Varis Tedavisinde Neler Yapılabilir

Varis TedavisiNDE NELER  YapılABİLİr?

Varis tedavisinde evde dikkat edilmesi gerekenler ve profesyonel tedaviler olarak 2 kategori bulunmaktadır. Evde kullanılan tedaviye yardımcı önlemler varisli damar sayısının artmasının önlenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca varisin neden olduğu rahatsızlıkları azaltır.

Varis İçin Evde NELER YAPILABİLİR

Otururken bacakları yukarıda tutmak varis belirtilerini hafifletir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte uzmanlar düzenli egzersizin varis oluşumunu azalttığını belirtmektedir.

Varis çorabı gibi damar üzerindeki baskıyı hafifleten ve kan dolaşımını arttıran ürünlerin varis nedeniyle görülen şişliği aldığı bilinmektedir.

Doğal yağlarla düzenli olarak masaj yapmak varisli bölgelerdeki kan akışını arttırarak varisin yayılmasını önleyebilir.

İltihabı önleyen ve kanı incelterek damarlara binen yükü hafifleten aspirin gibi ilaçlar belirli dönemlerde kullanılabilir.

Varisli damarlardaki basıncı azalmak ve şişliği önlemek için evde veya işte uzun süre ayakta durmamanız önerilir.

Yukarıdaki yöntemler var olan varisin yayılmasını önlemek için kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Varis İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Profesyonel tedavi yöntemleri cerrahi ve cerrahi olmayan olarak 2’ye ayrılır.

Cerrahi olmayan tedavide endovenöz lazer tedavisi veya radyo frekans ablasyon gibi nispeten yeni yöntemler kullanılmaktadır. Her iki yöntemde de damarın, sıcaklık ve radyo frekanlansları ile kapatılarak ortadan kaldırılması hedeflenir. Ayrıca şişen damarların görünümünü azaltmak için “sclerotherapy” adı verilen ve damarları küçülten uygulamaya gidilebilir. İğneyle damara damarı kurutucu kimyasal enjekte edilen bu tedavi yöntemi şişen ve kanamalı basurlar içinde kullanılmaktadır.

İlerlemiş ve ağrılı varisler içinse “damar soyma/sıyırma” adı verilen cerrahi müdahale seçeneği kullanılabilir. Genel veya yarım anestezi (sadece vücudun alt kısmının uyuşturulması) ile gerçekleştirilen operasyon sırasında varisli damarlar alınır. Bu operasyon genellikle 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Eğer varis her iki bacağınızda da varsa ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Günümüzde varis tedavisinde cerrahi olmayan tedavi seçenekleri etkili çözümler sunduğu için varis ameliyatı daha az tercih edilmektedir.

VARİS TEDAVİSİNDE

TOPUK DİKENİNE SON TERLİGİNİ YARDIMCI ÜRÜN OLARAK KULLANABİLİRİZ  ÜRÜNÜ İNCELEMEK İÇİN AŞAGIDAN SİTEYE GİDİNİZ