Backlink Nedir Baclklink Çeşitleri Nelerdir

Backlink bir başka sitenin sizin sitenize verdiği linke verilen isimdir. Türkçe ye çevirmek gerekirse geri link olarak çevrilebilir.

Arama motorları sizin linkinizin olduğu siteleri incelerken bu linkleri takip ederek sizin sitenize de gelirler. Bu sayede arama motorları sizin sitenizi daha sık aralıklarla ziyaret etmiş olurlar.

Sitenize gelen backlink sayısı arama motorlarının sizi arama sonuçlarında sitenizi üst sıralarda çıkarmak için yani SEO için çok önemli bir faktördür. Backlink işlemlerine başlamadan önce sitenizin özgün içerikli yazılar ile doldurmuş olmalısınız. Ayrıca anahtar kelimelerinizi yerinde ve doğru olarak kullanmış olmalısınız.

Özgün içerikten sonra aldığınız backlink sayısı içeriği kötü olan sayfalara oranla çok daha yararlıdır.

Backlink konusunu daha iyi anlamak için şöyle düşünelim; eğer benim sitemi diğer 10 site referans olarak gösteriyorsa yani benim sayfalarımın linklerini paylaşmışsa buna karşılık benim sitemle aynı konuyu anlatan bir başka siteyi sadece 3 kişi refereans olarak göstermişse arama motorları benim sitemin daha kaliteli içerik sunduğunu söyleyecektir. Böylece arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan site benim sitem olacaktır.

Peki backlink vermenin başka ne gibi faydaları vardır.

Sitenizi üst sıralarda çıkarmak için hepimizin tek çabası sitemizin pagerank değerini yükseltmektir.Backlink pagerank değerinde en önemli etkenlerdendir.

Pagerank değeri düşük olan sitelerden yüksek sayıda backlink almak yerine pagerank değeri yüksek olan sitelerden daha az sayıda backlink almak daha akıllıcadır.

Backlink almak ve sandbox a düşmek

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken bir kuralı aklınızdan çıkarmamalısınız. Kendi sitenizin konusu dışındaki alakasız sitelerden,bloglardan alakasız backlink almamalısınız. Bunu en azından kendiniz bilinçli olarak yapmamalısınız.

Google Backlink Websitenizi Nasıl Etkiler

Daha çok ziyaretçi çekmek için daha üst sıralarda çıkmayı hedefleriz. Bu düşünce ile yanlış hamleler yaparak kötü neticeler oluşturabiliriz. Bu yüzden backlink almak oldukça hassas bir konudur. Bugün bir anlık dikkatsizlik ile bir siteden alacağınız bir backlink bir süre sonra sitenizi google penaltı noktasına kadar getirebilir. Google backlink değerinizi yükselttiğiniz sürece kalıcı seoyaptığınız ortadadır.

Zaman içinde artan google backlink değerinizi sık sık backlink sorgulamaaraçlarını kullanarak kontrol etmelisiniz. Spam olabileceğinizi düşündüğünüz sitelerde sayfalarda olan linklerinizi derhal kaldırmalısınız

Backlink Çeşitleri Nelerdir

Edu backlink, gov backlink gibi herkesin bahsettiği backlink çeşitleri ve bunların farklarından bahsedeceğim.

 

Rel Attribute Çeşitleri ve Backlink

Rel attribute seçenekleri arama motoru botlarına linkleri nasıl kullanmaları gerektiğini anlatan bir özelliktir. Rel attribute sayesinde sitenizden dışarı giden linklerin sizin sitenizin değerini düşürmesini engellemeniz mümkündür. Bir başka mesele de sizin başka sitelerden aldığınız linklerin işinize yarayacak şekilde olmasını sağlamanızdır. Bunu yine rel özelliği sayesinde yapabilirsiniz. Rel attribute seo için kritik öneme sahiptir, çünkü web üzerindeki backlink tipleri bunlara göre ayrılmaktadır.

Rel attribute seçenekleri nelerdir;

– Follow link: bu seçenek ile yapılan linkler arama motoruna beni takip et demektedir.Yani bu linki değerlendir ve bu web sayfasına git ve tara/indeksle anlamına gelmektedir. Bu tarz linke sahip olan sayfanın değeri düşer fakat bu linki işaret ettiği sayfanın değeri artar.

