BİSİKLET NEDİR

BİSİKLET NEDİR

BİSİKLET: En çok üç tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıtlardır. Bisiklet için ülkemizde sürücü belgesi almadan kullanılmaktadır. Bisiklet motorlu ise; bu motorlu bisiklet olarak adlandırılır

Bisikletin icadı konusu üzerine  tarihçiler arasında tam bir fikir birliği bulunmamaktadır ve ileri sürülen tarihler tartışmalı tarihlerdir. Bisiklet, tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı kişinin çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır

Oyuncak yapmaya meraklı olan Fransız Sivrao Kontu, 1790 senesinde bir kalas parçasının iki ucuna birer tekerlek koyarak ilk bisikleti yaptı. Célérifêre adını verdiği bu oyuncağın gelecekte milyonlarca insan tarafından kullanılacağının hiç farkında değildi. Oyuncağın üzerine ata biner gibi oturuluyor ve ayaklarla yerden hız alınıyordu. Başka bir Fransız bunu biraz geliştirdi. Oturma yerine (sele) ile bir de gidon ilave etmişti. Böylece hem üzerinde oturulabiliyor, hem de istenilen yere çevrilebiliyordu.

1818 yılında İngiliz makinisti Birck oyuncak bisikleti demirden yapmıştı. Pratik olmayan, ağır, yürütülmesi zor bir araç olmuştu. Nihayet 1855 yılında Fransız baba-oğul ön tekerleğin göbeğine bir pedal takmayı başarmışlardı. Bu aletlerine Latince iki tekerlek manasına gelen kelimelerden faydalanarak Bicycle (Bisiklet) adını verdiler. Bisiklet önce İngiltere sonra da bütün Avrupa’ya yayıldı. Yayılma ve gelişme o kadar hızla oldu ki, 1871 yılındaki Alman-Fransız savaşında Fransız ordu birliklerinde bisiklet kullanıldı.

Fransa’da kurulan bisiklet fabrikası imalata başladıktan bir yıl sonra, İngilizler de yeni bir model hazırlayıp piyasaya sürdüler. 1875 yılına kadar, bisikletlerde hızın ön tekerleğin büyüklüğüne bağlı bulunduğuna inanılıyordu. Bu sebepten ön tekerleklerin çapı 1.75 metreye kadar çıkarılırken, arka tekerleklerin çapı 30 santimetreye kadar inmişti. Bu durum bisikletin yalnız uzun boylu, uzun bacaklı kimseler tarafından faydalanılan bir araç haline gelmesine sebep oldu. 1875 yılında yapılan üç tekerlekli bisikletlerle kısa boyluların da binmesi sağlandı.

Ayna dişlisi ve rublenin keşfi ile pedal, iki tekerleğin ortasına getirildi. İki dişli de zincirle birbirine bağlandı.

1888 yılında John Boyd Dunlop adındaki bir veteriner tahta tekerlekler üzerine içi hava dolu lastikler geçirince bisiklete binmek rahat oldu. Bundan sonra bisiklet modelleri gittikçe artan bir hızla değişirken, bisiklet yarışları da başladı. Dünyada ilk bisiklet yarışı 1869’da Paris ile Longchap arasında yapıldı. İlk mukavemet yarışını Christia Terront 3 saat 40 dakika 20 saniye ile kazanmıştı. Günümüze kadar olan gelişmeler, olimpiyat ve dünya şampiyonaları milyonlarca insanı velodromlara çekmektedir. Bisikletin başlıca parçaları: Bisiklette yaklaşık olarak 1000 parça vardır. Mekanik olarak; 1) Kadro, 2) Gidon, 3) Frenler, 4) Sele ve borusu, 5) Tekerlekler, 6) Pedal, ayna dişlisi ve mili, 7) Zincir, 8) Ruble gibi bölümlere ayrılır.

Bisiklet yarışları (sporu): Bisiklet sporu, dağlık arazide, düz yollarda, kapalı salonlardaki pistlerde ve motorsiklet arkasında olmak üzere çeşitli şekillerde yapılır. Bu spor tek veya ekiple amatörler ve profesyoneller arasında olur. Yapılan müsabakalar öncelikle yol ve pist olmak üzere ikiye ayrılır. Yol yarışları, etaplı, tek günlük, saate karşı, motorardı ve takım yarışları; pist yarışları ise 4 km takım, 4 km pursuvit, 1 km sürat, 1 km saate karşı, puanlı yarışlar, turatlama yarışları şeklindedir.

Yarış bisikletleri 7 kg ile 10 kg arasında ağırlıkta olabilir. Bu ağırlık son yıllardaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak daha aşağıya indirilmiştir. Pist bisikletleri daha hafiftir. Ağırlığı 5,750 kg ve 6,500 kg arasındadır. Bunlarda fren bulunmaz, yol bisikletlerine göre daha hafif malzemelerden yapılırlar. Bisiklet yarış pistlerine velodrom denir. En normal pist üç turu 1 km edecek şekilde olanıdır. Stadyumdaki pistler 500 m olarak yapılır ve iki turu bir kilometredir. Genişlikleri ise, 5-10 m arasındadır.

