Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabiliriz

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabiliriz

Blog yazarak para kazanmak ek iş yapmak isteyenlerin düşünmesi gereken  ilk sıralar arasında  yer almaktadır.Maddi olara  Ek gelir elde etme ve ekonomik olarak rahatlama  konusunda ciddiyseniz belki de hayatınızı değiştirebilecek bu yazımızı şiddetle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Online başarı için kilit noktaları bilmeniz gerekir. İnternet 7/24 pazarlama yapabileceğiniz bir ortamdır. İnsanların problemlerini çözmek için araştırma yaptıkları global bir ortamdır. Sizde internet ortamını önemli bilgileri veya online ürünleri pazarlamak için kullanırsanız ve insanların problemlerini çözerseniz bulduğunuz çözümlere karşılık güzel paralar kazanabilirsiniz.

” Blog Nedir Ne İşe Yarar “?

” Blog Nedir “?

Eskiden insanlar birbirlerine haber vermek için  mektup yazardı. Daha sonraları  e-mail atmaya başladılar . Ve eskiden insanlar günlük hatıra defteri  tutardı. Belkide çogumuz  bir zamanlar günlük yazıyorduk . Belki aranızda halen günlük tutmaya devam edenler  vardır. Ancak günümüzde internetin hayatımıza girmesi ve hızla yayılmasıyla birlikte günlüklerin yerini de bloglar almış durumdadır.

Blog, eskiden ajanda tarzı defterlerimize yazdığımız günlüklerin internet ortamında tutulması fikriyle ortaya çıkmış küçük websiteleri olarakda adlandırabiliriz . Bizler günlüklerimizi internet ortamında tutabileceğimiz gibi, onları arkadaşlarımızla ve herkesle de paylaşabiliyoruz.

İnternet üzerinden yüz binlerce insana ulaşabilmenin kolaylığı ve blog fikri birleşince, sadece günlük tutmak değil, ilgi alanlarımızla ilgili paylaşımlar yapmaktan, yemek tarifleri yayınlamaya, teknoloji, hayat, çocuk bakımı, yemek, din ya da aklınıza gelmeyecek yüzlerce konuda blog açmak mümkün.

” Kişisel Blog “

Belirli bir konuda ya da farklı alanlar üzerine duygu ve düşüncelerimizi, tecrübelerimizi kendi yazma üslubumuz ile içerikler ürettiğimiz blog çeşidine kişisel blog denir. Uzun süredir  blog yazarlığı yapıyorum ve kişisel blogumda çeşitlikonular üzerine , blog yazıları  yazıyorum. Bu süre zarfında tecrübe edindiklerimi siz ziyaretçilerimlede  özellikle blog açmayı düşünen ama bir türlü adım atamayanlarla, paylaşmak istiyorum. Bu yazımda kişisel blog açmak isteyenlere hangi konular üzerine yazabileceklerini, sitelerinin görünümünün nasıl olması gerektiği, okuyuculara karşı nasıl hitap edileceği gibi hususlar üzerine değineceğim. Ayrıca birçok kişinin aklını kurcalayan blogdan para kazanma konusundan da bahsedeceğim.

“Kişisel Blogumuzda Hangi Konular Üzerine Yazmalıyım ?

Kişisel bloglar, içerik ve konu bakımından standart bloglardan farklıdır. Örneğin, bir teknoloji blogundan teknoloji hakkında içeriğe sahip olması beklenir. Fakat, “kişisel blog “larda böyle bir sınırlama yoktur. Edebiyat, teknoloji, sağlık, moda gibi bir çok konu üzerine içerik barındırabilir. Bununla birlikte tek bir konu üzerine yoğunlaşılabilir. Önemli olan kişisel görüşlerin makalelerde yer almasıdır.

Blog açmaya karar verdiyseniz, ilk olarak düşünmeniz gereken hangi konu üzerine yazacağınızdır. Bilgi sahibi olduğunuz konular, hobileriniz ve ilginizin olduğu konular hakkında içerik üretebilirsiniz. Eğer ilgi alanınızın dışında ve pek fazla bilginizin olmadığı konular hakkında yazarsanız, ilk başlarda içerik üretmede sıkıntı çekmeseniz bile, ilerleyen dönemlerde yeterli içerik üretemeyebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz konular hakkında yazın. Blog yazarken ne kadar çok eğlenirseniz, blogunuz o kadar çok uzun ömürlü olur. İlgi alanınızın dışında sırf yazmak için oluşturduğunuz içerikler yüzünden blogunuzun çöp olması çok uzun sürmez. Zira böyle bir çok çöp olup gitmiş durumda.

“Blog nasıl açılır”?

** Blogların en iyi taraflarından biri kendi ifade etme alanları olmalarıdır. Yaşadığımız dünyada sesimizi birilerine duyurmak oldukça zordur. Ancak bloglar sayesinde düşüncelerinizi başkalarına duyurabilir ve fikirlerinizi yayınlayabilirsiniz. Tutkularınızı ve ilgi alanlarınızı bloglamak sizi tatmin ve mutlu eder. Ayrıca yazı dünyasına girmenin en akıllıca yollarından biridir.

** Blog açmak oldukça ucuzdur. Blog açarken ödeme yapmanız gereken iki bileşen vardır. Birincisi alan adı (domain name ) ve ikincisi barındırma hizmetidir( web hosting ). Düşük ücretlerle blogunuzu açabilir ve yönetebilirsiniz. Hatta bedava barındırma ve alan adı hizmeti sağlayan internet siteleri bile vardır. Ancak size tavsiyemiz kendi alan adınızı ve barındırma hizmetinizi almanızdır çünkü daha faydalıdır. Blog açmanın yıllık ortalama maliyeti 90-150 TL arasında olmaktadır.

