Youtube Nedir Kısaca Youtube Hakkında …?

Hemen her gün,Hele hele masaüstü bilgisayarlar labtoplar ve şüphesiz her cebe giren internet erişimi olan android ve ios tabanlı telefonların yaygınlaşması sonucununda  Youtube’u ziyaret etmeyenimiz yoktur. Yeni çıkan video klipleri flimleri veya kaçırdığımız dizileri nasıl yapılır vb hobi türü videoları  izleyebileceğimiz ya da eski zamanlardan bir esinti yaşamak istediğimizde, yüreğimizde ayrı bir yeri olan şarkıları dinleyebileceğimiz, komik videolarla günün stresinden arınmamızı sağlayan, sevdiğimiz sanatçıların kanallarına abone olarak, onların yayınladığı son paylaşımlar hakkında fikir sahibi olacağımız yegane ve tek büyük  kanal olan Youtube, eğer istersek kendimize ait bir kanal oluşturup, kendi çektiğimiz videoları da yayınlama fırsatı sunmakta

Bugünlerde bizim için kısaca anlamı, bir video izleme kanalı olan Youtube, bundan yıllar önce aslında çok daha farklı bir amaca hizmet etmek için kurulmuş.

Youtube Tanışma Sitesi olarak kuruldu 

Evet,hiçte  yanlış okumadınız… Youtube, bir tanışma ve arkadaşlık sitesi olarak yayın hayatına başlamıştır ama işler bu plana uygun gitmedi. Youtube’un mucitleri Chad Hurley, Jawed Karim, Steve Chen adındaki üç arkadaş. Bugün sosyal çevrelerde muhteşem üçlü olarak anılan bu arkadaşlar, aslında daha önceki bir internet hizmeti olan paypall’in oluşum sürecinde tanışmışlardı. Zaman içerisinde paypall sitesi el değiştirdi. Bu arkadaşlar da paypallden ayrıldı ve bunun sonrasında birlikte bir şeyler yapmaya karar verdiler. Yani aslında bugün Youtube varsa, bunu paypall’in el değiştirmesine borçluyuz. Çünkü bu  üç kafadarlar paypall’ deki eski işlerinde gayet mutluydular. Fakat işler istedikleri gibi gitmeyince, akıllarına internet dünyasında çığır açacak bir arkadaşlık sitesi kurma fikri geldi. Youtube ilk olarak bu tanışma ve arkadaşlık sitesi olarak kuruldu

Youtube bir video paylaşım sitesidir. Burada herkes kendine bir kanal açabilir ve site yönetiminin izin verdiği videoları paylaşarak, kendine bir kitle oluşturabilir. Hatta son dönemlerde Youtuber dediğimiz bir meslek bile oluştu diyebiliriz. Bu makalemizde web dünyasında çok önemli bir yeri olan Youtube hakkında bilgi verilmiştir. Bir video barındırma sitesi olan Youtube’nin kuruluşu ve işleyişi anlatmaya çalışacagız
Hemen her videoya erişebilme imkanı olan YouTube, 15 Şubat 2005 tarihinde kurulmuş bir video barındırma web sitesi olarak tasarlanmıştır. 3 PayPal çalışanı tarafından kurulmuş olan bu site daha sonra Ekim 2006 tarihinde Google tarafından satın alınmıştır.
Youtube üzerinde en fazla izlenme sayısına sahip olan video 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenmeye ulaşmış olan PSY – Gangnam Style isimli videodur.
Youtube kimler tarafından kuruldu
Bu sorumuza yukardada cevap vermiştik evet YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının (Chad Hurley Steve Chen ve Jawed Karim) eğlence için açtıkları daha sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca “Video PaylaşımSitesi” dir

Youtube video paylaşım Içeriğinde binlerce hatta belki milyonlarca video bulabileceğiniz video paylaşım sitelerinin ilki, en kapsamlısı ve en büyüğüdür.
Uzun uzunkeyifli vakit geçibileceğiniz hatta arkadaşlarınızın videolarını bile izleyebileceğiniz ve o videolara yorumlar yazabileceğiniz bir video paylaşım sitesi.

