AKNE NEDİR ?

Acnemax sivilce kremi">
AKNE NEDİR ?

Akne hepimizin Ergenlik dönemlerinde her kişinin karşılaştığı en büyük sıkıntılarımızdan  birisidir. Akne, Yüz, kol, omuz, sırt gibi bölgelerde oluşan bir cilt hastalığıdır. Her 100 kişiden  en az 90’ında oluşabilen  bir sorundur. Yağ beze kanallarının tıkanması ile siyah veya beyaz noktalardan oluşmaktadır. Yağ bezelerinin salgılarının  deriye geçiş kısmı ile kanalların tıkanması sonuncunda  ortaya çıkar  ve bunlara genel olarak akne veya sivilce denir.

AKNE ÇEŞİTLERİ ?
 • Pustele (Sivilce)
 • Papule
 • Lesion (Lezyon)
AKNE (SİVİLCE) BELİRTİLERİ ?

Akne Siyah nokta oluşumları yağ bezelerini tıkaması sonucu bu tür belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Kist cilt altında oluşan şişliklerdir. Yüzünüzde belirginleştiği zaman o bölgeye dokunduğunuzda bir batma hissedebilirsiniz. O kist bir kaç gün içinde mutlaka büyük bir şekilde o bölgede belirecektir. Acıyan ve içi irice kırmızılıkla dolu olan şişlikler.

 

AKNE VE SİVİLCE OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR ?
 • Akne ve sivilce oluşumunu önlemek için bir kaç mutlak önerimiz var. Bunları mutlaka yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece cilt problemi yaşayıp canınızın sıkılmaması için erken önlem almış olursunuz.
 • Yağlı mutfak ortamlarından uzak durunuz. Sıçrayan yağ ve kızaran yağın buharı cildiniz için büyük risk taşır.
 • Ellerinizi sık sık yıkamanızı tavsiye ederiz. Çünkü gün içinde ellerinizi yüzünüze ister istemez sürekli götürüyorsunuz. Pis ellerin yüzünüzle temas durumu cildiniz için sorun teşkil edebilir.
 • Yüzünüzü günde iki defa yumuşak sabunla yıkayabilirsiniz. Fakat bazı yumuşak sabunlar her ciltte olumlu etki etmeyebilir. Bunun yerine kükürtlü sabun veya sert sabunlar kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Bazı yiyecekler sonrası akne ve sivilcelerde artış söz konusu olduğunu kendinizde fark etmişsinizdir. Bu yiyeceklerden mutlaka uzak durun. Özellikle cips ve bazı kuruyemişler cildinizi tehdit eder.
 • Stres en büyük sorun. Stresli ortamlardan uzak durun. Kendinizde ufak durumları dert edip canınızı sıkmamanızı tavsiye ederiz.
 • Akne ve Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları

 • Sivilceler hayatımızın bir çok evresinde rahatsızlık veren görüntüler oluştururlar.Bazen bu psikolojimizi, giyinme tarzımızı hatta hareketlerimizi belirleyebilir.Ergenlik dönemlerinde rahatsızlık vermeye başlayan sivilceler bazen gelip geçici olmaktan çıkarak kalıcı bir döngü halinde sizleri rahatsız edebilir.Bir çok cilt hastalıkları uzmanı erken yaşlarda başlayan sivilcelerin, cilt kurutucu ilaçlar yerine daha farklı yollar ile giderilmesi ve cilde kalıcı hasarı önlemek için en son bu ilaçlara başvurulması gerektiğini öneriyorlar.Tabi ki her zaman genetik yapıdan kaynaklanmayan nedenlerle de görülebilen akne ve sivilceler, sabah aniden ayna karşısında sizi şoka sokabiliyor. Sizler için akne ve sivilcelerden doğal yoldan kurtulmanın yollarını araştırdık.
  1.ASPİRİN

  Aspirin kolay bulunabilen ve uygun bir fiyata sahip, akne ve sivilcelerinizi gidermede anti-enflamatuar etkisiyle kolay bir kullanıma sahiptir.Evlerimizde genellikle bulunan bu ilaç, sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.Bir adet  aspirini  çok az bir suda iyice eriterek yumuşak bir karışım elde edin, bunu cildinizin sivilceli bölgesine yedirip, 30 dakikaya yakın tutun, kuruyup pul pul dökülmeye başladıktan sonra, bir cilt temizleme mendili ya da ıslak bir pamukla temizleyip, bol su ile durulayın.

  2.DENİZ VEYA HAVUZ

  Çevrenizde havuz gibi bir imkana sahipseniz hep spor bakımından hemde klorun cildi kurutma özelliği bakımından bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.Aynı şekilde deniz suyu sivilcelerinizle temas ettiğinde aynı etkiyi gösterecektir.Su cildinizin ve vücudunuzun yaşam kaynağıdır. Tabi ki böyle aktivitelerden sonra saç derinize zarar gelmemesi için saçınızı iyice durulayınız ve cildinize nemlendirici kremler ile yumuşattınız.

  3.ALOE VERA

  Aloe vera bir çok bakımdan cildinize yararları vardır. Akne ve sivilceler üzerinde hemen etki ederek cildiniz de ferahlık ve rahatlama etkisi  yaratır.Cildinizdeki yağı dengeleyerek kızarık ve kabarmaları giderir.

  4.DİŞ MACUNU

  Akşam yatmadan aynaya baktınız, suratınızda kocaman bir şey var ve sabah önemli bir toplantınız veya öğlen sizin çok önemli biri ile bir yemek sözünüz var.Hemen kapatıcılar ile cildinizi ve görünüşünüzü boğmaya çalışmayın.Daha kolay ve pratik bir yol var.Diş macununu yatmadan önce o bölgeye sürün ve sabah kaldığınız su ile durulayınız. Sivilce ve aknelerinizden eser kalmayacaktır.

  5-SARIMSAK

  Sarımsak anti-toksidan özelliğinden dolayı akne tedavisinde çok faydalı bir bitkidir.Virüs, mantar ve bakteriler ile mücadelede çok değerli bir yere sahiptir.Bunun 2 kullanımı vardır.Bir yemeklerimizde ve öğünlerimizde mutlaka bulunması, hem bağışıklık sistemimizi güçlendirir hemde kanımızı temizler.Bir diğeri sarımsağı soyarak ciltteki hasarlı alan üzerinde ovalanmasıdır.Çok hassas bir yapıya sahipseniz ezerek krem kıvamında aknelerinize uygulayabilirsiniz.

   KAYNAK:

 • http://ahududu.co/guzellik/cilt-bakim/sivilcelerden-kurtulmanin-yollari.html