Burun Tıkanıklığını Gidermenin yolları

Burun Tıkanıklığını Gidermenin yolları

Burun tıkanıklığı, grip gibi solunum yolu enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonu veya alerji sonucu oluşur. Ancak ilaç tedavisi burun tıkanıklığını dindirmek konusunda fayda sağlasa da kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. Bazı soğuk algınlığı ve alerji ilaçlarının, hamileler veya belirli sağlık sorunları olan insanlar tarafından kullanılması tavsiye edilmez. İlaç kullanmadan burun tıkanıklığını gidermek isteyen insanlar, birkaç ev yapımı ilaçla sorunlarını halledebilir.

  1. Buhar soluyun. Sıcak bir duşa girerek buhar solumak, burnunuzun akmasında yardımcı olarak tıkanıklığın azalmasını sağlayabilir. Eğer duş almak istemiyorsanız bir çaydanlık dolusu suyu ısıtıp derin bir kaba dökün. Sonrasında buharın yayılmasına engel olmak için başınıza bir havlu geçirerek yüzünüzü sıcak suya yaklaştırın. Sıcak su kabına birkaç damla okaliptüs yağı dökmeniz, tıkalı burnunuzun açılmasına yardımcı olur. Kendinizi yakmamak için dikkatli davranın. Günde iki veya üç kez 10 dakikalığına buhar solumayı ihmal etmeyin.
  2. Sıcak bir şeyler için. Sıcak bitki çayı veya tavuk suyu, burun tıkanıklığını geçirmek konusunda faydalı olabilir. Sıcak içecekler, mukusun burundan akmasını sağlar. Bol miktarda su içmek de mukusu incelterek daha kolay akmasını sağlayabilir.
  3. Burnunuza nefes açıcı burun bandı takın. Bandın yapışkan kısmı burun kemiğinin üstüne gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Burun bantları, burun deliklerini açık tutarak nefes almayı sağlar. Çocuklar için olanlar da dâhil farklı marka ve modellerde nefes açıcı burun bandı, reçetesiz olarak satın alınabilir. Burun bantları, burnunuzu tamamen açmasa da burun tıkanıklığını azaltmada fayda sağlar. Ayrıca bantların herhangi bir yan etkisi yoktur.
  4. Uyurken başınızı yüksekte tutun. Düz yüzeyde uyumak, burun tıkanıklığına sebep olabilir. Başınızı en aşağı 30 derecelik açı oluşturacak şekilde yükseltmek için başınızın altına birkaç tane yastık yerleştirin. Bu burnunuzdaki mukusun akmasını sağlayabilir.
  5. Acılı yiyecekler tüketin. Kırmızıbiber gibi acılı yiyecekler, burnunuzun akmasını sağlayarak burun tıkanıklığını dindirebilir.
  6. Vitamin alın. C vitamini ve çinko gibi bazı vitamin ve mineraller burun tıkanıklığını azaltmada ve önlemede faydalıdır. Tavsiye edilen günlük dozaj, 50 mg çinko ve 500 mg C vitaminidir.