Youtube kanalı açmak

Bir Google hesabınız var ve YouTube hesabınızı açtınız. Google hesabınız olması, YouTube’da kanalınız olduğu anlamına gelmez.

youtube_kanal_acma

 • YouTube’a hesabınızla bağlanarak oturum açın.
 • Sol üst köşedeki seçeneklerden ‘kanal oluştur’ bölümüne gidin
 • Ayrıntıları kontrol edin ve ‘tamam’ı tıklayarak kaydedin. Yeni kanalınız oluştu!

Geriye keyiflice kanalınıza içerik yüklemek, görselliğini düzenlemek kalıyor. Bir profil fotoğrafı, bir kanal fotoğrafı seçin, bunları hizalayarak yerleştirin. Kısa bir açıklama yazısı yazın, web sayfanız (varsa) ekleyin ve kanalınızın keyfini çıkarın!

Youtubede nasıl video paylaşabiliriz
YouTube‘a video ekleyip paylaşmamız  için, öncelikle siteye kayıt olmuş , daha sonra da kullanıcı adınızla giriş yapmış olmalısınız.
Youtube Giriş yaptıktan sonra, sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Upload videos” linkine tıklayın.
Yukarıdaki pencerede özellikle Title ve tag girişlerini düzgün girmelisiniz.

Title nedir

Title ingilizceden gelen bir terimdir, ünvan, isim, ad anlamına gelmektedir. Yani sitemizde biz bunu başlık olarak kullanıyoruz. Seo başlangıcının en temel prensibidir ve genel kullanım alanı sayfa kaynaklarında içerisinde html kodlarının ben üst satırı (html tag) içerisinde yer alır.

Seo açısından kullanımı nasıl olmalıdır ?

 • Başlıkların kısa ve öz olmasına dikkat edilmeli.
 • Seo demek özgünlük demektir, başlıklar kesinlikle özgün olmak zorundadır.
 • Başlıklarınızda tekrarlardan kesinlikle uzak durunuz, örnek : seo ve seo kuralları.
 • Konumuz başlık ile aynı olmak zorundadır. Örnek : Konumuz seo ise başlıklarımız seo nedir ?
 • Konumuzun giriş gelişme ve sonuç bölümlerinde başlıkların kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Tag Nedir?Tagın Amacı Nedir?

Tag veya Etiket, bir içeriğin kolayca kategorize edilebilmesine yardımcı olması amacıyla oluşturulan belirteçlerdir. İnsanların bugün aktif olarak kullanmış olduğu dillerin tamamına yakını oldukça büyük bir kelime hacmine sahiptir. Aranan bir başlık kişilerin dil alışkanlıkları göz önüne alındığında defalarca kez farklı kelimelerle aynı anlama gelecek şekilde yazılabilir. Tag’ler sayesindeyse bir yazı veya içeriği farklı şekillerde etiketlenerek kategorik hale getirebilir ve içeriği hakkında kullanıcılara daha fazla bilgi sunabiliriz. Böylece kullanıcılar aradıkları içeriklere daha kolay ulaşabilirler.

Tag Denildiğinde bir diğer akla gelen terim ise bir sayfanın hakkında arama motorlarına ve kısmen kullanıcıya bilgi sunmak için oluşturulan Meta-Tag’dir. Meta-Tag sayesinde bir sayfanın özellikleri hem arama motoruna hem de kullanıcılara belirtilebilir. Örneğin web sitesinde her giriş yaptığımız internet sitesinin sahip olduğu başlık, bizlere Meta-Tag sayesinde yansıtılmaktadır

