Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink temel anlamda hiç ücret ödemenize gerek olmayan bir konudur. Akıllıca davranıp ve mantıklı stratejiler oluşturduğunuz sürece tamamen sıfır maliyet ile bu işi halledebilirsiniz.

Değişmeyen bir kural var backlink leriniz arama motorlarının botları tarafından didik didik ediliyorlar. Bu yüzden her hamlenizi google a takılmadan yapmanız gerekiyor. Bir başka açıdan bakınca; zaten hileli çalışmalar yapmıyorsanız bu tarz endişeleriniz de minimum düzeyde olacaktır. Aşağıda listelediğim maddeler ile backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler kısaca açıklamaya çalıştım. Bunları kendinize kural edindiğiniz sürece backlink konusu sizin için bir kabus olmaktan çıkacak. Aksine bu kurallar dahilinde hareket ettiğinizde artık daha kaliteli backlink almış olacaksınız ve websiteniz arama sonuçlarında üst sıralara yerleşecek.

İçerik Uyumu

Backlink alacağınız sitenin içeriğinin sizin sitenizin içeriği ile uyumlu olması gerekir. Bu konuda ilk önce sitenin genelinin uyumuna bakabilirsiniz. Eğer az da olsa alakalı buluyorsanız sonrasında backlink alacağınız sayfanın içeriğine dikkat edilmesi gerekiyor. Daha kritik olan kısım link yerleştireceğiniz sayfanın içeriğidir.

Spam olmamasına dikkat edin

Kendi sitenize alacağınız backlink sadece sizin siteniz ile alakalı değildir. Eğer bir adult veya spam bir siteden sayfadan link alıyorsanız bunun sizin sitenize etkisi oldukça kötü olacaktır.

Sitewide notsitewide değeri

Link yerleştireceğiniz sitenin sitewide ve notsitewide değerlerini göz önüne almalısınız. Bir sitenin sitewide değeri her zaman notsitewide değerinden çok daha küçük olmalıdır. Sitewide ve notsiwide değerleri hakkında ayrıntılı bilgi için backlink çeşitleri nelerdir yazımı okuyabilirsiniz.

Link çıkışı

Eğer backlink alacağınız sitede dışarıya verilen linklerin sayısı yüksekse bu sitenin verdiği linklerin değeri düşük olacaktır. Bunun siteniz için kötü bir duruma yol açmayacaktır fakat beklediğiniz etkiyi alamayabilirsiniz.

Güncel olmasına dikkat edin

Güncel içerik sahibi sitelerden sitenize gelen linkin arama motorları tarafından daha çabuk fark edileceği ve işleme koyulacağıdır. Güncel olan, günlük paylaşımlarda bulunan bir siteyi arama motoru botları daha çok ziyaret ederler. Bu durumda sizin yerleştirdiğiniz backlink daha çabuk işleme koyulur.

Backlink değeri

Sitenin backlink değerinin yüksek olmasına dikkat ediniz. Backlink sorgulamaile ilgili bir çok seo aracı bulabilirsiniz. Önceki yazılarımda da bunlardan bahsettim.

Pagerank değeri

Google pagerank değerinin yüksek olması aldığınız backlink’in değerini çok fazla yükseltir. Pagerank değeri yüksek olan sitelerden alacağınız bir adet linke karşılık pagerank değeri düşük sitelerden 10 adet link almanız gerekebilir.

Bu maddeleri backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler backlink için temel kurallar olarak kabul edebilirsiniz. Bu durumlar ile ters düşen linkleri kaldırmayı yada değiştirmeyi düşünebilirsin

Şu ana kadar 2 yorum yapıldı.

 1. admin diyor ki:

  YOUTUBE SEO ÇALIŞMASI YAPARKEN KULLANABİLECEĞİN EN ETKİLİ YÖNTEMLER

  Burada anahtar kelime belirlerken insanların videomuzun konusuyla ilgili hangi kelime öbeklerini aradıklarına dikkat etmemiz gerekiyor. Bir video hazırlarken insanların hangi anahtar kelimeler üzerinden videomuza erişeceklerini tahmin etmemiz gerekiyor.