– nofollow link: Verilen linkin bulunduğu sayfanın değerini düşürmek istemiyorsanız bu seçeneği kullanmalısınız. Bu linki gören arama motoruna bu linki takip etme demiş olursunuz.

Örnek şekil:

<a href= "www.google.com" rel = "follow" >bu link follow </a>
<a href= "www.google.com" rel = "nofollow" >bu link nofollow </a>

Domain Uzantılara Göre Backlink Çeşitleri

Domain uzantıları listesine yeni yeni katılan uzantılar mevcut bazılarını duymuş olabilirsiniz ve alıp almamakta  seo açısından tereddüte düşmüş olabilirsiniz. Google alanadı uzantılarından farklı değerlendirmeler yapabiliyor. Fakat bu sadece org, edu, gov gibi uzantılarda geçerlidir.

Örneğin ‘com’ ile ‘im’ arasında bir ayrımcılık yapmamaktadır. Bunun ardından gelebilecek bir soru ise şudur. Öyleyse neden google arama sonuçlarında hep ‘com’ uzantılarını görüyoruz?

‘com’ alanadı uzantısı web’in varolduğundan beri vardır. Bu yüzden com uzantıları arasındaki backlink haritası diğer uzantıların sahip olduğundan çok daha büyük ve çok daha geçmişe dayalıdır. Ayrıca alanadı alan kişilerin büyük bir yüzdesi com uzantısı tercih etmektedirler. Bunun sonucunda com uzantılı websiteler ile hem google hem biz kullanıcılar daha çok karşılaşırız.

Edu backlink ve gov backlink gibi alabileceğiniz linkler varsa bunlar sizi oldukça iyi yerlere getirecektir. Bunun haricinde org uzantılı sitelerden alacağınız linklerde bir önce bahsettiğim iki uzantı dışındakilere oranla daha yüksek değer katmaktadır.

backlink çeşitleri nelerdir

Sosyal Medya Backlink

Bir süre öncesine kadar google sosyal ağlardaki linkler ile ilgili problemler yaşamaktaydı. Buradan gelen backlinklerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği muamma idi. Bir facebook sayfası yada grubu yada profili gizlilik koşulları yüzünden google tarafından indekslenemiyordu. Bu durumda bazı linkler taranabiliyorken bazıları taranmıyordu. Çünkü açık sayfa ve açık gruplar sorun yaratmıyordu ama kapalı grup ve sayfalardaki linkler alınamıyordu.

Sizde sosyal ağlardan backlink aldığınızda taranmasını istiyorsanız açık sayfa ve gruplarda ve profillerde paylaşmalısınız. Google sosyal ağlardan backlinkalındığında farklı kriterler ile değerlendiriyor.

Forum Profilleri Backlink Çeşitleri

Başta forumlar olmak üzere çeşitli website platformlarında oluşturduğunuz profillerinizin imza kısmına yada profil sayfası kısmına yerleştirdiğiniz linklere Profil Backlink adı verilir.

Genellikle bu linkler forum website tarafından nofollow olarak ayarlanır. Bu yüzden seo açısından backlink değeri daha düşüktür. Seo için etkisinden daha çok ziyaretçi çekmek ve bilinirlik kazanmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Video’dan Alınan Backlink

Özellikle youtube gibi muhteşem bir kullanıcı akışı olan video paylaşım platformlarında paylaştığınız video altında oluşturulan linklerdir.

Sitewide Backlink Nedir?

Websitenize gelen linklerin geldiği sitenin her sayfasında sahip olduğunuz linklere verilen isim sitewide backlink. Örneğin bir sitenin footer kısmına ya da sidebar kısmına yerleştirilen linkiniz muhtemelen bu sitenin her sayfasında görüntülenecektir. Bu durumda bu link sitewide backlink olarak değerlendirilir.

NotSitewide Backlink Nedir?

Sitewide link çeşidinin tam tersidir notsitewide backlink çeşidi. Bir websitenin sadece bir kaç sayfasında yer alıyorsanız site çapında link almamışsınız demektir. Bu durum notsidewide link olarak adlandırılır.