Title, yani başlığı videonuzun konusu anlatan bir şekilde girin ki, başka birileri videonuzun başlığını görünce aradığını bulmuş olsun ve izlesin.
Ayrıca tagler de çok önemli! Tagler kelimelerdir.
Tags kısmına, mümkün olduğunca videonuzla alakalı kelimeler girin.
Böylece, Youtube’da “search” kısmından arama yapan kişiler, sizin kelimelerinizle aynı kelimeyi ararlarsa, arama sonuçlarında sizin videonuzda çıkacaktır.
Bu nedenle tagler çok önemli!
“Continue Uploading” düğmesine tıkladıktan sonra, sıra geldi, son aşamaya.
Açılan penceredeki bilgileri resimde gösterildiği gibi girin ve en alttaki “Upload Video” düğmesine tıklayın
Ve Videonuz eklendi.
Videonuzun Kaç Kez Tıklandığını Altta Rank Bölümünden Görebilirsiniz..

Kaliteli Başlık,Açıklama ve Etiketler Nasıl Oluşturulur?

İndexlenmede Google algoritmasının en çok dikkat ettiği konuların başında başlık, açıklama ve etiketlerin bu algoritmaya uygun olması gelmektedir. Şimdi bu algoritmaya göre bir videonun başlık, açıklama ve etiketlerinin nasıl oluşturulacağını anlatmaya başlayabilirim.

Youtube’da (Yani Google’daki) bulunan algoritma videolara girilen içerikleri diğer kullanıcıların girdiği benzer önerilerle karşılaştırır. İzlenim sayıları ve önerilerle tutarlılığa göre Youtube anahtar kelimeleri girilen videoları belirli bir sıralamaya sokar. İşte bizim bu sıralamada ilk sayfada, hatta ilk sıralarda yer almamızı sağlamanın kilit taşı iyi bir başlık, açıklama ve etiket grubu oluşturmaktan geçiyor.

1) Başlık oluştururken mutlaka semboller ve ifadeler kullanmaya özen gösterin. Bu ifadeler algoritmada bir adım önde olmanızı sağlayacağı gibi izleyicilerin gözünde de videonuz diğer videolara göre daha farklı bulunacaktır.

2) Başlık oluştururken uzun cümleler kurmamaya çalışın. Videonun özünü anlatacak bir başlık kurmaya özen gösterin. Örneğin; ünlü motor sporları yarışçısı Michael Schumacher ile ilgili bir video yüklerken “Michael Schumacher Komadan Uyandırılıyor” gibi bir başlık yerine “Michael Schumacher’in Son Durumu” gibi bir başlık kullanırsanız hem izleyiciler önünde video daha çok ilgi çeker hem de laf kalabalığı yapmamış olursunuz.

3) Haber videolarına açıklama oluştururken mümkünse bir haber sitesinden o haberle ilgili yazılan bir yazının ilk satırını ekleyin. Bunu yapmanız Google yönünden videolarınızın daha kolay index almasını sağlarken haberin kaynağına göre daha çok hit çekersiniz.

4) Dizi fragmanlarında açıklama kısmına bölüm özetini eklerseniz daha çok ilgi çeker. Bu şekilde izleyiciler hem videonun sahte olmadığı ile ilgili bir izlenimde bulunur, hem de 3.maddede yazdığım index hızı artar.

5) Açıklama yaparken açıklamanın altına, etiket kısmında kullandığınız etiketleri yazmayın. Bunu yaparsanız spam’a düşme ihtimaliniz artar. Bunun yerine, alt alta en fazla 10 tane yeni etiket üretmeye çalışın. Mesela bir dizinin 30.bölümünün fragmanını yüklüyorsanız alta “XXX 29.bölüm full izle” gibi etiketler yerleştirirseniz dizi gününde çok iyi bir izlenim kazanırsınız.

6) Bir video ile ilgili etiket eklerken uzun kelime grupları kurmaktan kaçının. Zaten Youtube’un yeni özelliklerinden biri de bu tür uzun başlıklar konusunda sizi uyarıyor ama yine de buradan söyleyeyim  Bu tür etiketler çok aranmadığı için index arama hızında epey bir geriye düşersiniz ve videolarınız izlenmez.

