Anahtar Kelime Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anahtar Kelime Nedir ?

Herhangi bir web sitesinin içeriği hakkında en geniş kapsamlı bilgiyi veren kelimeye anahtar kelime denilmektedir. Başka bir deyişle arama motoruna yazılan bir kavram o web sitesinin içeriğini oluşturan temel kavram ise, yani o web sitesindeki tüm hizmet ve çalışmaları açıklamaya yetiyorsa o kavram söz konusu web sitesi için anahtar kelime konumundadır. Yani arama motorlarına kullanıcılar tarafından yazılan her kavram aslında birer anahtar kelimedir. Kelime olarak ifade edilmesi yanıltıcı olmamalı, zira anahtar kelimeler tek bir kelimeden oluşabileceği gibi birden fazla kelimeden hatta cümleden bile oluşabilmektedir.

Arama Motorları Açısından Anahtar Kelime Nedir?

Küçük bir misal  vererek konuyu açıklamaya  çalışalım. Bir kitapçıya gidip inşaat mühendisliği  konusunda bir araştırma yapıyorum dediğimizde aslında kendisine bir anahtar kelime vermiş olursunuz

Kitapçı da tıpkı bir arama motoru gibi davranarak bize en uygun kitapları vermeyi amaçladığından bizi hedef odaklı olarak inşaat mühendisliği kitaplarının olduğu bölümde yer aldığı raflara götürür. size çeşitli sorulara sorarak  olarak ilgilendiğiniz tam olarak ilgilendiğimiz konuyu bulmaya çalışan  kitapçı aslında bizden biraz daha fazla geri bildirim alarak en doğru kitabı bulmaya çalışmaktadır

SEO  açısında düşünürsek kitapçı bize inşaat mühendisliği rafflarına götürerek sorular sorarak satış yüzdesini artırmaya çalışmakta  konu ile alakalı kitapları göstererek bize bir kitap satma şansını maksimize etmektedir

Bizim kitapçıya inşaat mühendisliği içerisindeki ilgilendiğimiz araştırma yaptığımız konu hakkında ek bilgi vermemiz aslında arayışımızı belirginleştirmemizdir. Arama motorları da tıpkı yukarıda bahsi geçen kitapçı gibi davranır. Kullanıcılar arama kutucuklarına ne kadar belirgin anahtar kelime yazarlarsa o kadar amaca uygun sonuçları listeler. Unutmayalım, arama motorlarının amaçları kullanıcılara en doğru sonuçları en kısa zamanda getirmektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelime nedir

Uzun Kuyruklu (Long Tail) anahtar kelime adından anlaşılacağı üzere birden fazla anahtar kelimeden oluşan anahtar kelimelerden oluşuyor. Örnek: “Ayakkabı” normal bir anahtar kelime. “adidas  Kadın Ayakkabıları” ise uzun kuyruklu anahtar kelimedir.

Herkes SEO konusunda sektöründeki ana kelimeye odaklanıyor. Elbette bu iyi; ancak Long Tail dediğimiz uzun kuyruklu  anahtar kelimelerdeki dönüşüm oranı da oldukça yüksek.

Anahtar Kelime NASIL KULLANILMALI

SEO çalışması yaparken, web sitesinin içeriğini veya sunulan hizmeti ifade eden birden fazla anahtar kelime kullanılması daha etkili olacaktır. Ancak birden fazla anahtar kelime kullanımı halinde her kelime için web sitesinde açılacak olan sayfanın çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bu durum kullanıcıların web sitesinde bulundukları süreyi doğrudan etkilemektedir.

Anahtar Kelime Neden Belirlemeliyiz?

İnternet kullanıcıları google, yandex, yahoo vb arama motorlarında aradıkları konu ile ilgili içeriklere ulaşabilmek için en çok bilinen bir kaç kelimeyi (A. Kelime) kullanarak aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu kullanıcılar içerisinden bizim içeriklerimizle ilgilenen kullanıcıların web sitemize ulaşabilmesi için bu kullanıcıların aramalarda kullandığı kelimeleri içeriklerimizde bulundurmamız gerekir.

Bu sayede arama motorlarında içeriğimiz ile ilgili arama yapan birçok kişiye ulaşmamız mümkün olur.

