Alexa Nedir ? Alexa faydaları nelerdir

“”Alexa nedir

Alexa   internetteki sitelerin arama motorları aracılıgı ile veya yçeşitli yönlendirmeler aracılıgı ile  ziyaret edilmelerini sitelerde kalma zamanlarını degerlendiren dolayısıyla reyting sıralamasını siteler arasındaki rekabeti yani çok ziyaret edilenden den az ziyaret edilene dogru sıralamayı  çıkaran bir webservis sitesidir

 İnternet siteleri arasındaki sıralama Alexa ve Google ilişkisinden  dolayı çok önemlidir.
“”En çok ziyaret edilme  sıralaması, Alexa’nın ‘Alexa Toolbar’ adlı yazılımını kullanan sitelerin internet kullanıcılarından elde edilen bilgilere  göre oluşmaktadır
“”Bu yazılım kullanıcıların tarayıcılarına yüklenen bir toolbar’dan ibarettir.
“”Google kaliteli siteler seçiminde tek başına çalışmıyor; Alexa ile birlikte  çalışıyor yani Alexa degeri  yüksek olan sitelere google  daha çok önem veriyor.
“”Onun için siz de kendi tarayıcınıza Alexa Toolbar yükleyin .Konuyu daha da detaylandıracak olursak ;
Kendi tarayıcınıza Alexa toolbar yüklerseniz devamlı kendi sitelerinize bakacağınızdan bu toolbar sayesinde Alexa.com ‘a rapor gönderiliyor ve böylece sitenizin Rank’ degeri  artmaya başlıyor.
sizin sitenizi ziyaret eden Başka kullanıcılarda da bu toolbar yüklü ise ve sizin sitenize girdilerse . Sitede kalma oranları ne kadar çok olursa ve sayfa gezinmeleri fazla ise bu size fazlasıyla puan kazandırabilecektir.
Bu toolbar’ı ziyaretçilerinize ve internet kullanıcısı arkadaşlarınıza  yüklemesi konusunda  teşviik edin. Çünki toolbar sahibi ziyaretçiler ne kadar çok sitenize gelirlerse bu o kadar iyi olur.

Alexa nasıl sıralama yapıyor  diye merak ediyorsanız, şu kriterleri de kullanmakta
1- Siteye girip çıkma çıkma oranı
2-Sitede geçirilen aktif süre
3-Sitenin tekil ve çoğul ziyaretçi sayıları
4-Toplamda  sayfa görüntüleme sayısı
5-Sitenin güncellenme sıklığı
8-Olumlu yorumların sayısı
9-Alexa backlink sayısı