Dailymotion nedir ? Dailymotiondan nasıl para kazanılır?

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte günümüzde video siteleri de oldukça popülerlik kazanan siteler olmuştur. Bu sitelerin kullanıcı sayısı giderek artmaktadır.

Müzik, film, eğitim, haber gibi pek çok kategoriye ayrılmış bir şekilde düzenlenmiş olan bu siteler üzerinde aranan pek çok konudaki videonun bulunması mümkün olmaktadır. Site kullanıcıları oldukça geniş bir yelpazede video bulabilme imkânına sahip olmaları sebebiyle bu siteleri beğenmekte ve sıklıkla kullanmaktadır.

Gerek video eklemek gerekse izlemek için her gün pek çok kullanıcı bu siteleri ziyaret etmektedir. Bu sitelerden biri ise Dailymotion isimli sitedir. Dailymotion müzik, eğitim, spor, oyun, haber, sanat, teknoloji ve daha birçok kategoride videoları izleyebildiğiniz, favorilere ekleyebildiğiniz ve üyesi olduğunuz tüm sosyal ağlarda paylaşabildiğiniz bir video izleme uygulamasıdır. 2005 yılında Fransa’da kurulan Dailymotion yayına başladıktan kısa bir süre popüler bir video barındırma sitesi olmuştur

Dailymotion Nedir

Dailymotion, 2005 yılında iki Fransız ortak tarafından kurulun online video izleme sitesidir. Youtube ile hemen hemen aynı tarihte kurulan şirket Paris merkezlidir ve dileyen herkes bu siteye video yükleyip izleyebilir. Geçtiğimiz yıllarda rekabetin getirdiği zorluklara direnmek amacıyla partnertlik (monetization) sistemini başlatan site, video içerik üreticilerine videoları izlendikçe para kazanmayı vaadediyor. Güvenilirliği tartışılmaz olan ve Türkiye’de de para kazanma özelliği aktif olan sitede ayrım yapılmaksın herkesin video yükledikçe para kazanmasına olanak tanınıyor. Telif hakkı problemleri minimum seviyede olduğu için pek çok kanal sahibi Dailymotion’u mesken tutmuş durumda. 300 milyondan fazla video barındıran siteye siz de kayıt olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz!

Kullanıcılarına video izleme imkanı sunan bir uygulama olan Dailymotion spor, müzik, eğitim, haber, sanat, teknoloji, oyun, seyahat, dizi gibi pek çok türde video izleme imkanı sunmaktadır. Site üzerinde videoları favorilere ekleme ve sosyal ağlarda paylaşma gibi özellikler de bulunmaktadır. Oldukça geniş bir yelpazede video içeren bu sitede aradığınız videolara ulaşmanız oldukça kolaydır. Arama butonu sayesinde istediğiniz videolara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Dailymotion üzerinde 20 dakika uzunluğuna kadar olan videolar rahatlıkla eklenebilmektedir. Ayrıca site Türkçe dil seçeneğine sahip olduğundan kolay bir kullanım sağlamaktadır. Site üzerinde sınırsız boyutlarda video ekleyebilmek için yaratıcı videolar hazırlayarak Motion Maker üyeliğine geçebilme imkanınız bulunmaktadır. Siteye video eklemek oldukça basit ve ücretsizdir. Dailymotion 2017 yılında el degiştir çok hatırı sayılır bir miktara satıldı ve site üzerinde yeni güncellemeler yapıldı

Yenilenen Dailymotion’da Neler var? 

En ilgi toplayan video içeriklere kolay ulaşılmasını amaçlayan Dailymotion, platformundaki kategorileri “Haberler”, “Spor”, “Müzik” ve “Eğlence” olmak üzere 4 ana başlıkta topladı. Premium niteliği kazanan içerikler, dünya çapında onay almış içerik üreticileri tarafından yayınlanıp mobil de ve masaüstü üzerinden kullanıcılara konserler, maçlar, sıcak gelişmeler gibi bir çok hizmet sunabiliyor.

