Backlink Sorgulama için Seo Araçları

Backlink Sorgulama için Seo Araçları

İnternette bu amaca hizmet ettiğini iddaa eden o kadar çok uygulama mevcut ki size bu sayfada yüzlerce araç sayabilirdim. Fakat en doğru tespit yapan backlink sorgulama araçlarından kısaca bahsedip backlink link-building planlarınızı engellemeyeceğim.

Herşeyden önce neden bir grup insan oturup backlink sorgulama ile ilgili yada herhangi bir seo aracını oluşturma ihtiyacı hissetti? Seo araçları bu işi profesyonel düzeyde yapan kişiler için geliştirilmiş ücretli hesaplara sahip uygulamalardır aslında. Bu araçları üreten ve hizmete sunan firmalar tüm web için link arşivi, sayfa arşivi, domain arşivi gibi web üzerindeki çeşitli kaynakları crawl eder. Devasa disk alanı ve server gücü sahibi olmaları gerekir. Bu sebeple çıkardıkları istatistikleri ücret ödeyen kullanıcılar ile paylaşırlar.

Yine de ücretsiz seo araçları mevcuttur. Bazılar günlük limit ile çalışırken bazıları demo hesaplar ile çalışır. Örneğin ayrıntılı seo raporlarını kayıtlı olmayan kullanıcılar göremez.

Backlink sorgulama için seo araçlarından en çok bilinenlerden bahsedeceğim. Çünkü en doğru sonucu verebilecek olanlar güçlü bir altyapıya sahip olan uygulamalardır. Backlink sorgulama için en garanti seçenekleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Alexa Seo Aracı

Website sahibi olan ve birazda google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak isteyen birçok kişinin bildiği bir araçtır. Alexa web üzerindeki linkleri ve sayfaları tarar sonuçları kendi veritabınında saklar. Bu sonuçlara dayanarak dünya bazında ve ülke bazında öne çıkan sitelerin sıralamasını yapar. Arama motorları bir sorgu için listeleme yaparken her bir sitenin alexa üzerindeki değerlerini de algoritmaya dahil eder.

Alexa sayesinde güvenilir bir şekilde websiteniz hakkındaki backlink sorgulama bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra websiteniz için daha başka istatistikleri de elde edersiniz. Örneğin site trafiğinizi öğrenebilirsiniz. Daha önce de söylediğim gibi alexa seo arcının her özelliğini ücretli üyelik açmadan göremiyorsunuz.

Ahrefs Ücretsiz Seo Aracı

Seo araçları arasında bulabileceğiniz en mükemmel uygulama ahrefs.com adresinin sunduğudur. Tüm kullanıma erişebilmek için ücretli üyelik açmanız gerekir. Fakat ücretsiz seo aracı olarakta kullanmanız mümkün. Şöyle ki; ahrefs.com kullanıcıları için her bir ip üzerinden günde 3 adet bedava sorgulama yapma imkanı sunmaktadır.

Sitenize gelen tüm linkleri tek tek bu araç sayesinde bulabilirsiniz. Hatta linklerin bulunduğu sayfaların ve websitelerinin hangi seo değerlerine sahip olduğunu da görebilirsiniz. Website seo değerlerinizin zaman içinde nasıl değişime uğradığını ve her bir metrik için özenle hazırlanmış istatistiklere erişebiliyorsunuz.

Backlink sorgulama için benim önerim ahrefs.com adresini kullanmanızdır. Ama malesef günlük limiti olan bir araçtır ve üyelik ücreti küçümsenecek bir rakam da değildir.

Daha sonraki yazılarımda en az burada yazdıklarım kadar işe yarar backlink sorgulama ve seo aracı tavsiye edeceğim.