir, et, sebze ve meyve gibi çabuk bozulmakta olan  ürünleri ihtiyacımız  kadar almaya çalışalım.
3- İndirim  ilanlarını &indirim günlerini takip edelim İNDİRİM BURADA
4- Sebze ve meyve için semt pazarlarından alışveriş yapmaya çalışalım. Ürünleri kendiniz seçelim (mümkünse), eve geldiğimizde bir kısmı  çürük olmasın.

5- Alışverişe gitmeden önce nelere  ihtiyacımız  var  listeleyelim Moda ya kurban olmayalım Sadece moda diye aldiğimiz kıyafetlerimiz , bir sonraki seneye  elimizde kalabilir.(Özellikle Bayanlar için geçerli madde)

6- “Biraz büyük oldu ama terziye verir, daraltirim”  seneye giyerim mantigi ile ucuz ürün almayin. Terzi ücreti ile astari yüzünden pahaliya gelebilir.:)

7- Alacagimiz kiyafeti mutlaka deneyelim . Evde üstümüze olmazsa, bosuna para vermis oluruz

8- Odadan ayrilirken lambalari kapatalım
9- Gün isigindan mümkün oldugunca faydalanalım
10- Lambalarin tozunu alalım. Tozlanan lamba, isigin yüzde 50’sini yutar.
11- Lamba alirken en yüksek lümen/watt oranini tercih edin. Daha fazla isiga ihtiyaç duyulan bölümlerde, daha yüksek güçlü ama tek bir lamba kullanalım
12- Duvar, tavan ve mobilyalarin açik renk olmasi enerji tasarrufunuzu artirir.

13- Buzdolablarımızı firin ve diger isi kaynaklarindan uzak tutalım Bunu yapmaz isek , buzdolabi soğuk  kalmak için daha fazla çalisir. Dolayisiyla daha çok enerji harcar.

14- Buzdolabina bıraktıgımız yiyeceklerin üzerinde kapladığım koruyucularin kalinliginin artmasi, Buzdolabının soğutmak  için daha çok çalismasini ve enerji harcamasına sebeb olur .

15- Derin dondurucudan çikaracaginiz malzemeyi bir gün önceden alarak buzdolabinizda çözülmeye birakin. Bu malzeme, dolaba sogukluk verecegi için, buzdolabinizin daha az enerji sarfetmesini saglar.
16- Buzdolabinin kapagini mümkün oldugu kadar az açıp kapatalım ve kapagi uzun süre açik tutmayalım
17- Buzdolabina sicak malzeme koymayin. Çünkü sicak yemek koydugumuzda buzdolablarımızdaha fazla soğutmak  için daha fazla  süre çalisarak , daha fazla enerji tüketecektir.
18- Sivi yiyeceklerin üzerini kapatalım. Kapatilmazsa dolabin içindeki nem orani artarır  vebuzdolabının  daha fazla çalismasina neden olur.

19- Çok gerekli degilse fırınlarda  ön isitma yapmayin. Yapacaksaniz da 10 dakikayi geçirmeyin.

20- Ayni anda birden fazla yiyecek pisirin. Enerjiden en az yüzde 50 tasarruf saglarsiniz.
21-Çalışmakta olan Firin kapagini her açtigimizda yüzde 20 oraninda isi kaybi oluşmakta.  Çalışan fırınlarımızın Kapagi açmamaya özen gösterelim
22- Mikro dalga firinlarda pisirme 2-10 dakika, isitma ise 10-30 saniyede gerçeklesir. Bu nedenle geleneksel firinlara göre yüzde 50 az elektrik harcarlar. Az yemek pişirecek isek  mikrodalga, çok yemek pişirecek isek  firini kullanalım.

23- Çamaşırlarımızı Yüksek sicaklikta yikamak yerine ilik veya soguk suyla yikama yapin. Durulama içinse soguk suyu tercih edin.

24- Önden yüklemeli makineler, üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketirler.
25- Çamasirlar çok kirli olmadikça ön yikama yapmayalım
26- Çamasir makinemizi, tam dolmadan çalistirmayalım
27- Çamasirlarimizi yikarken sicak su yerine ilik su kullanalım.  Çamaşır Makinesi elektrik enerjisinin yüzde 90’ini suyu isitmada harcar.

28- Ön durulama yapmayalım. Sicak su yerine soguk su kullanalım.

29- Bulasiklarin yikanmasi için 55 derece su sicakligi yeterlidir.
30 – Makinemizi tam doldurmadan çalistirmayalım.

31- Elektrik süpürgesinin torbasini sik sik bosaltalım. Böyle yaparak süpürgenin emme gücünü yükseltebiliriz

32- Eskimis firçalari yenileyelim :)
33- Süpürgelerimizin Yilda en az bir kez motor bölümünün açarak  toz ve pamukçuklarin temizlenmesi yapalım.
34- Saç kurutma makinesi 10 dakika çalistiginda, 60 watt’lik bir lambanin 3 saat yanmasina  esdeger bir elektrik enerjisi  tüketir.