** Blog yazılımlarını kullanmak oldukça kolaydır ve özellik WordPress blog yazılımı bunların en popüleridir. WordPress sayesinde birkaç küçük kurulumdan sonra kendi bloğunuzu açabilirsiniz. WordPress kurulumu için internet üzerinde size yardımcı olabilecek bir sürü forum ve kılavuz vardır. Ayrıca bloğunuzun görünümü için birçok hazır tema seçenekleri bulunmaktadır. Bu temalar ücretsiz olduğu gibi paralı da olabilmektedir. Google’da “WordPress temaları” şeklinde bir arama yapabilir ve kendi temanızı seçebilirsiniz.

 “Blogun Özellikleri Nelerdir”

1 . Özgün olmalı, kopya içerik kullanılmamalı

2 . Etkileyici içerikler oluşturulmalı

3 . Okuyucuya fayda sağlamalı

4 . İlgi alanı ile alakalı yazılar yazılmalı

5 . Kişisel düşünceler aktarılmalı

6 . Saygılı ve samimi bir dil kullanılmalı

7 . Blog yazarını tanıtan hakkımda sayfası olmalı

8 . Okuyucular iletişim bilgilerine ulaşabilmeli

9 . Kendine özgü tarzı olmalı

10 . Para kazanma amaçlı olmamalı

11 . Tema seçimi iyi yapılmalı

12 . Blog yazarları ile iletişim halinde olunmalı

Kişisel blog sahibi olup da başarılı olmak göründüğü kadar kolay değil. ‘’Nasıl olsa kendi tecrübelerimizi yazıyoruz istediğimiz gibi yazabiliriz’’düşüncesi kadar yanlış bir düşünce yok. Çünkü yazdıklarımızı sadece biz okumuyoruz. Blogumuz ile büyük bir dünyaya açılıyoruz ve yazılarımız yüzlerce/binlerce kişi tarafından okunuyor. Hal böyle olunca blogumuza çeki düzen vermemiz gerekiyor.

 

“Blog yazarak nasıl para kazanılır “?

Reklamlar, sponsorluklar, affiliate programlar ( satış ortaklığı programları ) sayesinde blogunuzdan para kazanabilirsiniz. Birçok insan bloglar sayesinde büyük gelirler elde eder. İlk birkaç ay sürekli yazırlar yazmaya devam ederseniz ortalama 3-4 ay sonrasında, aylık 400-500 TL gibi bir gelir elde etmeniz işten değildir. Bu rakamlar son derece ılımlı rakamlardır. Zaman geçtikçe ve siz yazmaya devam ettikçe geliriniz de bu doğrultuda artış gösterecektir.

Para kazanabileceğiniz sistemler şunlardır:

1-Affiliate pazarlama programlarına katılarak para kazanabilirsiniz.

2- Google adsense sayesinde blogunuzdan para kazanabilirsiniz.

Ne bloğu açabilirim?

Bloglar karlı pazarları hedeflemek için kullanılabilir. Hedeflediğiniz karlı pazarlar doğrultusunda fikirler üretebilir ve ürünler hakkında görüşlerinizi yazabilirsiniz. Sağlık, kadın ve moda, güzellik, alışveriş, tatil, teknoloji vb. aklınıza ne geliyorsa o konuda blog açabilirsiniz.  Örneğin yeni bir anne oldunuz. Bebekler hakkında faydalı bilgiler sunan bir blog açabilirsiniz. Ya da yemek yapma konusunda kendinize güveniyorsanız yemek tarifleri bloğu açabilirsiniz. Bu seçim tamamen size ve ilgi alanınıza bağlıdır.

 

Bloğumun ziyaretçi sayısı nasıl artırılır “?

Bloğunuzun ziyaret edenlerin sayısını arttırmanın en önemli kriteri ziyaretçileri memnun etmekten geçmektedir. Blogunuzun içeriği ne kadar iyi olursa sonuçlarınızda o kadar iyi olur. Eğer ziyaretçileriniz aradıkları bilgileri bloğunuzda bulabiliyorsa sitenizde daha çok zaman geçireceklerdir. Böylece siteniz google aramalarında üst sıralara çıkmaya başlayacak ve daha çok kişi bloğunuzu ziyaret edecektir. Şunu unutmayın ki siz yazılarınızda kaliteden ödün vermediğiniz sürece ziyaretçiler size geleceklerdir. Örneğin yemek tarifleri veren bir blog açtınız. İlk yazınızda avakado soslu pekin ördeği tarifi vereceksiniz diyelim. Bu tarif diğerlerinden farklı ve ziyaretçilerin memnun edici olmalıdır. Tarifinizi resimlerle zenginleştirebilir, bu yemeğin yanında nelerin pişirilebileceğini önerebilirsiniz.

Bloğunuzun trafiğini arttırmak için sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanmalısınız.

Facebook, twitter gibi sosyal ağlarda hesaplar açarak bloğunuz için sayfalar oluşturarak yazdıklarınızı buralarda paylaşabilirsiniz. Bu sayede bloğunuzu beğenenlerin sayısı her geçen gün artacaktır. Bu da sürekli ve sadık bir ziyaretçi kitlesine sahip olmanız demek.

İnternet sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak için başka internet siteleri aracılığıyla backlinkler (google sayfa değerinin yükselmesi için bir sitenin başka bir siteye banner veya text link vermesi) alın. Anahtar kelimeler ve arama motoru optimizasyonunu kullanarak internet sitenize kaliteli içerikler koyun.