Kişiselleştirilmiş Deneyim Üzerinden İçerik Keşfi

“Senin için” özelliği ile kullanıcıların en çok izlediği videolar üzerinden, kişisel ilgileri doğrultusunda aradıkları içerikler gösterilirken, “Keşfet” bölümünde izlemek isteyebilecekleri videoları daha hızlı ve pratik ulaştırmak adına trend içerikler bir araya toplanıyor. “Popüler Konular” da ise güncel konulara da değinerek kullanıcıları gündeme yakın tutmak adına son dakika haberleri, kültürel aktiviteler ve eğlence dünyasından son gelişmeler yayınlanıyor. Son olarak da çevrimdışı deneyimi sağlayan Dailymotion, “Kitaplık” ile kullanıcı sadakatini internetsiz ortamlarda dahi artırmak adına abonelikler, çalma listeleri ve videolar gibi sevdikleri içerikleri arşivlemelerine imkân tanıyor.

 

Dailymotion Para Kazanma Yöntemleri

1) Video Yükle Para Kazan

Dailymotion sitesinden para kazanmanın ilk yolu video yüklemektir. Bu site dileyen herkesin, belirli yasal zorunluluklara uyması şartıyla video yüklemesine ve gelir elde etmesine izin veriyor. Tek yapmanız kanal oluşturmak ve özgün ve ilgi çekici videolar yükleyerek bunların izlenmesini sağlamaktır. Videolardaki reklamları siz belirlemiyorsunuz, site kendisi otomatik olarak atıyor. Geçmişte partner olmak oldukça zorken şimdi dileyen herkes bu platformda içerik üreterek para kazanabiliyor. Başlarda ülkemizde partnerliği onaylamayan Dailymotion, çok geçmeden bu talebi karşılamak için Türkiye’de de iş ortakları edinmeye başladı. Daha sonrasında ise yayıncı seçerken dayattığı birçok doğrulamayı da iptal ederek insanları bünyesine katmaya başladı. Dailymotion bu şekilde içerik üretmeyi teşvik etmek ve para kazanmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

2) İnternet Sitesinde Video Yayınlayarak Para Kazan

Bir internet siteniz varsa ve ziyaretçi sayınız çoksa onlara video izleterek para kazanabilirsiniz. Bu yöntemin video yüklemekten farkı size ait olmayan videolardan da para kazanabilmenizdir. Yani bu yöntemi uygulamak için bir video yüklemek zorunda değilsiniz, tıklanan bir internet sitesine sahipseniz panelden alacağınız embed kodlarıyla dilediğiniz videoyu sitenizde yayınlayın ve bu videolardan para kazanın. Üstelik bir sınır da yok, yani dilediğiniz kadar video seçmekte özgürsünüz. Tek yapmanız gereken insanların ilgisini çekecek videolar seçmek ve tıklama potansiyeli yüksek alanlara yerleştirmek. Bu şekilde para kazanan oldukça ünlü siteler var. Örneği Cezmi Kalorifer sitesi Dailymotion’dan para kazanan en ünlü sitedir. Haber siteleri arasında ise Haberler.com önde gelir. Bu siteler yayınlarında Dailymotion’u kullanarak gelir elde ederler… Kendi sitenizde video yayınlayacaksanız ufak bir meta koduyla doğrulama yaptıktan sonra dailymotion para kazanma özelliği aktifleşmiş demektir.

3) Video Satarak Para Kazanmak

Dailymotion partnerlik sistemini başlattıktan sonra bir kazanç modelini daha başlattı: Ücretli İçerik! Bu sistem video içerik üreticisinin yani kanal sahibinin videolarını satarak para kazanmasını sağlıyor. Dailymotion videolarınızı yükledikten sonra bu videoyu satmak isteyip istemediğinizi soruyor, onaylıyorsanız videolarınız satılırsa gelir elde edebiliyorsunuz. Ancak sıradan videoların satılmadığını baştan belirmeliyim. Ayrıca videonun tamamen size ait olması gerekiyor, yani telif hakkıda içeren bir videoyu satamazsınız. Dailymotion’da satılacak videolar genellikle size ait eğitim setleri olabilir. Tıpkı Udemy gibi oluşturduğunuz içerikleri sadece satın alanların izlemesini sağlayabilirsiniz.