35- Kullanmadigimiz zaman bosa enerji harcamamak için bilgisayarimizi kapatalım  veya fisi çekelim

36- TV’ler, videolar, CD göstericiler, kablosuz telefonlar, alarmlar ‘stand-by’ modunda enerji tüketmeye devam ederler. ‘Sizinti’ denilen bu enerji tüketimi, aletin kendi enerjisinin yaklasik yüzde 5’i kadardir. Aletleri ‘stand-by’ modunda tutmayalım
37- Küçük ekranli televizyonlar, büyük ekranlilara göre daha az elektrik enerjisi tüketirler.
38- Ses düzeyini düsük tutarak, daha az elektrik enerjisi tüketebiliriz.

39- Meyve ve sebzeleri, sürekli akan suda yikamayalım. Önce, su dolu bir kapta çamurlarini ve tozlarini atmalari için bekletelim. Ikinci kap suyla, son durulamasini yapalım. Dört kisilik bir aile, bu yöntemle yilda ortalama 18 ton su tasarruf edebilir.

40- Bulasiklarimizi elde degil, makinede yikayalım. Dört kisilik bir ailenin günlük bulasigini elde yikarsaniz, ortalama 84-126 litre su harcarız. Bulasik makinesi, ayni bulasigi sadece 12 litre suyla yikar. Bu da bir yilda ortalama 26-40 ton su tasarruf edecegimiz  anlamina gelir.
41- Dis firçalarken, tiras olurken suyu kapatalım. Kullanmadigimiz halde açik biraktigimiz su gideri, yilda kisi basi ortalama 12 tondur.
42- Daha kisa dus alin. Bes dakikalik dusta ortalama 60 litre su harcamaktayız
43- Gereksiz yere sifon çekmeyelim. Tuvaleti çöp olarak kullanmayin. Sifonu günde amaci disinda bir kez çekmeniz, yilda dört ton suyu bosuna harcamamiz anlamina gelir. 1.5 litrelik bir pet siseyi suyla doldurarak sifonunuzun içine yerlestirelim. Sifonu her  çektigimizde, sisenin içindeki su yerinde kalacagindan, her seferinde 1.5 litre tasarruf edebiriz. Sadece bu basit yöntemle bile yilda 2 ton su kurtarabiliriz.
44- Dus basliginizi degistirin. Suyu daha iyi bir sekilde püskürten ekonomik dus basliklarindan alalım ( tasarruflu duş başlıgı www.binindirim.com
45- Musluklari tamir ettirelim, su kaçagı olmadıgından  emin olalım. Saniyede bir damlayan musluk, yilda 1 ton su harcar.
46- Bir çamasir makinesi, tek bir çalistirmada 176 litre su harcar. Makinenizi haftada bir kez bile az çalistirmamiz, yilda 9 ton su tasarrufu anlamina gelir.

47- Ucuz uçak bileti bulmanin birinci ve degismez kurali, en az üç ay öncesinden bileti almak. Uçak doldukça ve zaman azaldikça bilet fiyatlari yükseliyor.

48-Firmaların  Promosyonlarinı takip edelim.
49- Havayollari sirketlerinin internet sitelerine üye olun. Indirimlerden haberiniz olsun.
50- Kis mevsiminde, Sevgiler Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, 23 Nisan Çocuk Bayrami gibi özel günlerde uçmak daha ucuz.
51- Yaz sezonunda seyahat ediyorsak, az tercih edilen gün ve saatleri seçelim. Hafta içi sabah ve gece yarisi biletleri daha ucuz oluyor.
52- Yurtdisi seyahatine çikmayı düşünüyorsak , Kasim ile Mart aylari arasini tercih edelim.
53- Yilbasinda bir yere gitmeyi düşürsek  bileti aylar öncesinden alalım.
54- Çok sik hava yolu ile seyahat ediyorsak , mutlaka havayolu sirketlerinin mil puan kazandiran kartlarindan edinelim .
55- Bayram dönemlerinde seyahat ediyorsak , dört-bes havayolu sirketini karsilastiralım bilet satin alımını tercih edelim. Yolcu kapmak için en yogun promosyonlar bu dönemde yapiliyor.
56- Yaz sezonu seyahatlerinde  biletimizi gidis-dönüs alımları tercih edelim

57- Tek basimiza seyahat etmek her zaman daha fazla maliyetli , turlara katılmaya çalışalım.
58- Arkadaslarimizla kalabalik bir grup olarak disari çikmakta isek  gidecegimiz restorandan vb yerden indirim talep edelim :)

Zaman ayırdığınız için Teşekkürler