Anahtar Kelime Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Google adsense reklam hesabı sahibi iseniz ve sitenizden hatırı sayılır gelirler elde etmek istiyorsanız Anahtar kelimeleri iyice analiz etmeli hangi kelimelerin arama motorlarında ne kadar yoğunlukta aranma hacmine sahip vb unsurları iyice düşünerek yola çıkmalıyız peki nelere dikkat etmeliyiz nasıl bir yol belirlemeliyiz derseniz ;

Web sitemizi uygun bir domain seçerek sitemizi açtık sonrasında Anahtar kelime belirlerken bir değil daha fazla unsurları göz önünde bulundurmalıyız  Örneğin biz anahtar kelime belirlerken aşağıdaki sorulara yanıt aramaktayız   Eğer uygunsa web sitemiz için makale içerikleri konusundaki çalışmamızı ona göre yapıyoruz.

 1. Seçmiş olduğumuz kelimenin Aranma hacmi var mı var ise ne kadar ?
 2. Seçmiş olduğumuz Bu anahtar kelime bana ne kadar kazandırır?
 3. Bu kelime  beni arama google aramalarında üst sıralara çıkarabilir mi?
 4. Ben seçmiş olduğum anahtar  kelimeye uygun makale  içerikleri  üretebilir miyim?
 5. Seçmiş olduğum Bu kelime arama motorlarında yasaklı mı?

**Anahtar kelimenin   Aranma hacmi var mı?

Seçeceğimiz bu  anahtar kelimede arama motorlarında üst sıralara çıktığınızda sitenize ziyaretçi gelmeye başlayacaktır. Fakat gelen ziyaretçi sayısı istediğiniz seviyede olmayabilir. Bu nedenle örneğin Google Adwords Anahtar Kelime Aracı gibi yerlerden anahtar kelimenizin getirebileceği hit hakkında bilgi sahibi olun. Eğer bir konuya odaklı niche site yapıp o konuda anahtar kelime arıyorsanız size tavsiyem kelime aracında en az aylık 2500 aranmaya sahip olsun. (Eşleme seçeneğinde “Tam” seçili olmalı)

** Bu kelime bana ne kazandırır?

Listede istediğiniz yere çıktınız ve istediğiniz gibi ziyaretçi geliyor. Ama içeriğe uygun reklam yok ya da çok az. Durum böyle olunca ziyaretçi reklamla ilgilenmez. Bu madde reklam geliri beklemeyenler için es geçilebilir.

** Bu aramada üst sıralara çıkabilir miyim?:

Yine kelime aracından anahtar kelimenin rekabet oranına bakabilirseniz. Eğer rekabeti yüksek gösteriyorsa ilk sıralara çıkmanız hayli zor.

**Bu kelimeye uygun içerik üretebilir miyim?:

Eğer para verip içeriği başka birine yazdıracaksanız problem yok. Ama siz yazacaksanız sıkılmadan yazabileceğiniz bir konu seçebilirsiniz.

** Bu kelime arama motorlarında yasaklı mı?

Seçeceğimiz anahtar kelime arama motorlarından yasaklı olmamalı. Örneğin yetişkin içerik diye bilinen kelimeleri seçerseniz sitenizde Adsense reklamları yayımlayamazsınız. Ya da Google’ın spam damgası vurduğu kelimeleri seçtiğinizde sıkıntı çekersiniz.

Yazımızın başlangıcında ‘anahtar kelime’lerden ve anahtar kelimelerin öneminden bahsettim. Bir konuda web sitesi hazırlarken, hedefleyeceğimiz temel anahtar kelimeleri belirlemek çok önemli. Çünkü, o siteye koyacağımızı yazılarda, bu belirlediğimiz anahtar kelimeler çevresinde alt-başlıklar belirleyeceğiz ve yazacağız.

Belki örnek vererek ilerlemek daha anlaşılır olacak.

“internetten para kazanmak” anahtar kelimesi google’da ortalama olarak ayda 4.400 kez aranıyor, ve doğal olarak bu anahtar kelime üzerine yoğunlaşan çok sayıda web sayfası var [Çünkü sitenize gelen, ayda 4,400 kişilik bir ziyaretçi portföyünüz olduğunda, para kazanma şansınız daha fazla olur (sitenize reklam alarak, ürün satarak vb.)]. Bu yoğun rekabet nedeniyle, bu konuda arama yapıldığında google’ın 1. sayfasında görünmeniz için uzunca bir süre çalışmanız gerekecektir.