7) Video ile ilgili alakasız etiketleri asla ama asla kullanmayın. Bu tür işlemler videonuzun izlenimini arttırmaz, aksine azaltır. Hatta kıl izleyiciler videonuzu flaglayabilir. Bu yüzden böyle şeyler yapmaktan kaçının.

8) Videoların içerisine yükleyeceğiniz etiketleri niche kelimelerle doldurmayın. İlla niche kelime koymak istiyorsanız bu kelimeler toplam anahtar kelimelerin %5-10’unu geçmemeli. Aksi takdirde Youtube kanalınızı spam olarak değerlendirebilir ve videodan para kazanma özelliğini devre dışı bırakabilir.

YOUTUBE Çalışma sistemi

YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320×240 Pixel’e küçültülerek Flash Video Format’a (.flv) dönüstürülmektedir.Mart 2008’de yüksek kalite olarak 480×360 piksel seçeneği eklenmiştir.

AVI, MPEG veya Quicktime vb. video formatına sahip videolar kullanıcı tarafından YouTube’a en fazla 1 GB kapasitesinde yüklenebilmektedir. YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube’a ekleyebilmektedir.

Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videoları’ndan oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek silinmektedir.YouTube üyeleri izledikleri video klipleri degerlendirip not verebilmekte ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

YouTube Ne İşe Yarar?

Oldukça geniş bir yelpazede video klibin yer aldığı site üzerinde kolaylıkla video izlemesi yapılabilmektedir. Videolara HTML 5 özelliğinin eklenmesiyle Flash Player’a gerek duymadan video izlemesi gerçekleştirilmektedir. Bu özellik yalnızca IE9, Chrome, Firefox 4+ ve Opera güncel sürümlerinde bulunmaktadır.

YouTube’de üyelerin kanallarını daha uygun bir hale getirebilmelerine imkân veren kanal türleri yer almaktadır. Bunlar;

 • YouTuber: Standart YouTube hesabı
 • Director: Deneyimli film yapımcıları için tasarlanmıştır. Video boyutu bakımından avantaj bulunmaktadır.
 • Musician: Müzik eserleri bulunan kullanıcılar içindir.
 • Comedian: Mizahi video yapımcısı kullanıcılar içindir.
 • Guru: İlgi alanına bağlı olarak video yapan kullanıcılar içindir.
 • Reporter: Bu kanal ise uygunsuz videoları rapor eden kullanıcılar içindir.

DAİLYMOTİON NEDİR NASIL PARA KAZANABİLİRİZ

Şu ana kadar bir yorum yapıldı.

 1. TURGAY diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar ben Turgay Hoca Matematik. Sınav Uzmanı lakabıyla kanalimizda MATEMATİK ve GEOMETRİ alanı başta olmak üzere Türkiye de yapılan her sınava yönelik dersler konular anlatıp sorular çözeceğim. Hitab ettiğim sınavlar:
  1.Liselere Giriş Sınavı_LGS
  2.Temel Yeterlilik Testi _TYT
  3.Alan Yeterlilik Testi_AYT
  4.Dikey Geçiş Sınavı DGS
  5.Kamu Personeli Seçme Sinavi_ KPSS
  6. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sinavi_ALES
  sınavlarına yönelik konu anlatımı, soru çözümü, şekil zeka soruları, muhakeme etme fikir yürütme. ..
  Ayrıca Satranç başta olmak üzere Zeka oyunları köşemizde olacak. İyi seyirler

  ✏her seviyede konu anlatımı ve 👍soru çözümü yapılacaktır.
  📖Her sınav için
  ➡Her seviyede
  ➡Her öğrenciye yönelik
  #Takipte kalın 😎
  #sinavuzmani
  #turgayhocamatematik
  #ilacmatematik
  #matematikilacım
  #matematiktedavisi
  #TEOG
  #TYT #YKS
  #YGS #LYS
  #KPSS #DGS #AOF
  Youtube Kanalım SINAV UZMANI