E-ticaret Sitelerinde SEO Nasıl Olmalıdır

E-ticaret sitelerinde SEO nasıl olmalı sorusunu birazdan 5 madde ile açıklayacağız ancak bu açıklamalara geçmeden önce kısa bir bilgi paylaşımı yapmakta fayda görüyoruz. E-ticaret siteleri açıldıktan sonra ilgilenilmeyen siteye malesef kullanıcı trafiği sağlanamaz. Sosyal medya, arama motorları, haber – blog siteleri, forumlar ve farklı siteler üzerinde tanıtımlar yapılması gerekmektedir. Bu tanıtımlar ücretli (örnek olarak Google adwords) ya da ücretsiz olarak (örnek olarak arama motoru optimizasyonu) yapılabilmektedir. İlgilenilmeyen bir e-ticaret sitesi, her sitede olduğu gibi kısa bir süre sonra ıssız ve kimsenin giriş yapmadığı bir site haline dönüşebilmektedir.

1. Sosyal medya optimizasyonu (SMO) önem verilmeliArama motorları sosyal medyada yapılan paylaşım ve bu sitelerden gelen kullanıcı trafiğine göre sitenizin sıralamalarında yer değişikliği yapmaktadır. Başta Google +, Facebook ve Twitter olmak üzere instagram, tumblr, vk, flickr, orkut gibi sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf, video, ürün tanıtımları ve aynı zamanda makale paylaşımları yapılmalıdır. Bu işlemler stratejik çalışmalar altında oluşturulduğu taktirde kısa bir süre içerisinde hem beğeni ve paylaşım sayıları artacak hem de sosyal medya optimizasyonunuz sayesinde SEO’nuz direk olarak bu durumdan olum bir şekilde etkilenecektir.

2. Blog ve haber sayfaları oluşturularak güncel tutulmalı

Bir e-ticaret sitesine arama motorlarından trafik sağlamak istiyorsanız index sayılarınızı yani yararlı sayfa sayınızı arttırmanız gerekmektedir. Eklenecek ya da eklenmekte olan ürünlerin sayısı bir süre sonra bitmektedir. Arama motorları güncel olan sitelere daha fazla önem verdiği için blog ya da haber sayfaları oluşturularak her gün ürünler ile ilgili tanıtım yazıları, makaleler, video ya da fotoğraf paylaşımları yapılmalıdır. Yazılan içeriklerin tamamının size ait olması (kopya içerik içermemesi) sitenizin hızlı bir şekilde yükselişe geçmesine sebep olan taktiklerden bir tanesi arasında yer almaktadır.

3. Site kalma süresi çok önemlidir

Sitenize giren kullanıcıların ne kadar süre sayfalarınızda ve sitenize kaldığını gösteren değere sitede kalma süresi adı verilir. Bir sitenin bu süresi ne kadar fazla ise arama motoru optimizasyonu o kadar iyi oluşturulmuş demektir. Eklemiş olduğunuz ürünlerle ilgili videolar oluşturmanız, daha fazla sayıda görsel eklemeniz, detayları açıklayıcı ve ilgi çekici bir şekilde yazmanız sitenizde kalma sürelerini arttırıcı faktörler arasındadır.

4. Video sitelerine yapılan eklemeler

Ürünlerinizin işlevlerini, genel görünümünü, nasıl çalıştığını anlatan videolar çekilerek bu videoların Youtube, izlesene, dailymotion, vk, siz.net gibi sitelere
eklenmesi hem trafiğinizi arttırıcı hem de arama motoru optimizasyonunuzu olumlu yönde etkileyici bir çalışmadır. Gerekirse bütün ürünlerinizin videosunu çekerek video paylaşım sitelerine eklemeniz önerilir.

5. Forum, haber, blog sitelerinde yer almak tanıtım yazıları almak

Türkiye’de çok kaliteli forum ve blog siteleri bulunmakta. Bu sitelere üye olarak e-ticaret sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Aynı zamanda haber sitelerinde yazarlık yapabilir ve doğal bir şekilde izin verildiği taktirde yeni ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda sektörünüze uygun olan blog ve benzeri sitelerden banner reklamlar ile birlikte tanıtım yazıları alabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan konu başlıkları üzerine stratejik çalışmalar yapıldığı taktirde zamanla siteye gelen kullanıcı trafiğinin ve buna paralel olarak satışların arttığı gözlenecektir. Unutulmamalıdır ki her sitede olduğu gibi e-ticaret sitelerinde de etkili bir şekilde geri dönüşüm oranlarına sahip olunması isteniyorsa SEO yani arama motorlarında yapılan çalışmalar en değerli çalışmalar arasında yer almaktadır.