Bunun yanında, yine benzer alanda şöyle bir anahtar kelime daha var: “internet üzerinden para kazanmak istiyorum”. Bu anahtar kelimenin google aylık aranma sayısı ortalama 110. Doğal olarak buradaki rekabet çok daha az diğeri ile kıyaslandığında; ve google’ın 1. sayfasına çıkma şansınız da çok daha kolay. Bu tur daha cok kelimeden olusan anahtar kelimelere ingilizcede “Long Tail Keyword” deniyor, yani “Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime”

Bir anahtar kelime ile 4,400 aylık ziyaretçi sayısına ulaşmak varken, neden farklı anahtar kelimlerle ilgilenip çok daha düşük sayıdaki ziyaretçiyi hedef alalım? İşte benim nedenlerim:

1. Bu anahtar kelimelerde üst sıralara yükselmek çok daha kolay

Yukarıda da kısaca bahsettiğim gibi, rekabeti çok fazla olan anahtar kelimeler yerine, bu tür ‘uzun kuyruklu anahtar kelimeler’e odaklanmak, sitemizin kolayca üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

Kabul, üst sıralara çıktığınız aramalar ayda binlerce kez yapılıyor olmayacak. Ama şöyle düşünün;

– Hedefi sürekli büyük tutup, küçük hedefleri göz ardı edip sitenize bir türlü ziyaretçi çekememek

mi daha iyi? yoksa

– Büyük hedeflerinizi bir yandan aklınızda tutarken, diğer yandan da küçük hedeflere ulaşıp az da olsa sitenize ziyaretçi çekebilmeye başlamak

mi? Bana göre 2. seçenek çok daha güzel. Bu yolla siteme ziyaretçi gelmeye başladığında kendime olan güvenim de artıyor, çalışma azmim de.

2. Hedef kitleniz çok daha belirli

Diyelim ki teknolojik ürünler ile ilgili yayın yapan bir siteniz var. Bu konuda yayın yapan belki milyonlarca başka site de var, dolayısıyla google’da üst sıralara yükselmek gerçekten çok zor.

Bunun yerine, daha net odaklı yazılar yazmak hedef kitlemizi çok daha belirgin hale getirir. “en son çıkan teknolojik ürünler” anahtar kelimesi etrafında bir yazı yazmak, bizi mutlaka daha kısa sürede üst sıralara taşır.

Size bir fikir vermesi açısından, bu anahtar kelimelerin aranma sıklığını ve üst sıralara ulaşma zorluğu katsayılarını veriyorum aşağıda:

teknolojik ürünler

aranma sıklığı: 2400

zorluk derecesi: 33 (100 üzerinden hesaplanan bir katsayı, ne kadar büyükse, o kadar zor demek)

en son çıkan teknolojik ürünler

aranma sıklığı: 140

zorluk derecesi: 23

Anahtar kelimelerin aranma sıklıklarını gösteren şöyle iki farklı grafikle anlatmak istediğim daha belirgin ortaya çıkar sanırım:

3. Bir yazı birden fazla “Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime” barındırabilir

Yazdığınız bir yazının, zorluk derecesi yüksek tek bir anahtar kelime için arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi çok zor. İki ya da daha fazla anahtar kelime ile bu başarıyı yakalamak (aynı yazı ile), nerdeyse imkansız.

Ancak bu durum, ‘uzun kuyruklu anahtar kelimeler’ için geçerli değil. Bir yazı içindeki birden fazla uzun kuyruklu anahtar kelime, google’ın ındexlerine girebilir ve, farklı aramalar sonucunda siteniz üst sıralarda görünebilir.

 

Bu üç nedeni saydıktan sonra şöyle küçük bir hesaplama yapalım:

Diyelim ki, bir yılın her günü yazı yazdınız ve web sayfanızda yayınladınız. Ve her bir yazı, 3 farklı ‘uzun kuyruklu anahtar kelime’ için üst sıralara yükseldi. Ve her bir anahtar kelime de size yıl içinde 20 ziyaretçi getirmiş olsun (hedefimizi gerçekten küçük tutalım). Toplam ziyaretçi sayımız şu olur:

365 * 3 * 20 = 21,900

Diyelim ki sitenizi ziyaret eden bu 22 bin kişiden, sadece %1i satılan bir ürünü alsın (hedef kitlenizin bu kadar belirli olduğu durumlarda, ürün satma yüzdeniz çok daha yüksek olur, ama biz standart bir hesaplama olan %1 ile devam edelim), bu da 220 kişi demek.

