Backlink Nedir ve Önemi

Bir web sitenin,en gözde arama motoru  Google aramasında  ve diğer dünya geneli tüm arama motorlarında üst sıralarda olmasını ve orada kalmasını sağlayan yüzlerce kriter bulunmaktadır. Bu kriterler içerisinde en güçlü olan kriter ise  ise Backlink tir. Arama motorlarının backlink e bakışı ve değerlendirmesi önemlidir. Kaliteli ve bütün kriterleri taşıyan bir web siteniz var diyelim. Bu web siteniz kimse tarafından tavsiye edilmiyorsa (kimse backlink vermiyorsa) üst sıralarda yer almak hayal olur. Backlink çalışması olmayan bir sitenin ilk sırada yer alması gibi durumda ise bunun nedeni, orada ve o konuda bir rekabetin olmayışıdır.

Evet, Backlink; öncelikle google olmak üzere tüm arama motorlarında ilk sayfada ve ilk sıralarda yer almak için en önemli kriterdir. İçeriğinde makale dahi olmayan bir web sitenin, Google gibi dünya genelinde rekabetin üst seviyelerde olduğu bir sahada, ilk sayfada yer alabilmesinin sırrı budur. SEO ile yeni ilgilenmeye başlayanlar bile, arama motorlarının kalite kriterleri olduğunu bilirler. Bir web sitenin başarılı olabilmesi için, domain yaşı ve sık güncellenmesi gibi kriterler önemli olsa da, kaliteli ve sürekli backlink bunlardan çok daha önemlidir.

Backlinke  bütün arama motorları tavsiye olarak bakar. Örneğin; bir A sitesi ve bir B sitesi olsun. B sitesi A sitesine giden bir link verdiğinde, sitesini ziyaret edenlere A sitesini tavsiye etmiş oluyor. Geri kalan kriterlere göre backlink, bu nedenle önemli ve değerlidir.

Bir insanın arama motorlarının çalışma prensibine müdahale etmesi, olağan durumlar dışında, mümkün olmamaktadır. Bir web sitesi farklı bir siteye link veriyorsa, linki alan site değerlidir. Arama motorları durumu bu şekilde değerlendirir ve backlink i diğer kriterlerden daha kaliteli ve üstün tutması da kaçınılmazdır.

Web siteniz için bir veya bir kaç backlink alarak sıralamaya etkisini gözlemleyebilirsiniz. Daha çok yurtdışında karşılaşılan, Black Hat Seo ( kara şapka seo ) adı verilen bir durum vardır. Bu, Google tarafından banlanan, kara listeye alınan web sitelerinden, haberleri yokken rakip sitelere backlink verip sıralamadan düşürme olayıdır. Tamamıyla makinelerin yürüttüğü bir sistemde, bu bazı kişiler için fırsat gibi algılansa da, backlink yaparken dikkat etmekte fayda var!

En değerli Backlink tir. İlişkili backlinkı in çeşitleri vardır. Örneğin; bir gıda sitesi bir ayakkabı sitesi için backlink verirse 10 üzerinden 3, bir giyim sitesi ayakkabı sitesi için backlink verirse 10 üzerinden 6 dır. Bir ayakkabı sitesi diğer ayakkabı sitesi için backlink veriyorsa 10 üzerinden 8, diğerine backlink veren ayakkabı sitesi eski ve tutarlı bir site ise 10 üzerinden 9, backlink veren ve alan ayakkabı sitelerinin her ikisi de kaliteli ve güçlü siteler ise verilen link Do-follow 10 üzerinden 10 dur. Mantık aşağı-yukarı budur. Kaliteli backlink ne kadar fazla ise o kadar başarı sağlanır. Google Her şey içerik için diyor. Evet, bizlere göre de her şey içerik için ve arayanların aradığına ulaşmasını sağlamak için! Backlink  in en sağlam kriter olmasına bir neden daha.

