Mini El Dikiş Makinası

Dikiş Nedir

Dikiş Nedir Kumaş & deri & kağıt gibi ürünlerin  birbirine tutturulması gereken  şeylerin birbirine eklenmesinde kullanılan el, ayak ve elektrikle çalışan makinalarla yapılan işlemdir.

 

DİKİŞ MAKİNASI NE ZAMAN BULUNDU

İlk makina, ağaçtan olup, deri dikmek için yapılmıştır. Bu makinayı 1790’da imal eden Thomas Saint patentini almıştı. Aradan yarım asra yakın bir zaman geçtikten sonra, 1830’da Fransız terzi Barthelmy Thimmonier mekanik olarak çalışan makinanın beratını aldı. Bu makinanın iğnesi bir ileri bir geri giderek çalışıyordu. Tatbiki olarak  pratik  ilginç ürün idi ve kullanışlı olması el emeği vererek bu işle uğraşanları memnun çok da memnun  etmemişti  onlar bu pratik ilginç   ürün sebebiyle boş kalacaklardı  ilginç pratik dikiş makinasını  yüzlerce işçi parçalamışlardıdikiş makinası

1846’da Amerikalı Elias Howe, dikiş makinasında mekik kullanılmasını geliştirerek bugünkü modern dikiş makinasının benzerini yapmıştı. Ancak Howe’un makinasına Amerika’da ilgi duyulmamıştı. Howe, İngiltere’ye geçerek buradaki patent haklarını William Thomas’a satmıştır. Bu şahıs daha sonra bu işten çok zengin olmuştur.

Daha sonra dikiş makinasına ilgi duyan Amerikalı Isaac M. Singer, kalp şeklinde bir parça ilave ederek, Howe’un eğri iğnesi yerine düz iğne kullanmıştır. Amerikalı Allen B.Wilson da yaptığı ilavelerle sürekli dönme hareketini sağlamış ve dikiş hızını arttırmıştır. Dört hareketli beslemeyle dişli alt plak kumaşı ilerletmekte ve süreklilik sağlamaktadır. Howe, Amerika’ya geldiğinde Singer şirketini ve diğerlerini patent haklarından dava etmiştir. 1870’te o zamanda alınan patentlerin zamanı dolmuştur. İlk elektrikli dikiş makinası 1889’da Singer Şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Ancak, ev makinaları 1920’lerde yaygınlık kazanmıştır. Zikzag makinalar ise, İkinci Dünya Harbinden sonra Amerika’da ortaya çıkmıştır. Zikzag makinalarla ev dikişi yeni bir canlılık kazanmıştır. Bu makinalarla değişik süslü dikişler yapmak, ilik açmak ve düğme dikmek gibi işler de yapılabilmektedir.

Ev dikiş makinaları dakikada 1500’e kadar dikiş yapabilir. Sanayide olanlar ise dakikada 5000’e kadar ulaşabilir. Tek iğne yanında çok iğneli olan makinalar da mevcuttur.

Dikiş makinaları zincir dikişli ve kapalı dikişli diye ikiye ayrılabilir. Zincir dikişte iğne deliğinden ve kumaştan geçen tek bir iplik mevcuttur. İplik çekilerek zincir yapılarak dikiş sürdürülür. Bu tür makina daha çok çuval, çantadaki dikişlerde kullanılır.

Kapalı dikiş yapan makinalarda ise, dikiş iğnesi kendisinden geçen bir iplik ve masuradan gelen iplikle dikişi yapar. Bu tip makinalar kumaş, deri, ayakkabı dikiminde kullanılır.

Ev dikiş makinalarının çoğu, düz dikiş veya zikzag dikiş makinalarıdır. Düz dikişte iğne aşağı yukarı doğru hareket ederken, düz dikiş yapar. Zikzagda ise iğne aşağı yukarı yanında, yana da hareket eder. Bu suretle eğrisel dikişler veya şekilli dikişler ortaya çıkar.

Basit ve modern dikiş makinalarının uç kısmında bulunan iğneleri düşey ve ucu deliklidir. Üstte bulunan makaranın ipliği bu delikten geçer. İğnenin altında gizli olarak bulunan mekikteki ipliğin ucu ile iğneden geçen ipliğin ucu dikilecek kumaş üzerinde birleştirilir. Makinanın kolu el, ayak veya elektrikle çevrilince, iğne alçalır ve kumaşı deler. Böylece kumaşın alt yanında bir ilmek bırakır ve hafifçe yukarı yükselir. Bu sırada mekik ilerliyerek içindeki ipliğin ucunu ilmekten geçirir. Yukarı doğru kalkan iğne kendi ipliğini çeker, ilmik gerilir ve mekiğin bıraktığı ipi sıkıştırır. Dikiş boyunca bu hareket saniyede

50-100 arasında olacak şekilde büyük bir hızla devam eder.

Eski tip dikiş makinalarında mekik yatay olarak gedip gelecek şekilde yapılmıştı. Modern makinalarda mekik yuvarlak, tam ve yarım devirlidir. Memleketimize ilk gelen makinaların ekserisi el ile çalışan tiptendi. Sonraları ayaklı olanları kullanılmaya başlandı. Günümüzde modern elektrikli makinalar daha çok kullanılmaktadır.

Eskiden makinalar düz dikiş ve kenar bastırmak için kullanılırdı. Bugün ise değişik işlerde değişik maksatlar için kullanılmaktadır. Kumaş ve deri konfeksiyon sanayinde, ayakkabı sanayinde, ev dikişlerinde çeşitli tipleri kullanılmaktadır. Memleketimizde değişik isimlerde çeşitli dikiş makinaları imal edilmektedir.

 Mini El Dikiş Makinası (Pratik Hızlı Dikiş Makinası)

Bu gün size tanıtacağımız ürün mini dikiş makinası Günlük yaşantımızın içerisinde her  gerek hissedilebilecek bir ürün mini dikiş makinası Kusursuz dikiş yapabileceğiniz harika bir cihaz. Kullanımı  çok kolay cihaz olan  Mini El Dikiş Makinesi ile her zaman elinizin altında seyahat çantasında cebinizde taşıyabileceğiniz kadar ufak onunla her zaman ihtiyaç olduğunda  her yerde dikiş yapabileceksiniz

productimage-picture-mini-dikis-makinesi-1248jpg

Mini dikiş makinası ile Yırtık ve söküklerinizin tadilatını, her zamankinden daha çabuk ve daha kolay yapabilirsiniz   Böylelikle artık ufak tefek işleriniz için terziye ücret ödemenize veya seyahatte bilmediginiz yerde terzi aramanıza  gerek kalmayacak

Mini dikiş makiası nı Tatil seyahatlarında iş gezilerinde  yanınızdan ayıramayacagız

MİNİ EL DİKİŞ MAKİNASININ   Özellikleri Nelerdir

Bu pratik ve ilginç ürün Mini dikiş makinası Daha hızlı  pratik ve daha kolay dikiş yapabilmenizi saglar
Mini dikiş makinasını Her kumaş tipinde kullanılabilirsiniz
Mini dikiş makinası Hafif ve kompakt tasarım ile  taşıması yanınızda taşıması kolay yer kaplamaz
Kablosuz, portatif  mini dikiş makinası
İhtiyaç duyduğunuz her yerde çalıştırabilme imkanınız  vardır

Yüzde yüz orjinal mini el dikiş makinalarını  www.binindirim.com sitesinde  piyasa fiyatlarına göre en uygun şekilde   satışa sunulmuştur