ALEXA NEDİR ?, NE İŞE YARAR? NASIL KULLANILIR?

ALEXA NEDİR ?, NE İŞE YARAR? NASIL KULLANILIR?

ALEXA NEDİR

Web dünyasında uzun bir süre zaman geçirmişseniz mutlaka ” Alexa ” ismini duymuşsunuzdur. Peki bu Alexa denen şey de neyin nesi ? Ne işimize yarar ? Amacı nedir ?

Alexa 1996 kurulmuş olan,dünyadaki tüm web sitelerinin analizini yaparak  Globel ve Ülkesel sıralamasını ölçen bir sistemdir. Sadece sıralama bazlı değil içerik olarak web sitelerinin bir çok analizini yapar.
1996 yılında kurulmuş olması , eski olduğu kadar çok büyük bir veri tabanı bulundurmaktadır. İnternet sitesi olan bu alanda ilgilenen kişilerin ilk baktıkları ölçüm aracıdır. Profesyonel analizleri çok rahat bir şekilde kullanıcılara sunar.
Alexa web sitenizi analiz yaparken, Doğrudan mı trafik sağlamış , organik mi, ne kadar süre durduğu , kaç sayfa arası gezdiğinin analizlerini yapar karşı tarafa hepsinin ortalamasını sunar.

Alexa  dünyanın en bilindik Site Bilgilendirme Şirketidir. Bu ne demek ? Dünya üzerindeki bütün web sitelerine gönderdikleri botlar ve diğer teknolojileri sayesinde bu web siteleri hakkında bilgi oluşturuyor. Elindeki bu bilgiyi de internet üzerinden herkesle paylaşıyor.  Alexa Traffic Rank dediğimiz şey de bu web sitelerini kendi aralarında sıralama sistemidir. Sıralamayı “Dünya Geneli” ve “Ülke Geneli” olmak üzere iki farklı biçimde yapıyor. Örneğin baidu.com Çin’de 1. Sıradayken dünyada 5. sırada yer almakta.

Alexa Traffic Rank , bu sıralamayı sitelerin belirli zaman aralıklarındaki trafiklerine göre yapıyor. Yani “X” sitesine bu ay 200 kişi girmişse Dünyada 800.000 sırada yer alıyorsa “Y” sitesine bu ay 500 kişi girmiş ve 700.000 sırada yer alıyor. Bir sonraki ay trafiğin değişmesine göre sıralama da o oranda değişebilir.

Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?
Alexa sıralaması %99 doğru verileri verir. Bir kişi web sitesinin iyi yerlere gittiğini ancak analiz ederek öğrenebilir. Bu yüzden alexa sıralaması bu denli önemlidir.Eğer bir web sitesi
Türkiye sıralamasında 200 Bin de ise fiyatı çok düşük olacaktır. Ama 40 Bin de daha farklı ücret İlk 1000 içerisinde ise dahada fazla  değeri olacaktır.
Bir web site al / sat yapılırken mutlaka sıralamaya bakılır bu denli alexa sıralaması çok önemlidir. Reklam veren bir site ile anlaştığınız da mutlaka sıralamanızı kontrol edecektir.
Seo ayarları düzgün olan bir web site daha çabuk sıralarda yükselme yaşar.

Nasıl Alexa ya başlarım?

Alexa kullanmaya başlamak için iki kolay yol vardır.

Eğer Internet Explorer kullanıyorsanız bu sayfayı http://www.alexa.com/site/download/ ziyaret edin ve Alexa Toolbar ı indirin.

Eğer Firefox kullanıyorsanız Alexa Rank ve Google PageRank in yanı sıra diğer yararlı özellikleri gösteren SearchStatus eklentisini indirin.

Ben size daha fazla yararlı ve daha az hantal olması bakımından Alexa araç çubuğu yerine Firefox ve SearchStatus kullanmanızı öneririm.

ALEXA’DA BULUNDUĞUM SIRA NE İŞİME YARAR 

Alexa sıralaması sitenin hiti hakkında bize az-çok bilgi verir ancak bunlar asla elle tutulur şeyler olmadığı için çok güvenilir sayılmaz. Yani Sitem dünyada 20.000  sıradadır diye 100 bin dolara satarım gibi bir şey söylenemez. Bu sıralamayı dikkate alan bazı kişiler var. Webmaster sitelerinde bu kişilerle reklam ticareti yaparken sitenizin sıralamasına mutlaka bakarlar.

Alexa sıralamasında dünyada ilk 100.000 içine girmeyi başarırsanız , siteniz hakkında pek çok istatistiksel veriye grafik tabloları halinde erişme imkanınız doğar. Bunun dışında PRO üyeliğinizi ücretli olarak başlatarak da pek çok fonksiyonu aktif edebilirsiniz.

Alexa  Değerleri Ne Kadar Sürede Güncelleniyor?
Siteniz bir den hit patlaması olsa dahi bu direk alexa sıralamanızı değiştirmeyebilir. Alexa verilerini aylık ortalama analizlerine göre günceller. Yani kimi zaman 2 günde güncelleme olduğu görülür ama 3 / 6 aylık güncellemeler önemlidir. Kısa vadede farklılıklara pek aldırış etmeyiniz.

ALEXA RANK NASIL YÜKSELTİLEBİLİR?

Başlangıçtaki rank değeriniz milyonlarla ifade edilirken bazı methodlarla bu değeri 100,000’ler seviyesine indirebilirsiniz. Ancak bu değeri 10,000’ler ya da 1000’ler seviyesine indirmek çok zordur. Websiteleri arasındaki rekabet sizin alexa sıralamasında popüler olmanızı zorlaştıracaktır.

Bazı kaynaklar Alexa’yı hile ile kandırmak için herhangi bir yol olmadığını, bazı kaynaklar ise otomatik surf (auto-surf) ya da script yardımıyla bazı değişiklikler yapılabileceğini belirtmektedir.

Sitenizde webmaster araçları bölümü oluşturun. Böylece webmasterları sitenize çekmiş olursunuz.

Digg veta stumbleupon kullanın. Bu sitenize ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır.

Popüler konularınızı optimize edin. Eğer arama motorlarından sıkça ziyaretçi getiren konularınız varsa, o konu içine alexa ile ilgili eklentiler koyun.

Webmaster forumlarından trafik çekmek için banner takas ve link değişimi yapın.

Webmasterlara yönelik içerik yazın. Örneğin : SEO, Sanbox

 

PEKİ ALEXA RANK TRAFİĞİ PUANININ ANLAMI NEDİR?

 

  • Sıralama da 2 milyondan büyük bir sıralama sonucu aldıysanız sitenizin ziyaretçi sayısı “ÇOK ÇOK KÖTÜ”
  •  2 milyon ile 1 milyon arasında ise “KÖTÜ”
  •  1 Milyon ile 500 bin arasında ise “VASAT”
  •  500 bin ile 250 bin arasında ise “NORMAL”
  •  250 bin ile 100 bin arasında ise “İYİ”
  •  100 bin ile 50 bin arasında ise “ÇOK İYİ”
  •  50 bin altı “ÇOK ÇOK İYİ” olarak kabul edilebilmektedir.

 

HİT SAATİ NEDİR NASIL KULLANILIR