Google ın web site sahipleri için, istenmeyen veya samimi olarak tavsiye edilmeyen linkleri diğerlerinden ayırabilmesi için sunduğu bir araç. Sitenizde yoruma ihtiyacınız var ama bu yorumlarda verdiğiniz backlinkler yüzünden değer kaybetmek istemiyorsanız No-follow aradığınız özellik. Üzerinde tartışmalar sürse de No-follow backlink faydasız değil, değeri biraz daha düşüktür. Doğal görünebilmesi için, 1000 tane follow link varsa 50-100 tane de No-follow gerekir. 1000 ve üzeri backlinkiniz var ve tümü de follow olursa, bu pek de doğal algılanmaz değil mi?

Belki de en fazla tartışılan backlink çeşididir. Örneğin; bir blogda düşüncelerini yazan ve okuyanlardan da görüşlerini almak için yorum yazma fırsatı sunmuş. Bu fırsatı sunduğu alanda web siteniz şeklinde bir girdi eklenmiş. Birkaç cümleden oluşan kısa bir makale ancak birkaç ayda binlerce yorum almış. Bu neden yapılır? Backlink kapmak için elbetteı

En kaliteli Backlinklerden biri. Pek çok konunun yayınlandığı ve backlink veren bir makale sitesi düşünün. Oldukça da değerli bir web sitesi olsun bu; kaliteli, pek çok kişi tarafından takip edilen, arama motorları gözünde de değerli olan, PageRank değeri yüksek. Bu siteden backlink aldığınız makale de size özel ve Google ın daha önce hiç karşılaşmadığı özgün bir makale ise, daha fazlası olamaz. Yurtdışında en çok uygulanan backlink desteği olsa da Türkiye de pek kullanılmaz. Aslında, seolar için olmazsa olmaz backlink kaynağıdır. Arama motorlarında itibar görür ve zaman geçse de backlink desteği devam eder. Özel Makale Backlink Paketi Backlink Merkezimizde bulunmaktadır.

Makale siteleri gibi arama motorları için değerli olan siteler Sosyal Paylaşım siteleridir. Web 2.0 mantığıyla arama motorları insanları sosyal sitelerde aktif olmaya yönlendirdi. Sosyal paylaşım siteleri her şeyin paylaşıldığı alanlar haline geldiği için web siteleri de en çok paylaşılanlar ve ilgi görenler arasında yerini aldı. Backlink paketlerimizin bir özelliği de sosyal ağlardaki bu backlink hizmetini profesyonel olarak sunmaktır.

Dizinler kategori mantığı ile web sitelerinin sadece giriş sayfalarına ait adresleri, URLleri listeleyen sitelerdir. Başvurular elle yapılır ve site editörleri tarafından sitenizin uygunluğu incelenir. Temel olarak site adresi (URL) , site başlığı, site kısa tanımı gibi bilgiler girilerek başvuru gerçekleştirilir. Dizinler dünyanın her noktasında yer alır ve internetin olmazsa olmazıdır. Dizinlerde yer almak dünyanın her noktasından bir backlinkiniz var anlamındadır. Başka bir avantajı da, siz unutsanız dahi sitenize backlink vermesidir. Aldığınız bir dizin backlink paketinden ilk ay iyi derecede fayda sağlarsınız ve takip eden sonraki aylarda, dizin editörleri artık zamanın geldiğini düşünüp kayıtları onaylar ve hiç beklenmeyen bir anda 4-5 adet, hatta bazen 10 backlink verilir. Makale backlink ve dizin backlink, paketlerimizde olduğu üzere kesinlikle backlink paketlerinde olması gerekenlerdendir.

backlinkmerkezi.org Backlink Paketleri en kaliteli backlink çeşitlerini içerir. Bize göre, bir web sitesinin başarı sağlaması ve bunu sürdürebilmesi için en önemli konu Backlink tir. Bir backlink paketi almasanız dahi, Backlink Merkezi Site SEO Analizi ile web sitenizdeki eksikleri tespit ederek başarı sağlayabilirsiniz.

Şu ana kadar 4 yorum yapıldı.

 1. İhsan diyor ki:

  Faydalı bir içerik olmuş tesekkurler

 2. admin diyor ki:

  Teşekkür ederim http://www.mimozabilisim.com

 3. Onur Kalafat diyor ki:

  Çok teşekkürler harika paylaşımlar yapıyorsunuz. Sayfayı sık kullanılanlarıma ekliyorum.
  http://www.mimozabilisim.com