  Diyelim ki insanlar Youtube SEO konusunda hazırladığımız videomuza ulaşacaklar. Bu videoya hangi anahtar kelimeler üzerinden ulaşırlardı?
  Dikkat çekici bir video başlığı koyarak insanların videonu daha kolay fark etmesini sağlayabilirsin. Hedeflediğin esas anahtar kelimeyi video başlığında kullanman SEO açısından avantaj sağlayacaktır.
  Etiketler Youtube’ta kullanılan en etkili SEO tekniklerinden biridir. Videonla ilişkili anahtar kelimeleri etiket olarak ekleyerek videonun izlenme sayısını arttırabilirsin. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler eklemen videolarının SEO gücünü arttıracaktır.

  9-10 tane anahtar kelime eklemen yeterlidir.
  Yorum sayısı fazla olan videolar Youtube SEO açısından önemli bir avantajdır. Tıpkı Google’da olduğu gibi Youtube’da da yorum sayısı önemli bir SEO kriteridir.

  Yorumlar Youtube’a hangi videonun insanlar tarafından daha çok ilgi gördüğünü söyler. Bu durumu avantaja çevirmek için insanları videomuza yorum yapmaya teşvik edebiliriz.
  Kanalın abone sayısı Youtube’un videoları sıralarken dikkate aldığı önemli bir kriterdir. Kanalına abone olan insanlar paylaşacağın her videoyu göreceği için abone sayısını arttırmaya çalışmak öncelikli amaçlarından biri olmalıdır.

  Başarılı Youtuber’ları incelersen paylaştıkları videoların sonunda insanları kanala abone olmaya yönlendirdiklerini görürsün.
  SEO’yu etkileyen en önemli faktörün içerik kalitesi olduğunu unutmamalısın. Kaliteli bir video çekimi ve ses kaydı içeriğinin daha çok beğenilmesini sağlar. Video kalitesini arttırmak için profesyonel bir stüdyo kullanmana gerek yok. Video çekimlerini cep telefonunla bile yapabilirsin.
  Video kapak resmi SEO’yu doğrudan etkileyen bir faktör olmamasına rağmen ilgi çekip videonun daha çok tıklanmasını sağlayacağı için videomuzun sıralamasına önemli ölçüde etki eder.

  Bazı insanlar sadece video kapak resminden etkilenerek bile videomuza tıklayabilir. İlgi çekici tasarımlar yapmak için Photoshop programını kullanabilirsin.
  Youtube’a yüklediğin video doyasının ismi “94729k.mp4” gibi anlamsız bir kelimeyse bunun yerine videonun konusunu anlatan bir isim yazabilirsin.
  Youtube kanalının ve videolarının SEO gücünü arttırmak için backlink inşası yapman gereklidir. Kanalına gelen her backlink Youtube’a kanal otoritenin arttığı sinyalini verir.

  Bunun için kendi blogların ve başka bloglar üzerinden Youtube kanalına ve videolarına backlinkler gönderebilirsin.
  Hazırladığın Youtube videolarını blogundaki içeriklerin içine eklersen videolarına doğrudan trafik yollamış olursun.

  İzlenme sayısı ve toplam izlenme süresi artacağı için Youtube videolarını daha yukarılarda konumlandırmaya başlar.

  Hazırladığın videoda hedeflediğin anahtar kelimeyi mutlaka açıklama bölümünde kullan. Youtube videonun altında yer alan açıklama bölümünde anahtar kelimeyi gördüğünde o anahtar kelimenin arama sonuçlarında seni daha yukarılarda konumlandırır.
  Youtube, bir video paylaşım ağıdır. Yani bir sosyal medya ağıdır… Diğer sosyal medya kanallarında yapılan video paylaşımları Youtube sıralamaları içim önemli bir kriterdir.

  Sosyal medya ağlarında bir videon için yapılan her paylaşım sana bir backlink kazandırır.

  Videolarını hangi sosyal ağlarda paylaşmalısın?

  Facebook
  Twitter
  Instagram (Videonu yerleştirdiğin blog yazısının linkini paylaşarak)
  Bu sosyal ağlarda videolarını paylaşarak izlenme sayısını arttırabilir, videonun arama sonuçlarında daha üst sıralarda konumlanmasını sağlayabilirsin.

 2. ilhan AKMAN diyor ki:

  Aynı şey youtube videoları için geçerli midir?