Her bir satılan üründen de sizin kazancınız 10 dolar olsun (bu de son derece kötümser bir tahmin, genelde internette satılan ürünlerin komisyonları çok daha fazla oluyor. Bir fikir vermesi açısından clickbank’a bakmanızı öneririm). Bu da bizi 220 * 10 = 2,200 dolar hesabına getirir (yaklaşık 5,500 TL).

Yıllık 5,500 TL bazılarınıza az görünmüş olabilir. Şu birkaç maddeyi yazmak istiyorum hemen:

– Bu kazanç sürekli olarak devam edecek bir kazanç. 2. yıl hiçbir şey yapmasanız bile, büyük olasılıkla benzer bir meblağ hesabınıza gelecek.

– Sonraki yıllarda çalışmalarınıza devam ederseniz, kazanç katlanarak büyüyecek (2. yıl 11,000 TL, 3. yıl nerdeyse 20,000 TL gibi).

– Ben her zaman, ‘internetten para kazanmak uzun vadeli bir iş. 1 haftada olacak bir iş değil diyorum’ zaten. Size verdiğim örnek, son derece gerçekçi bir hesaplamanın sonucu. Eğer size 1 haftada, 1 ayda bu kadar para kazanmayı garanti edenler varsa, hemen beni de haberdar edin 🙂 Ben de öğrenmek isterim o yolları…

Bu konu ile ilgili belirtmek istediğim 2 önemli nokta daha var:

1 – Bölge/Şehir ismi ekleyerek uzun kuyruklu anahtar kelime yapmak size daha da büyük avantaj sağlar

Yukarıda açıklamaya çalıştığım gibi, çok kelimeden oluşan anahtar kelimelerde başarı sağlamak daha kolaydır. Bu uzun anahtar kelimelere bir bölge adı ya da şehir adı eklemek, anahtar kelimeyi daha da belirgin hale getirir ve başarı şansını artırır.

Şöyle bir örnek vereyim:

anahtar kelime: bebek bakıcıları
aranma sıklığı: 480
anahtar kelime zorluk derecesi: 26

anahtar kelime: yatılı bebek bakıcıları
aranma sıklığı: 110
anahtar kelime zorluk derecesi: 8

anahtar kelime: istanbulda yatılı bebek bakıcıları
aranma sıklığı: 20
anahtar kelime zorluk derecesi: 6

Bölge adını eklediğinizde, aranma sayısı azalıyor ama başarı şansınız aynı oranda artıyor.

 

2 – Yazılarınızı anahtar kelimelerle doldurmayın!

Anahtar kelimeler arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kesinlikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Ancak yazı yazarken amacınız, sadece anahtar kelimeleri yazı içinde kullanmak olmamalı. Yazı içinde doğal olarak geçen anahtar kelimeler size başarı getirir. Yapay bir şekilde anahtar kelimelerin kullanılması, sitenize ve doğal olarak size hiçbir zaman başarı getirmez. Eskiden, arama motorlarının algoritmaları şimdiki kadar başarılı değilken, bu yolla başarı sağlamak mümkündü. Ama artık başarı değil, zarar verir size bu yöntem.

 

Bir sonraki yazınızı yazarken, yukarıda anlatmaya çalıştığım ‘büyük  düşünmenin önemini’ de gözardı etmeyin 🙂

Yoğun işlerinizin arasında bana zaman ayırıp yazımı sonuna kadar okuduğunuz için size sonsuz teşekkürler. Umarım bir parça da olsa yararlı olabilmişimdir size. Bir sonraki yazıma kadar hoşçakalın.

Degerli Vaktinizi ayırıp okudugunuz için teşekkür ederim

 

Youtube Nedir Kısaca Youtube

ALEXA NEDİR NASIL KULLANILIR

 

 

Şu ana kadar 2 yorum yapıldı.

 1. aslan diyor ki:

  Uzun kuyruklu anahtar kelime konusunda cidden detaylı bir araştırma sonucu ortaya konulmuş bir makale teşekkür ederiz

 2. ilhan Akman diyor ki:

  Yararlı yazı için teşekkürler .Başucu yazısı niteliğinde.