Türkiye’ye ilk bisikletin hangi tarihte ve kim tarafından getirildiği bilinmemektedir. Girişi oldukça eski olmasına rağmen spor olarak benimsenmesi 1910 yılından sonraya rastlar. 1912 yılında ilk bisikletçilerimiz Paris Olimpiyatlarına katıldılar.

Bisiklet Sporu Tarihi

Bisiklet sporunun 100 yılı aşan bir geçmişi bulunmaktadır. Bisiklet sporu, iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış bir spor dalıdır.Bu spor özellikle Avrupa ülkelerinde çok sevilmekle birlikte, başka ülkelerde de ilgi sürekliolarak  artmaya devam etmektedir

Dünyanın pek çok ülkesinde, amatör ve profesyonel bisikletçiler için çeşitli sportif yarışlar bulunmaktadır

Bisiklet sporu Eğlence, ulaşım ve yarışma amacıyla bisiklet sürmenin giderek yaygınlaşması ile birlikte daha da gelişmiştir

Genellikle ülkeler arasında gerçekleştirilen Bisiklet Yarışmalarında herkesin bildiği en önemli yarış, tabi ki Dünyanın dikkatini çekmeyi başaran zorlu Fransa Bisiklet Turu ilk sıradadır.

Bölgesel olarak gerçekleştirilen yarışmaların dışında bilinen en büyük Bisiklet Yarışmaları şu şekilde sıralayabiliriz

  • Fransa Bisiklet Turu
  • İtalya Bisiklet Turu
  • İspanya Turu
  • Dünya Şampiyonası
  • Coupe de France

Türkiye’de Bisiklet Sporu

Ülkemizde bisiklet sporu için çalışma yapan resmi kurum Türkiye Bisiklet Federasyonudur.
1923 yılında kurulan Türkiye Bisiklet  federasyonu ülkemizde birçok bisiklet yarışı organize etmekte ve Uluslararası yarışmalar için bisikletçi yetiştirilmesi için çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de hemen hemen her ilde Bisiklet Yarışları gerçekleştiren Türkiye Bisiklet Federasyonu, buralardan gelen bisikletçiler ile de Türkiye çapında yarışmalar gerçekleştirmekte ve dereceye giren bisikletçiler ile Türkiye’yi yurt dışında temsil etmektedir.

Bisikletin Faydalar

1-Yapılabilecek en iyi ve en keyifli spor dalıdır,

2-Bisiklet insanlık tarihinde yapılmış en iyi icatlardan biridir,

3-Özgür olma fırsatını yakalarsınız,

4-Kendi gücünüz ile kullanabileceğiniz en iyi ulaşım aracıdır,

5-Çevre ve doğa dostudur,

6-Trafik sorununa en iyi çözüm bisiklettir,

7-Stresten uzaklaşmanın en iyi çözümlerinden biridir,

8-Yürüme gücü ile daha çok yol alırsınız,

9-Doğada bisiklete binerken sürekli olarak yeni yerler keşfedersiniz,

10-Kilo, stres, metabolizma hastalıkları, sırt ağrıları ve yüksek tansiyona bire bir,

11-Fazla kiloya sahip insanlarda eklemleri zorlamadan spor yapma imkanı sunar,

12-Beyin ve ruh sağlığınızı düzene sokar,

13-Kas gelişimi sayesinde ağrıları azaltıcı bir etki yaratır,

14-Kas sisteminin güçlenmesi sayesinde vücudun denge mekanizmasını geliştirir,

15-Bisiklet sporu insanı daha sağlıklı ve daha mutlu bir hale sokar,

16-Dayanıklılık gücünüzü arttırır,

17-Sürekli zinde kalırsınız,

18-Stresle baş etmenize yardımcı olur,

19-Gelişmiş ülkelerde bisiklet ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır,

20-Kuvvet gelişiminden sonra, yağ yakımı ile birlikte kilonuzu kontrol edersiniz,

21-Eklemlerinizin güçlenmesi ile birlikte, kondisyonunuz artar,

22-Kalp ritminizi dengeye sokar,

23-Bacak, sırt, kol, boyun ve karın kaslarınızı geliştirir,

24-Ekonomik ve sosyal bir spordur,

25-Vücuttaki kemik yoğunluğunu arttırır,

26-Ailenizle birlikte yapabileceğiniz en iyi spordur,

27-Kilo sorunu olanlar mutlaka bu sporu yapmalıdır,

28-Arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz bir spordur,

29-Süreklilik sağlayarak bisiklet yarışlarına katılabilirsiniz,

30-Bu sporu yaparken bir eğitmene ihtiyaç duymazsınız,

31-Öğrendiğiniz zaman asla unutmazsınız,

32-Özgüveninizi arttırır,

33-Bireysel olarak yapabileceğiniz en iyi spor dalıdır,

34-Kalp hastalıkları riskini azaltır,

35-Her an, her saat ve her mevsim bisiklete binebilirsiniz,