Dailymotion Ne Kadar Kazandırıyor?

Bu sorunun yanıtını vermek zor çünkü her dilin ve içeriğin kazandırdığı para aynı değil. Tıpkı diğer video sitelerinde olduğu gibi burada da yabancı diller değerli. Şirket Fransa merkezli olduğundan Fransızca içeriklere daha fazla para ödeniyor, ardından İngilizce videolar geliyor. Türkçe içerikler de para ediyor ancak Fransızca ve İngilizce kadar değil. Kazancınızı arttırmak için yabancı dilde yayın yapmayı deneyebilirsiniz. Kazanç net olmasa da tahmini bir rakam söyleyebiliriz: Dailymotion’da içerik üreten yayıncıların söylediklerine göre site ortalama günlük 5K izlenmeye 3-5$ alıyorlar. Günlük 5 bin kişinin izlediği bir kanaldan günde ortalama 15 TL kazanıyorsunuz. Bu rakam Türkçe yayın yapan bir kanalın istatistiğidir. Dili İngilizce veya Fransızca olan bir kanaldan bunun 2-3 katı kazanabilirsiniz.

Dailymotion Para Kazanma Taktiği

Şirketin Fransızlara ait olduğunu ve bu dildeki yayınlara daha fazla reklam verdiğini biliyoruz. Türkçe içeriklerde bazen reklam çıkmazken Fransızca videolarda böyle bir sorun yok. Dailymotion’dan yüksek miktarda para kazanmak istiyorsanız yayın dilinizi Fransızca veya İngilizce yapabilirsiniz. Kanal adı, profil ve kapak fotoğrafı gibi düzenlemeleri yapıp, kanala uygun bir açıklama da girdikten sonra oturduğunuz yerinde hiçbir önemi yok. Tek yapmanız gereken dil biliyorsanız bunu kullanmaktır. Dil bilmiyorsanız Fransızca içerikleri bu siteye yüklemeyi deneyebilirsiniz. Telif hakkıda içermedikleri sürece sorun yok, yasadışı olmayan her türlü videodan para kazanabilirsiniz.

S.S.S

Dailymotion ne kadar kazandırıyor?: TR’deki izleyiciler için ortalama 5 bin izlenmeye 3-5$ ödeme yapılıyor. Bu miktar yayın dilini İngilizce veya Fransızca yaptığınızda artıyor.
Dailymotion güvenilir mi?: Dünyanın en popüler video sitelerinden birisidir, son derece güvenilir ve ödemelerde sorun çıkarmıyor.
Ödemeleri nasıl alıyoruz?: Ödeme alt limitine ulaştıktan sonra profilinize banka hesabınızı tanımlıyorsunuz. Doğrulamadan sonra ödemeleriniz banka hesabına yapılıyor.
Ödeme alt limiti nedir?: 100$ (Güncel kur ile 380 TL)
Partner olmak için ne yapmalıyım?: Dailymotion’da partner olmak ve para kazanma özelliğini aktifleştirmek için tek yapmanız gereken video yüklemektir. Herhangi bir şart aranmıyor.

Sizlerle birlikte Dailymotion’dan nasıl para kazanılır gibi daha pek çok soruyu yanıtlamış olduk. Sizler de zaman kaybetmeden bu siteye üye olun ve videolarınızdan para kazanın! Sizler için seçtiğim Türkçe altyazılı motivasyon videosunu izlemeyi unutmayın. Bol kazançlar!

FACEBOOK HAKKINDA GENEL BİLGİLER